Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja antenowa DVB-t na min. 8 TV- 3 kondygnacje

greiz123 28 Lis 2013 00:07 3558 11
  • #1 28 Lis 2013 00:07
    greiz123
    Poziom 8  

Witam,
    Proszę doświadczonych kolegów o pomoc przy poprawce instalacji antenowej w domu wielorodzinnym w podwarszawskim Wawrze. Nadajnik Raszyn 24 km.
    Odczyty na TV na poddaszu (1m od rozdzielacza)
    MUX-3 k.27 Jakość 100% Siła 97%
    MUX-2 k.48 Jakość 100% Siła 67%
    MUX-1 k.58 Jakość 100% Siła 57%
    TVN HD CH53 730MHz jakość 45% siła 27%
    Polsat News k.37 602MHz jakość 12% siła 42%

Instalacja była projektowana 15 lat temu przez elektryka posiadającego jedynie wiedzę o konieczności doprowadzenia kabli antenowych w jedno miejsce (poddasze). Każde gniazdko antenowe odpowiada jednemu kablowi. Kable wyglądają bardzo solidnie (f-ka 7,2 mm), ekranowane grubym splotem. Jest ich około 15tu, jednak zależy mi na podłączeniu ośmiu.
    W zeszłym tygodniu podpatrując sąsiada i jego piękny obraz w TV kupiłem antenę corab idea HD z symetryzatorem.
    Instalacja antenowa DVB-t na min. 8 TV- 3 kondygnacje

Dzisiaj wygląda to tak:
    DVB-T Corab Idea HD z symetryzatorem+ antena radiowa (na razie przykręcona do masztu a niepodłączona)

Zwrotnica masztowa (przykręcona do masztu a niepodłączona) ZA-4M

Zabezpieczenie antyprzepięciowe

Rozgałęźnik 8X powerpass (z demobilu)

Długości kabli:

Piętro 0 długość od 11m do 15m
    Piętro 1 długość od 3m do 10m
    Piętro 2 długość od 1m do 5m

Gdzie tkwi problem, pewnie już wiecie…
    Telewizor, odbierający na 2 piętrze przy rozgałęźniku odbiera doskonale. Siła sygnału jak i moc zadawalająca. Może kwestia lepszego miejsca ustawienia anteny ze względu na leśną okolicę.

Pozostałe odbiorniki dalej oddalone odbierają fatalnie. Na pierwszym piętrze armie pikseli pozwalają jeszcze oglądać. Na piętrze 0 tylko MUX 3, pozostałe kanały- brak sygnału.

Spodziewam się, że kwestia jest regulacji anteny lub zainstalowania wzmocnienia i wymiany rozgałęźnika na jakiś posiadający jakąkolwiek regulację. Zwracam się zatem z prośbą do profesjonalistów o radę w temacie.

Zdjęcie poprawiłem - kosmetyka postu.
    [SP5ANJ]

0 11
  • Sklep HeluKabel
  • #2 28 Lis 2013 07:08
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

greiz123 napisał:
    Polsat News k.37 602MHz jakość 12% siła 42%

Sygnał spada.
    Cytat:
    ... przez elektryka posiadającego jedynie wiedzę o konieczności doprowadzenia kabli antenowych w jedno miejsce (poddasze).

To dość częste kłopoty z taką instalacją jak elektrycy kładą okablowanie. :!:

Cytat:
    Kable wyglądają bardzo solidnie (f-ka 7,2 mm), ekranowane grubym splotem.

Osobiście tutaj widzę problemy z poziomami sygnału gdzie dość wyraźnie widać, że im wyższa częstotliwość tym sygnał spada. :cry:

Pozdrawiam.

0
  • #3 28 Lis 2013 14:30
    _cheetah_
    Poziom 37  

greiz123 napisał:
    [MUX-4] Polsat News k.37 602MHz jakość 12% siła 42%
    Masz za mało sygnału na wysokich kanałach.

Jaki kabel biegnie od anteny do rozgałęźnika - średnica, stary, nowy, taki, ja wewnątrz budynku - sztukowany czy jeden kawałek od anteny do rozgałęźnika?

