Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optoizolacja rs232 w dwoch kierunkach na RxD i TxD

22 Mar 2005 19:21 9882 18
  • Poziom 12  
    Witam,

Mam taki powazny problem, a mianowicie buduje uklad, ktory ma za zadanie odizolowac rs232 od urzadzen zewnetrznych tak, aby plyta glowna komputera nie byla narazona na uzytkownikow ktorzy beda korzystac z tego portu. Urzadzenie ma tez za zadanie analizowac na diodach led stany logiczne na poszczegolnych kanalach.
    O to schemat:separatora
    a to analizatora

Powyzsze uklady "dzialaja" w praktyce, ale wystepuje powazny blad przy transmisji dupleksowych i poldupleksowych, poniewaz sygnaly RxD i TxD, RTS i CTS sa skrosowane i wtedy transoptor nie chce przepuscic sygnalu.

Moje pytanie jest takie: Czy ktos zna transoptor ktory dziala w dwoch kierunkach, lub jakis proste rozwiazanie izolacji galwanicznej rs232 tak aby rs dzialal w obie strony.

Pozdrawiam kostoch.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Nie rozumiem Twojego problemu.

Wszystkie linie interfejsu RS232 są jednokierunkowe i nie ma potrzeby stosowania kombinacji, bo transoptor też działa tylko w jedną stronę, bo tak po prostu działa.

Jeśli masz jakieś problemy z krosowaniem, to możesz je bardzo łatwo rozwiązać, za pomocą zamiany kabelków w przewodzie do RSa
  • Poziom 12  
    To jest tak,

Urzadzenie ma byc jak by przedluzeniem wyjscia rs232,
    Ale sa rozne sposoby transmisji danych.
    Uurzadzenie dziala wtransmisji Simpleks i transmisja na nim odbywa sie w tylko jednym kierunku; z RxD ------>RxD
    Txd -------->TxD itd.

Ale obecnie wszystkie nowoczesne urzadzenia pracuja w dupleksie i poldupleksie, gdzie sygnal idzie z RxD-------->TxD
    TxD<--------Rxd
    I chce tak aby urzadzenie moglo pracowac we wszystkich rodzajach transmisji.
    Probowalem juz krosowac kable, ale to nie zdaje egzaminu, poniewaz jak sie skomunikuje np. ze sterownikiem PLC to on nie "zobaczy" sie z komputerem.

Jak wymontowalem transoptory i polaczylem bezposrednio wyjscia i wejscia MAX232 to ukald dzialal tak jak chce tzn. mozna bylo podlaczyc na wyjscie urzadzenia np. telefon komorkowy, czy programator i wszystko dzialalo bez zarzutow. No ale nie bylo separacji.
  • Poziom 34  
    kostoch: widze małe problemy:
    RxD - Receive data (tylko wejście)
    TxD - Transmit data (tylko wyjście)
    łączenie dwóch urządzeń DTE (data terminal... np PC albo dowolne inne urządzenie które może być nadrzędne) sprowadza się do łączenia:
    K1.TxD --> K2.RxD
    K1.RxD <-- K2.TxD // K1 - komputer 1 K2 komputer 2.. no.. niekoniecznie komputer..
    to jest full/half-duplex.. sygnał zawsze idzie od TxD do RxD (w twojej treści jest fatalny błąd typu RxD -> TxD).. jeden przewód służy zawsze do transmisji w jednym kierunku i dla tego można zastosować optoizolacje jednokierunkową...

Drobne przypomnienie połączeń:
    K1.TxD --> K2.RxD
    K1.RxD <-- K2.TxD
    w zależności od obu stron komunikacji może być Full-Duplex (strony mogą nadawać i odbierać dane naraz więc oba przewody są wykorzystywane) lub Half-Duplex (urządzenia nadają na przemian w jednym z dwu kierunków.. nigdy w oba naraz..).. inny typ połączenia:
    K1.TxD --> K2.RxD
    To jest połączenie simplexowe które służy do wymiany danych tylko w jednym kierunku...
    aha.. podobnie jest z RTS i CTS:
    RTS - request to send (tylko wyjście)
    CTS - clear to send (tylko wejście)
    więc również niewidze problemu.. tak więc (prawie)cała optoizolacja wygląda tak:
    TxD --> [->] --> RxD
    RxD <-- [<-] <-- TxD
    RTS --> [->] --> CTS
    CTS <-- [<-] <-- RTS // gdzie [->] i [<-] to optoizolacja z zaznaczonym kierunkiem przewodzenia sygnału
    wystarczy wiedzieć iż każdy przewód ma ściśle określony kierunek (w rs232) i dlatego można je izolować w sposób "przeźroczysty" dla obu urządzeń..
    -- dodano:
    w urządzeniach DCE (np modemy) linie są oznaczone przeciwnymi nazwami więc np w modemie RxD oznacza wyjście (dla DTE wejście więc z tąd RxD) a TxD oznacza wejście (dla DTE wyjście i z tąd TxD).. (DCE i DTE łączy sie oczywiście kablem pełnym bez cross'a) optoizolacja dla połączenia DTE(komputer) i DCE(modem) będzie wyglądać tak:
    Code:

DTE              DCE
    TxD --> [->] --> TxD
    RxD <-- [<-] <-- RxD
    RTS --> [->] --> RTS
    CTS <-- [<-] <-- CTS
    DTR --> [->] --> DTR
    DSR <-- [<-] <-- DSR
    DCD <-- [<-] <-- DCD
    RI  <-- [<-] <-- RI
    Przecież nawet budowa RSa od strony kompa jest jednokierunkowa, te piny nie potrafią działać w dwie strony

Coś namieszałeś
  • Poziom 12  
    BoskiDialer napisał:

w urządzeniach DCE (np modemy) linie są oznaczone przeciwnymi nazwami więc np w modemie RxD oznacza wyjście (dla DTE wejście więc z tąd RxD) a TxD oznacza wejście (dla DTE wyjście i z tąd TxD).. (DCE i DTE łączy się oczywiście kablem pełnym bez cross'a) optoizolacja dla połączenia DTE(komputer) i DCE(modem) będzie wyglądać tak:
    Code:

DTE              DCE
    TxD --> [->] --> TxD
    RxD <-- [<-] <-- RxD
    RTS --> [->] --> RTS
    CTS <-- [<-] <-- CTS
    DTR --> [->] --> DTR
    DSR <-- [<-] <-- DSR
    DCD <-- [<-] <-- DCD
    RI  <-- [<-] <-- RI

Prosze spojrzec na schemat bo polaczenia kanalow i separatorow wykonalem wedlug takiego wlasnie schematu DTE i DCE, no chyba ze cos pomylilem http://czat.novacom.pl/schemat/sep.jpg
  • Poziom 34  
    kostoch: ten schemat (http://czat.novacom.pl/schemat/sep.jpg) ma kilka błędów.. lewe złącze jest prawie ok.. tu połączone są przewoody 8 i 9 a to już jest ewidentna strata jednego przewodu.. urządzenie które korzysta z obu tych sygnałów niebędzie działać poprawnie.. przy prawym złączu są pomieszane kable.. GND jest podłączone do wyjścia 1(powinno być 5), RXD do 4(powinno być 2) itd.. tz potrzebna jest zamiana 5->1 4->2 2->4 1->5 9->6 8->7 7->8...

P.S. do pierwszego postu - crosa nierobi sie zamieniając przewody (po jednej stronie) 1(DCD) z 5(GND), 2(RxD) z 4(DTR) itp.. tylko 2(RxD) z 3(TxD), 4(DTR) z 6 (DSR), i 7(RTS) z 8(CTR).. optoizolacja niepowinna posiadać cross'a wewnątrz.. cross sie robi tylko na kablu który z obu stron ma takie same wtyczki.. optoizol. powinna mieć 2 różne złącza.. żeńskie prowadzące do DTE a męskie do DCE.. wtedy wymuszone jest użycie kabla żeński-męski jakim jest kabel bez cross'a.. jeśli od strony DCE chcemy podłączyć drugi DTE to wtedy mamy sytuacje że na opto mamy gń.męskie i w DTE mamy gń.męskie.. wtedy łączymy te gniazdka kablem żeński-żeński który musi posiadać cross'a i sytuacja sama sie rozwiązuje
  • Poziom 12  
    BoskiDialer napisał:
    kostoch: ten schemat (http://czat.novacom.pl/schemat/sep.jpg) ma kilka błędów.. lewe złącze jest prawie ok.. tu połączone są przewoody 8 i 9 a to już jest ewidentna strata jednego przewodu.. urządzenie które korzysta z obu tych sygnałów niebędzie działać poprawnie..

