Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Candy Aqua 800T - Dym z bębna

Tom_x 27 Lis 2013 21:53 3366 12
  • #1 27 Lis 2013 21:53
    Tom_x
    Poziom 11  

Podczas prania pralka zaczęła stukać nieco bardziej, wywirowało (nie słuchałem do końca czy stukało cały czas) i jak otworzyłem drzwiczki to poszedł dym z bębna.

Z tego co wyczytałem to przyczyną mogą być łożyska, ale nie wiem czy aby na pewno w moim przypadku. Jak ręką zakręcę energicznie bębnem to ładnie chodzi, szumiąc równo, bez żadnych stuków.

Grzałka jest nieco zakamieniona - czy w niej może być przyczyna?
    (zdjęcia od dolnej strony grzałki)

0 12
  • #2 27 Lis 2013 22:23
    falo22
    Poziom 25  

A sprawna ta grzałka ? sprawdzałeś?

0
  • #3 27 Lis 2013 22:31
    stanislaw1954
    Poziom 41  

Dym z grzałki mógłby się pojawić,gdyby grzała "na sucho"-czyli bez wody,a tak się nie zdarza,w normalnym użytkowaniu.A dym z łożysk? musiałoby ulec zatarciu.

Tom_x napisał:
    pralka zaczęła stukać nieco bardziej,
    To może wskazywać na uszkodzone łożysko(a).

0
  • #4 27 Lis 2013 23:00
    Tom_x
    Poziom 11  

Grzałki jeszcze nie sprawdziłem, bo nie mam miernika. Jutro kupię i sprawdzę.

Dym nie wiem z czego dokładnie poszedł. Z tyłu jak zdjąłem obudowę to są troszkę osmolone kable etc w okolicy łożysk, ale nie wiem czy tak nie było wcześniej, podczas zwykłego użytkowania.

0
  • #6 28 Lis 2013 11:04
    Tom_x
    Poziom 11  

Rurka od hydrostatu drożna, styki w hydrostacie też działają przy dmuchnięciu.

Grzałka ma rezystancję ok 44 Ohm.
    Dla napięcia 230V i mocy 1200 W.

Czyli rozumiem, że grzałka sprawna?
    Co może być zepsute?

0
  • #7 28 Lis 2013 14:32
    Kamil16161616
    Poziom 20  

Grzałka powinna być ok. Być może zaczęła się gdzieś izolacja stapiać z kabli. Poszukaj tych kabli i wymień albo je napraw.

0
  • #8 28 Lis 2013 14:47
    POL02
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tom_x napisał:
    Grzałka ma rezystancję ok 44 Ohm.
    Dla napięcia 230V i mocy 1200 W.Czyli rozumiem, że grzałka sprawna?
    Co może być zepsute?

Nie sprawdziłeś podstawowej rzeczy a mianowicie przebicie na masę.
    Grzałka prawdopodobnie ma uszkodzoną izolację wewnętrzną i przebija na masę stąd dym z bęna.

0
  • #9 28 Lis 2013 15:19
    Kamil16161616
    Poziom 20  

POL02 napisał:
    Nie sprawdziłeś podstawowej rzeczy a mianowicie przebicie na masę.
    Grzałka prawdopodobnie ma uszkodzoną izolację wewnętrzną i przebija na masę stąd dym z bęna.
    Wtedy powinna zadziałać różnicówka. Chyba, że jest stara instalacja i jej nie posiada...

0
  • Pomocny post
    #10 28 Lis 2013 15:30
    egon42
    Poziom 37  

Miałem kiedyś taki przypadek pękł krzyżak na bębnie i bęben ocierając o zbiornik i fartuch przy wirowaniu też powodował pojawienie się dymu a na sucho też kręcił się dobrze i cicho bez stuków, dopiero jak było mokre pranie siła odśrodkowa powodowała to ocieranie i stuki a klient zgłosił fartuch do wymiany bo mu wytarło dziurę.

1
  • #11 28 Lis 2013 16:15
    Tom_x
    Poziom 11  

Przebicie na mase też sprawdzałem - wszystko ok.
    Dziś spróbowałem jeszcze raz uruchomić i na początku zdawało się być ok, ale gdy pranie nasiąknęło wodą i zaczęło szybciej wirować to znowu zaczęło śmierdzieć. Wyłączyłem wcześniej, więc dymu nie widziałem.

@egon42 - jaki krzyżak? Gdzie to sprawdzić?

0
  • #12 28 Lis 2013 17:44
    falo22
    Poziom 25  

Krzyżak bębna jest zamocowany na chromowanym bębnie od tyłu , w środku całego zbiornika , tylko oś wychodzi na drugą strone do zamocowania koła pasowego...

Dodano po 2 [minuty]:

jeżeli zbiornik plastikowy i zgrzewany to o krzyżaku zapomnij że kupisz nowy krzyżak, tylko cały zespół piorący , lub możesz skontaktowac się z kimś kto zajmuje się kompletna regeneracją zbiorników plastikowych zgrzewanych, i dorabianiem krzyżaków, opcja ostatnia to kupić sprawną używke

1
  • #13 16 Gru 2013 19:02
    Tom_x
    Poziom 11  

Faktycznie winnym okazał się krzyżak. Obyło się bez wymiany, ale samą naprawą zajął się już serwis z odpowiednim sprzętem.

0