Gdzie ta antena jest zamontowana - ma jakieś przeszkody na kierunku Raszyna lub PKiN-y?

greiz123 napisał:
    Instalacja była projektowana 15 lat temu przez elektryka posiadającego jedynie wiedzę o konieczności doprowadzenia kabli antenowych w jedno miejsce (poddasze).
    To, jak na elektryka, bardzo dobrze pomyślana instalacja. Miałeś szczęście.

greiz123 napisał:
    Kable wyglądają bardzo solidnie (f-ka 7,2 mm), ekranowane grubym splotem.
    Wygląda, że człowiek robił dla kablówek i zamontował "nadwyżki" kabla z kablówek, a z opisu wynika, że powinien to być bardzo dobry kabel.

greiz123 napisał:
    kupiłem antenę corab idea HD z symetryzatorem.
    Bardzo przyzwoita antena. Jedna kwestia - czy plastiki nie 'puszczą' po kilku latach - ale to tylko czas na to pytanie odpowie.

greiz123 napisał:
    Zwrotnica masztowa (przykręcona do masztu a niepodłączona) ZA-4M
    Zamień na taką do DVB-T, czyli w metalowej obudowie i ze złączami F. Oczywiście w wykonaniu zewnętrznym, jeśli ma być na maszcie (np. ZA-106BMs)

greiz123 napisał:
    Zabezpieczenie antyprzepięciowe. Usuń do uruchamiania instalacji.

Rozgałęźnik 8X powerpass (z demobilu)
    To zapewne stary rozgałęźnik SAT - powinien działać bezproblemowo, ale ja bym zastosował zwykły TV (np. R-8).

greiz123 napisał:
    Piętro 0 długość od 11m do 15m
    Piętro 1 długość od 3m do 10m
    Piętro 2 długość od 1m do 5m
    To różnice długości, które nie powinny w większym stopniu wpływać na odbiór.

greiz123 napisał:
    Pozostałe odbiorniki dalej oddalone odbierają fatalnie. Na pierwszym piętrze armie pikseli pozwalają jeszcze oglądać. Na piętrze 0 tylko MUX 3, pozostałe kanały- brak sygnału.
    Ale wpływają - chyba, że problem nie jest w kablach w ścianie, a w gniazdach RTV oraz przewodach połączeniowych: gniazdo RTV - odbiornik.

Możesz napisać, czy są, a jeśli tak to jakiego typu są gniazda antenowe? Trzeba je wyjąć ze ściany i zobaczyć, co mają napisane na odwrocie.

greiz123 napisał:
    odziewam się, że kwestia jest regulacji anteny lub zainstalowania wzmocnienia i wymiany rozgałęźnika na jakiś posiadający jakąkolwiek regulację. Zwracam się zatem z prośbą do profesjonalistów o radę w temacie.
    Jeśli już, to może to być kwestia kilku spraw:
    • generalnie zbyt niskich poziomów sygnałów na odbiornikach;
    • umiejscowienia i regulacji ustawienia anteny. Tu poczytaj sobie Poradnik: Link
    • okablowania od anteny do rozgałęźnika;
    • rozgałęźnika
    • gniazd RTV i kabli połączeniowych gniazdo RTV - odbiornik;
    • ...

Dobrze by było, abyś na początek połączył antenę bezpośrednio z rozgałęźnikiem, a następnie dokonał pomiarów poziomów i jakości sygnałów wszystkich mux-ów na wszystkich wyjściach rozgałęźnika oraz na w miejscu podłączania wszystkich interesujących cię odbiorników.

Pomiary trzeba przeprowadzić JEDNYM dekoderem lub telewizorem, który trzeba włączać zamiast istniejących.
    Dopiero w tedy będzie wiadomo, jaki jest ogólny stan instalacji, a za czym - czy potrzebny jest wzmacniacz, a jeśli tak- to o jakim wzmocnieniu.

Wersja hardcore - montujesz do anteny wzmacniacz dopuszkowy lub dajesz wzmacniacz wewnętrzny o wzmocnieniu 15,...20 dB i też jest szansa, że będzie chodziło - pytanie tylko - czy zawsze...

SP5ANJ napisał:
    Sygnał spada.
    Bingo! ;)

SP5ANJ napisał:
    To dość częste kłopoty z taką instalacją jak elektrycy kładą okablowanie. :!:
    No, tu akurat to był elektryk - wirtuoz... ;)

0
  • #4 28 Lis 2013 18:04
    irekr
    Moderator

Możesz zrobić zdjęcie tego kabla, może jest na nim napis cechy producenta, typ, długość, rok produkcji. To ważne informacje. Wysoce prawdopodobne że jest to kabel starego typu z izolacją polietylenowa zamiast z poliwinitu spienionego. Starsze kable miały bardzo duże tłumienia dla wyższych częstotliwości.
    Swego czasu wymieniałem w budynku kabe jaki został tam położony - na szczęście w rurkach - gdyż był to kabel dla sygnałów wizyjnych z pasmem przenoszenia do 10 MHz - najwyraźniej ktoś nie miał pojęcia o czymś takim jak parametry i przeznaczenie kabla.
    Odnośnie kanału 37 - to MUX4 Cyfrowego Polsatu, wymaga oddzielnej anteny w polaryzacji pionowej.
    Jeżeli chcesz odbierać przekaz TVN HD z PKiN na k.53, to antena musi być skierowana na PKiN, zamiast na Raszyn. Ale taki skierowanie jednej anteny może spowodować problemy z jakością sygnałów MUX1/2/3. "Teoretycznie" są tam nadajniki doświetlające tych samych MUX-ów, ale z doświadczenia wiemy, że z odbiorem sygnałów synchronicznych nie zawsze jest tak pięknie jak miało być....

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 28 Lis 2013 22:29
    greiz123
    Poziom 8  

Witam wszystkich, dziękuję za tak liczne odpowiedzi.

To zaczynam odpisywać po kolei.
    Cheetah:
    Niestety odczyty nie są zadowalające. Napisałem Wam w opisie problemu, że były robione, ale nie napisałem że nie bezpośrednio TV-Antena a za pośrednictwem rozdzielacza na 8 odbiorników o deklarowanym tłumieniu 4db.

Zgodnie z radą odłączyłem rozdzielacz i dokonywałem pomiarów kolejnych TV-Antena DVB-T. Wyniki poniżej podane pochodzą z różnych odbiorników. Nie mam małego tunera dvb-t aby zestandaryzować odczyt. Przenoszenie TV nie wchodzi w grę☹ Tuner postaram się zorganizować w nowym tygodniu.

Do brzegu. Odczyty bezpośrednie:
    TV piętro II na kablu 1m
    MUX-3 k.27 Jakość 100% Siła prawie 100%
    MUX-2 k.48 Jakość 100% Siła prawie 100%
    MUX-1 k.58 Jakość 100% Siła prawie 100%

TV piętro I na kablu ok 3m (to sony więc ma swoje oznaczenia)
    MUX-3 k.27 Poziom sygnału wysoki
    MUX-2 k.48 Poziom sygnału wysoki
    MUX-1 k.58 Poziom sygnału wysoki

TV piętro 0 na kablu ok 11m
    MUX-3 k.27 Jakość 82% Siła prawie 100%
    MUX-2 k.48 Jakość 70% Siła prawie 100%
    MUX-1 k.58 Jakość 82% Siła prawie 100%
    Ten wynik mnie zaskoczył. Siła sygnału raz na jakiś czas zmienia się na 0, ale podejrzewam słabe połączenia wtyków f podczas podłączenia tej prowizorki.

Jaki kabel?
    Każdy rozbudowywany dom ma jakieś tajemnice. Okazało się że piętro 0 ma przewód wymieniany w 2011 w związku zrobieniem elewacji. To najstarsza część w domu i Ojciec podjął tę decyzję.
    Piętro 0 ok. 11m do 15m + wyjście kabla na dach
    RTV, SAT, CATV COAXIAL YWDXpek 75-1, 05/4,8 BOMAR 1344-09.09/2010

Piętro I, II + niezależnie używane wyjście do satelity na dach: kable z ok. 1998 roku kupowane przez elektryka wraz z moim Ojcem w hurtowni Bargo w Józefowie. Z wywiadu wiem, że poprosili o najlepsze. Na przewodach nie widzę żadnych oznaczeń. Odnoście wpisu IREKR izolacje wyglądają na ten sam materiał. Różnią się grubością.

Zwrotnica.
    Skoro ta jest nie jest najlepszych lotów, a siła sygnału nie jest najlepsza, może docelowo zastosować wzmacniacz antenowy z wbudowaną zwrotnicą?
    Co myślicie o wzmacniaczu antenowym wewnętrznym AWS-1033 SilverLine/FM/BIII/ 2*UHF/ 33dB
    Czy przy takim wzmacniaczu będzie konieczność dołożenia wzmacniacza przy samej płytce symetryzatora? Corab 20dB 12V COR20 ANT-192

Rozgałęziacz:
    To dokładnie ten, który widać na schemacie. Można go do dzisiaj kupić na popularnym portalu aukcyjnym za około 25 zł.

Gniazda w ścianach:
    Brak ich ze względu na cenę. Kable kończą 30 cm za puszką. Następnie max 2m odcinkiem łączą odbiornik. Wszystko na złączkach f, baryłkach i kątowych złączach przy TV.

Antena:
    Nie mam możliwości przebić się przez kilka sosen na linii antena- Raszyn. „Nie widać” nadajnika bezpośrednio pełną szerokością.

IrkekR:
    Zdjęć nie dodam dzisiaj, ale wrzucę w wolnej chwili. Dzięki za wpis, zmotywowało mnie do douczenia odnośnie łączenia anten. Chyba skończy się rezygnacją z tvn hd☺a

Jakim sprzętem wzmacniająco-rozdzielającym można tą moją instalację usprawnić? Na co powinienem jeszcze zwrócić uwagę?

PS. Od skręcania, odkręcania, dokręcania, przekręcania, wykręcania tych złączek f nie czuję opuszków na palcach☺

0
  • #6 28 Lis 2013 23:17
    _cheetah_
    Poziom 37  

greiz123 napisał:
    Ten wynik mnie zaskoczył. Siła sygnału raz na jakiś czas zmienia się na 0, ale podejrzewam słabe połączenia wtyków f podczas podłączenia tej prowizorki.
    Wynik dla parteru jest rzeczywiście co najmniej dziwny.To, że poziom skacze, to zwykle bywa oznaką przesterowania (zbyt silny sygnał), co mogłyby potwierdzać niskie wskazania jakości mux-ów.

Oczywiście, byłoby to możliwe, tylko, że przy rozgałęźniku tam w ogóle nie ma odbioru, więc nie wygląda mi jednak na przesterowanie. Sumując - nasuwa mi się, że albo uszkodzony jest rozgałęźnik, albo coś nie tak jest ze złączami F albo coś dziwnego dzieje się z kablami.

Powinieneś osiągnąć na wszystkich poziomach 100% jakości sygnałów przy bezpośrednim podłączeniu anteny.

W związku z tym, potrzeba jednak pomiaru jednym dekoderem, bo inaczej będzie trudno zdalnie zdiagnozować. A Sony powinien pokazywać gdzieś jakość sygnału.

Oczywiście - wszystkie te próby powinny być robione, jeśli masz pewność prawidłowego ustawienia anteny - czyli na MAX jakości odbieranych mux-ów.

greiz123 napisał:
    myślicie o wzmacniaczu antenowym wewnętrznym AWS-1033 SilverLine/FM/BIII/ 2*UHF/ 33dB
    Za duże wzmocnienie, poza tym niepotrzebnie degraduje się jakość odbieranych sygnałów z uwagi na niewykorzystane wejście drugiej anteny UHF (chyba, że myślisz o drugiej antenie - np. na TVN HD lub mux-4).
    Już lepiej zsumować zwrotnicą, a w pomieszczeniu dać jakiś mały wzmacniacz wewnętrzny. Zwłaszcza, że możliwe, że niedługo wejdzie kolejny mux na zakresie VHF. Zwrotnicę łatwiej (taniej) wymienić.

greiz123 napisał:
    zy przy takim wzmacniaczu będzie konieczność dołożenia wzmacniacza przy samej płytce symetryzatora? Corab 20dB 12V COR20 ANT-192
    Wygląda, że mógłby być, ale ja bym się jeszcze wstrzymał do wyjaśnienia "fenomenu piętra 0".
    Może dałoby się zrobić bez wzmacniacza - byłoby najlepiej.

greiz123 napisał:
    Nie mam możliwości przebić się przez kilka sosen na linii antena- Raszyn. „Nie widać” nadajnika bezpośrednio pełną szerokością.
    Te kilka drzew nie powinno stanowić większego problemu.

greiz123 napisał:
    . Chyba skończy się rezygnacją z tvn hd☺a
    Poczekaj, nie desperuj... Jak są odbiorniki Full HD to szkoda by było, bo to najlepiej nadawane HD...;)

greiz123 napisał:
    PS. Od skręcania, odkręcania, dokręcania, przekręcania, wykręcania tych złączek f nie czuję opuszków na palcach☺
    A klucz '11' trzeba było wziąć.. gdzieś w którymś samochodzie albo mieszkaniu znalazłby się na pewno..;)

0
  • #7 02 Gru 2013 23:46
    greiz123
    Poziom 8  

Witam,
    Nareszcie udało mi się zorganizować dekoder zewnętrzny na 2 tygodnie. Możemy zatem działać. Przez weekend udało mi się pozakładać wszystkie wtyki f jeszcze raz, tym razem bardzo solidnie, zgodnie ze sztuką.
    Wymiana dodatkowo wtyku przy tv na parterze dało dobry rezultat.
    Na wszystkich piętrach i na wszystkich MUX-ach odczyty siły sygnału i jakości uśredniają się na poziomie 90%. Pomiary dokonywane dekoderem CABLETECH URZ0194 oczywiście przy bezpośrednim podłączeniu anteny.

TVN HD z miłą chęcią odbierał bym z PKiN, są odbiorniki FullHD.

Zastanawia mnie rozgałęźnik. Po jego podłączeniu parametry sygnału słabną, obraz się tnie. Czy jego jakość nie jest za niska?
    Co wy na to:
    http://www.dipol.com.pl/multiswitch_mp-0516_s..._16-wyjsciowy_z_aktywna_naziemna_R6944516.htm
    W domu jest antena satelitarna i jeden dekoder. Może robiąc już całą instalację od początku wziąć taki pod uwagę? Cena tego ustrojstwa spora i może nie pasować bo aktualny konwerter jest Twin-em INVERTO RED EXTEND HDTV.
    A może coś zupełnie innego?
    Co dalej sprawdzać? Jakie macie pomysły na podział sygnału?

0
  • #8 06 Gru 2013 08:09
    irekr
    Moderator

Dobry kierunek myślenia.

Konwerter typu twin oczywiście nie nadaje się do multiswicha.

Taka dobra rada w przypadku odbioru TVN-HD:
    1. Oficjalnie jest to emisja eksperymentalna i nie wiadomo jak długo będzie czynna. Pozostaje pytanie czy warto na ten cel wydać parę złotych.
    2. Jak wiesz z PKiN są nadawane także pozostałe MUX-y w systemie SFN. W założeniu ma to poprawiać jakość odbioru - na określonym obszarze - ale bywa ze nieci dalej od takiego nadajnika następuje pogorszenie odbioru. Tym bardziej że sygnał z Raszyna jest u Ciebie zdecydowanie silniejszy niż z PKiN. Proste połączenie sumatorem dwóch anten może - ale nie musi - powodować pogorszenie jakości odbieranego jednego lub kilku sygnałów. Stawiając druga antenę należy się liczyć, ze trzeba będzie oprócz sumatora sygnałów założyć zespół filtrów, by wyseparować z kierunku PkiN sygnał TVN-HD od sygnału pozostałych MUX-ów.

0
  • #9 06 Gru 2013 14:21
    greiz123
    Poziom 8  

Jakie multiswitche polecacie? Biorę pod uwagę:
    Blueline MS BL516B 5/16 Blue Line-a
    Opicum PMS 5x16
    Signal MP-0516L
    lub używany bez rachunku i gwarancji z popularnego portalu aukcyjnego Hirschmann CKR5x16 Triax TMS5x16P
    Czy ktoś z Was miał do czynienia z którymś z nich? Czy różnice w producencie mają jakieś znaczenie?
    Chciałbym dzisiaj lub jutro zamówić, żeby od nowego tygodnia zacząć
    Uruchommy najpierw TV z jednej anteny na instalację. Radiem, satelitą (ze względu na pogodę) i ewentualnie dodatkową anteną na PKiN zajmiemy się w następnej kolejności.

0
  • #10 07 Gru 2013 08:43
    irekr
    Moderator

Ze względów serwisowych głosuję na Signala i Hirschmanna. Signal dlatego że jest najnowszy konstrukcyjnie, Hirshmann że najlepiej zrobiony. Cała reszta to "chińska masówka".
    Wszystkie te multiswiche maja jedna wadę: w zasadzie nie były projektowane do "przepuszczania" sygnałów w MPEG4 - w oryginalnych niemieckich opisach Hirshmanna jest nawet odniesienie do naziemnej MPEG2
    Generalnie parametry są bardzo porównywalne we wszystkich urządzeniach.
    Natomiast należy zwrócić uwagę na maksymalne poziomy dla sygnałów naziemnych: podawane około 88 dB (w większości) odnoszą się dla sygnału ANALOGOWEGO, a dla Hirshmanna dla MPEG2.
    Jeżeli rozprowadzamy sygnał w MPEG4, to należy przyjąć maksymalne napięcia sygnałów naziemnych na poziomie max 66 dB (2 mV).
    Te multiswiche bardzo łatwo jest przesterować.

0
  • #11 13 Gru 2013 10:24
    greiz123
    Poziom 8  

No i stało się. Multiswitch Signal kupiony!
    Niestety z braku funduszy pozwoliłem sobie na wersję minimum czyli 8 urządzeń a nie tak jak można było zrobić na 12 lub 16. Na najbliższe kilka lat powinien wystarczyć, a jeżeli nie będę próbował rozdzielać sygnał.
    Jak efekty? Jakość na wszystkich MUX-ach i wszystkich odbiornikach pełna. Względem pasywnego rozdzielacza zniknął problem pogarszającej się jakości sygnału w godzinach wieczornych.
    - W mojej instalacji nie ma gniazdek końcowych- kabel antenowy wychodzi za odbiornikiem. Co sądzicie o takich gniazdach? Różnica ceny prawie 100%, a na pierwszy rzut oka to samo. Opłaca się dopłacić? Potrzebuję 8 gniazd.
    http://allegro.pl/gniazdo-koncowe-nad-i-podtynkowe-satiq-sat-tv-fm-i3752417922.html
    http://www.dipol.com.pl/gniazdo_koncowe_signal_rtv-sat_R694100.htm
    -Czy zsumować sygnał z anteny tv i radiowej zwrotnicą, którą posiadam ZA-4M czy polecacie jakąś nowszą konstrukcję? Odbierać będę z tylko z jednego nadajnika. Zwrotnica przy analogu dawała sobie radę całkiem nieźle.
    -Czy opłaca się kupować dobrej klasy konwerter sat quad, czy kupić tym razem tańszy, którego producent deklaruje przyzwoite parametry? Zawsze brałem najlepszy jaki był w sklepie… co sądzicie o tym?
    http://allegro.pl/konwerter-satlink-fullhd-quad-wzm-63db-0-1db-i3766373541.html

Regulamin pkt 3.1.18 . [SP5ANJ]

0
  • #12 15 Gru 2013 15:08
    yarecki16
    Poziom 17  

Do multiswitcha konieczny jest zakup konwertera QUATRO a nie QUAD. Ja często widziałem że polecane są konwertery firmy inverto - ale takie rzeczy to raczej do działu tv satelitarnej

0