Tak tu jest blad, nie zamierzalem laczyc 8 i 9 na plytce drukowanej juz tego nie zrobilem

Cytat:
    przy prawym złączu są pomieszane kable.. GND jest podłączone do wyjścia 1(powinno być 5), RXD do 4(powinno być 2) itd.. tz potrzebna jest zamiana 5->1 4->2 2->4 1->5 9->6 8->7 7->8...

Prosze dokladnie przeanalizowac schemat, poniewaz zlacze po prawej stronie jest "odbite" i stad zludzenie, ze przewody sa skrosowane.

Jesli przeanalizuje sie dokladnie schemat, to sie stwierdzi ze nie ma krosa w srodku ukladu. Tylko wszystko jest OK.

Dzisiaj podlaczylem wszystko i plytka drukowana dziala dobrze, ale jest jedno ALE. Transoptory na kanale RxD i TxD nie nadazaja z przesylem danych. Jesli wylutuje rezystory R1, R2, R15 i R3, R11, R12 i wyciagne transoptory OP1 - dla TxDi OP4 - dla RxD i polacze wejscia i wyjscia MAX232 odpowiedzialne za te kanaly kablami- to caly uklad dziala wysmienicie. tzn moge podlaczyc na wyjscie ukladu dowolne urzadzenie pod rs232 to ono dziala. Ale wtedy nie ma sepracji na RxD i TxD :/

Zastapilem LTV817 ukladami 6N138 i wysterowalem je odpowiednio, ale to nic nie pomoglo.

Wiec nie mam pojecia jaki zastosowac transoptor, ktory przetworzy sygnal tak aby byla zachowana separacja.
    Może 6N139? One powinny dać radę, bo takowe się stosuje w takich układach
  • Poziom 12  
    Z tego co mi wiadomo 138 od 139 nie rożnią sie niczym, a 138 nie pomogło

POZDRAWIAM
    A jaki transfer wchodzi w rachubę ?
    Light-I
  • Poziom 12  
    W sumie nie znam nazwy(transferu) ale podłaczając komurke nie idzie sie z nia skomunikowac z nią (a tam chyba jest 9600kb/s) no chyba ze sie wywali optoizolatory i rezystory i połączy kabelkiem (optoizolatory od TxD i RxD)

POZDRAWIAM
    Najprościej mozna to sprawdzić łącząc 2 PC-ty z odpalonymi terminalami szeregowymi np. stąd (w opcjach jest mozliwość ustawienia prędkości transmisjii - na obu PC taka sama)
    Pozdr. Light-I
  • Poziom 42  
    Właśnie utknąłem w tym samym problemie, zbudowałem układ optoizolacji w oparciu o LTV827 i dla prędkości 9600 działa ok (sprawdzone już w 2 projektach). Dla prędkości 19200 czasem są problemy z synchronizowaniem się usart w PC, ale jak załapie to transmisja jest poprawna. O wyższych prędkościach można zapomnieć. Jeszcze nie próbowałem manipulować elementami w celu dobrania punktu pracy, ale jakby ktoś polecił sprawdzone rozwiązanie do prędkości 115k to byłbym wdzięczny.
  • Poziom 10  
    Witam! a czy takie połączenie jak w załączonym przeze mnie pliku ma szansę działać? oczywiście pomijam kwestie optoizolacji i zasilania, interesuje mnie tylko połączenie sygnałów RX i TX PICa, MAXów i PC-ta. ?
    Ja tu widzę o jednego maxa za dużo, no i może zamiast RX i TX w maxie stosuj Tin Rout i Tout Rin, bo się pomylisz.
  • Poziom 10  
    Max`sy są do optoizolacji, która jest umieszczona pomiędzy nimi, kwestia, czy jest to możliwe? działanie tak podłączonych przewodów? bo bez optoizolacji z jednym maksem to proste i działa, ale z dwoma? czy te krosy sa poprowadzone poprawnie?
  • Poziom 12  
    Witam,

Udalo mi sie wykonac po ciezkich bojach z non stop poprawianymi ukladami :)
    Robilem plytke jakos 4 razy, az sie udalo.

To byl temat mojej pracy dyplomowej na tytul tech. - praca obroniona na 6 i co najwazniejsze dziala ;)

Mam nadzieje ze komus to pomoze (napewno :) ) bo ja sam spedzilem mase czasu az doszedlem do tego.

Zalaczam zrzuty (jpg):
    Ukladu separatora dla wszystkich lini oprocz RI :)
    Uklad analizatora stanow logicznych lini.

Post uwazam za zamkniety.
    Załączniki: