Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie mosfetem napięciem 3,3V

szymon0147 27 Lis 2013 16:52 2442 4
  • #1 27 Lis 2013 16:52
    szymon0147
    Poziom 8  

Witam

Zamierzam sterować tranzystorem mosfet TK40E06N1 za pomocą PWM z mikrokontrolera zasilanego napięciem 3,3 V. Ponieważ napięcie progowe dla tego
    tranzystora wynosi około 5,5 V, narysowałem schemat układu którego zadaniem miałoby być sterowanie napięciem bramki. Napięcie zasilania układu to 12-24V.

Nigdy wcześniej nie korzystałem z tranzystorów polowych w związku z czym będę
    wdzięczny za opinie dotyczące poprawności oraz ewentualnych modyfikacji schematu.

0 4
  • #3 27 Lis 2013 17:25
    szymon0147
    Poziom 8  

Zapoznałem się z tą stroną. Rozumiem, że w moim układzie czas ładowania bramki będzie krótki, natomiast czas rozładowywania będzie zbyt długi aby sterować go PWM?

Czy w takim razie układ poniżej jest poprawny?
    Czy może powinienem wstawić dodatkowy rezystor pomiędzy T1 a Q1 który ograniczy prąd bazy Q1?
    Jeśli dobrze rozumiem działanie tego układu, to wyjście jest odwrócone w stosunku do wejścia, to znaczy podanie napięcia na wejście będzie powodować rozładowywanie bramki natomiast brak napięcia spowoduje naładowanie bramki.
    Nie dałoby się sterować bez odwracania?

0
  • #4 27 Lis 2013 18:59
    Gronczyński

Poziom 19  

Muszę Cię zmartwić, w takim układzie do nie zadziała. Przy takim sterowania tranzystor wykonawczy musiał by mieć źródło wpięte do masy a obciążenie między drenem, a zasilaniem.
    Jeśli obciążenie chcesz mieć wpięte między masę, a źródło to albo musisz użyć drivera aby podnieść napięcie bramki powyżej VCC albo zmień tranzystor na taki z kanałem P.

0
  • #5 27 Lis 2013 19:40
    szymon0147
    Poziom 8  

W sumie to mają być dwa tranzystory zwierające obciążenie do masy lub do napięcia zasilania zasilania, jak na schemacie poniżej.

Widziałem wcześniej podobne rozwiązania jak na przykład tutaj: http://ep.com.pl/files/5700.pdf
    Gdzie wykorzystuje się dwa identyczne mosfety-n.
    Na pewno mój układ nie będzie działać?

Ewentualnie mam również IRF9Z34 z kanałem P, więc jeśli nie ma innej możliwości to mogę zamienić.

edit:
    Zmontowałem oba układy na płytce stykowej: pierwszy z mosfetem n i obciążeniem na drenie, drugi z mosfetem p i obciążeniem na źródle. Oba układy działają, nie grzeją się. Opóźnienie zamknięcia/otwarcia bramki akceptowalne: 2-3 us, widoczne poniżej.
    Układ pierwszy:
    Układ drugi:
    Problem rozwiązany, zamykam temat.

0