Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór kierunku studiów na Politechnice Łódzkiej

patrix94 28 Lis 2013 00:25 2145 5
  • #1 28 Lis 2013 00:25
    patrix94
    Poziom 2  

Witam! Na pewno podobne tematy były niejednokrotnie zakładane, jednak uznałem, że warto założyć nowy temat. Być może powinienem go założyć kilka miesięcy temu.
    Pisałem maturę w tym roku (matematyka roz. 58%, fizyka roz. 47%, angielski roz. 78%) i poszedłem na Politechnikę Łódzką na kierunek mechanika i budowa maszyn. Niestety muszę przyznać, że bez namowy innych prawdopodobnie nigdy bym tego kierunku nie wybrał. Dokonując wyboru kierowałem się poradami kuzyna, który ten kierunek skończył dwa lata temu oraz cioci, która ma tytuł profesora i uznałem, że pewnie ma rację. Oczywiście dostałem się bez problemu, jestem po pierwszych kolokwiach i źle nie jest, ale czuję, że to nie dla mnie. Nigdy nie chciałem projektować maszyn itp. Zawsze interesowałem się czymś innym (architektura, budownictwo, ekonomia), ale gdy w kręgu rodzinnym padały pytania na co chcę iść i wymieniałem m. in. budownictwo, inżynieria środowiska, architektura i tak dalej, to zawsze mi odradzano ze względu na to, że: po tym nie ma pracy, a co będziesz z tego miał, to kierunek dla dziewczyn itp. Mówiąc szczerze jeżeli bym miał wybierać kierunek studiów tylko poprzez swoje zainteresowania, to na pewno nie poszedłbym na mibm. W moim odczuciu mimo tego iż miałem niezłe wyniki z matur, nie kręci mnie to w ogóle i zastanawiam się nad zmianą kierunku studiów od przyszłego roku akademickiego. Chcę poznać Waszą opinie co powinienem zrobić i czy faktycznie nie ma szansy na znalezienie pracy po niczym innym niż mibm.
    PS, obiecałem sobie, że nie będę konsultował decyzji z osobami, które mi doradzały wybór studiów wcześniej, żeby ponownie nie czuć presji z ich strony, dlatego liczę na waszą poradę,
    Pozrawiam

0 5
  • #2 28 Lis 2013 22:08
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

patrix94 napisał:
    ze względu na to, że: po tym nie ma pracy
    Pracy to nie ogólnie i sam fakt posiadania inżyniera Ci jej nie da. Czy skończysz budownictwo, MiBM, EiT czy chemię to i tak o pracę trudno.
    patrix94 napisał:
    to kierunek dla dziewczyn
    Hahahahaha. Słyszałem od kumpli na elektrycznym że moja chemia jest kierunkiem dla dziewczyn (chyba prawda, bo jak zaczynałem to w grupie miałem 7 facetów, skończyło 4). Oni teraz nie wiedzą co robić, piszą pracę o czymś o czym nie mają pojęcia. Ja zamiast studiów mam hobby, za co mi jeszcze płacą. ;) A o elektronice wiem więcej niż koledzy z elektroniki i telekomunikacji.
    patrix94 napisał:
    Chcę poznać Waszą opinie co powinienem zrobić i czy faktycznie nie ma szansy na znalezienie pracy po niczym innym niż mibm.
    Wedle pracowników twojego wydziału (elektryczny?) na pewno po niczym innym nie ma pracy. Jednak po tym też nie ma pewnej roboty.
    Chcesz poznać opinię studenta ostatniego semestru? Idź na to co Ci się podoba i co lubisz. Nie ma sensu się zmuszać. Studia powinny być przyjemne a nie być przykrym obowiązkiem.
    Idź do prodziekana do spraw studenckich i pogadaj o zmianie kierunku. Tylko nie wiem jak to tam jest u Was, wiem że na elektrycznym dziekan sobie wychował samorząd tak, że student nie złoży podania bez podpisu WRSu...

0
  • #3 29 Lis 2013 14:44
    patrix94
    Poziom 2  

Ogólnie potwierdziłeś moje przypuszczenia, że z pracą i tak ciężko. Tak przy okazji, jestem na mechanicznym ;). Oczywiście dla mnie to nie miało żadnego znaczenia klasyfikacja kierunków dla dziewczyn-dla chłopaków, no ale chociaż jest nadzieja, że jeśli wybiorę coś co lubię, to nie zakończę edukacji z tytułem, bez szans na znalezienie pracy.

0
  • #4 11 Gru 2013 11:30
    buczo11
    Poziom 27  

Witam!

patrix94 napisał:
    czy faktycznie nie ma szansy na znalezienie pracy po niczym innym niż mibm.

Nie ma też 100% pewności, że po MiBM dostaniesz pracę taką o jakiej marzysz.
    patrix94 napisał:
    Zawsze interesowałem się czymś innym (architektura, budownictwo, ekonomia)

A interesujące Cię dziedziny to też "nie w kij dmuchał", tym bardziej, że mechanika zupełnie do Ciebie nie przemawia. Tym trudniej przyjdzie Ci samokształcenie i samodzielna nauka zawodu w zakresie MiBM, a to nie ominie Cię na żadnym kierunku, jeśli chcesz być dobry i korzystać z tego w przyszłości, starając się choćby, o dobra pracę.
    telecaster1951 napisał:
    Idź do prodziekana do spraw studenckich i pogadaj o zmianie kierunku.

Jest to jak najbardziej trafny pomysł i należy szybko to zrobić, być może uda Ci się przenieść jeszcze w tym roku akademickim (czyli na drugi semestr, różnice programowe mogą być niewielkie lub żadne).

0
  • #5 23 Gru 2013 00:16
    Kpc21
    Poziom 23  

Z przeniesieniem się - dobry pomysł. Z tego co się orientuję, teoretycznie na PŁ nie można się przenosić w trakcie semetru, ale w praktyce nie jest wielkim problemem dostać taką zgodę. Z architekturą może być ciężko ze względu na egzamin wstępny z rysunku, ale z innymi kierunkami (może poza najbardziej obleganymi na IFE) nie powinno być problemu.

Zorientuj się tylko wcześniej, jak w praktyce wygląda kierunek na który chcesz się przenieść. Sam mogę powiedzieć, że znam osobę która przeniosła się z elektroniki na WEEiA, bo była z niej bardzo niezadowolona.

Z tego co się orientuję, po budownictwie aktualnie z pracą jest akurat kiepsko - choć ponoć jest tak, że jeśli ktoś jest w czymś dobry, to pracę tak czy inaczej znajdzie.

0
  • #6 23 Gru 2013 21:59
    wieswas
    Poziom 33  

Skoro nie masz zdecydowanie ulubionego kierunku (może architektura, może ekonomia) to nie wiem, czy warto kierunek zmieniać. Studia obejmują wiele różnych przedmiotów ogólnych (matematyka, fizyka, chemia, język ...),które nie zależą od wybranego kierunku. Trzeba zdać wiele egzaminów i zaliczeń także z przedmiotów nielubianych. Skoro obecnie nie masz trudności w nauce, to czy warto ryzykować zmianę kierunku studiów ? Nie masz pewności, czy ekonomia cię nie znudzi przy konieczności wkuwania bzdur.
    Jedyny przypadek, gdy warto zmienić studia to jakaś pasja np. informatyka, elektronika, historia, literatura. Jeżeli takiej nie masz to każdy kierunek jest jednakowo dobry (jednakowo zły ?)

0
  Szukaj w 5mln produktów