Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Termet MiniTerm - Duże zuzycie gazu mieszkanie 45m2

28 Lis 2013 10:41 16032 43
  • Poziom 7  
    Witam Serdecznie
    Jestem tu "nowy"

Od lipca wynajmuje mieszkanie w domu wolnostojącym,kiedyś był to budynek gospodarczy,teraz właściciel przerobił to na 2 małe mieszkania
    na parterze,Iwsze pietro jest jeszcze puste,remont
    Budynek ocieplony 8cm styropian,okna plastiki....
    ok 45m kwadratowych,korytarz,pokój z aneksem kuchennym,pokój,łazienka
    w korytarzu wisi piec TERMET MINITERM TURBO GCO-DP-21-13 na ścianie tylnej domu,w korytarzu grzejnik 10 żeber,w pokoju 20 żeber,łazienka 10żeber,pokój 15 żeber

nr aukcji allegro 3715329042
    Piec kupił właściciel w OBI a podłączał go i uruchamiał GAZOTECHNIK TERMET

Zaczęło się grzanie...
    Piec ustawiony na 50 stopni,włącza się co 3 minuty i pobiera gaz temperatura rośnie do 53 stopni piec się wyłącza i temperatura mu spada przez 3 minuty i znowu się włącza podgrzewa do 53 i spada itd itd
    w mieszkaniu prawie 21 stopni,piec chodzi całą dobę 24h zużycie gazu 8m3
    Czyli on się włącza w ciemno i zużywa gaz bo nie ma sterownika pokojowego i nie wie jaka jest temp w mieszkaniu tak?

Czy to duże zużycie gazu?normalne na takie mieszkanie?
    Może ucieka ciepło dlatego ze nie ma nikogo do góry?
    Czy dokupienie i zamontowanie sterownika coś pomorze?

z tego co ludzie mówią to mają po 700-900zl miesięcznie za gaz ale za cały dom
    4 pokoje,kuchnie,łazienkę a takie małe mieszkanie to liczyłem na 300-400zl

nie ma jeszcze mrozów a już bierze 8m3 gazu...
    Dodam ze w tym jest gazówka + ciepła woda(kąpiel itd)
    8x2,48zl=19.84zl dziennie x31dni ponad 600zl miesiecznie;/

BARDZO Prosił bym o info,jakaś odp,poradę POMOC

z góry Dziękuje
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Sterownik to podstawa, a później odpowiednie ustawienie kotła. Szkoda że nie ma lokatorów na górze bo tam najwięcej ciepła ucieka.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    czy kaloryfery mają zawory teromostatyczne ? Jak są ustawione ?
    Czy w mieszkaniu stale ktoś przebywa ? Jak długie okresy mieszkanie jest puste w ciągu dnia ?

Dodano po 1 [minuty]:

czy ten piec grzeje tylko jedno piętro czy też teraz/docelowo inne grzejniki piętro wyżej ?

Dodano po 1 [minuty]:

czy te kaloryfery to żeliwne żebra ? takie masywne ?
  • Poziom 7  
    Dziekuje Bardzo za info i odp

Wiec tak do góry trwa nadal remont,właściciel robi wszystko sam....
    jest na etapie szpachlowania regipsów

Co do sterownika wczoraj był Serwisant Termetu który uruchamiał piec i założył mi sterownik bezprzewodowy SALUS 091FLRF

Sprawdził moc kotła i powiedział ze jest dobrze skręcona
    Ustawił piec na 70 stopni
    Co do sterownika mamy ustawione tak:
    14-22 22stopnie
    22-14 19stopni

Piec chodzi tak długo i grzejniki są gorące aż dojdzie powyżej 22 i się wyłącza
    grzejniki stygną,zimne się robią i jak spadnie temp. w mieszkaniu to znowu się załącza

7,7m3 na 24h wziął

sterownik mamy na stole ok 1.5 m od grzejnika
    czy go powiesić?
    na wew. ścianie po między drzwiami od łazienki i małego pokoju?
    bo jak ustawie go na wysokości mebli ponad 2m to na stole jest temp 21-22
    a na meblach ponad 23 ciepło idzie do góry

Ja wychodzę do pracy o 7 i wracam o 15
    a żona o 10 i wraca o 18
    wiec w domu nikogo niema cały dzień praktycznie

Grzejniki:
    w korytarzu 10 żeber
    w łazience 10 żeber
    mały pokój 15 żeber
    i grzejniki są takiego typu:
    http://kaloryfer.com.pl/photos/28/11/60/grzej...kaloryfer-aluminiowy-2811607018_1_orginal.jpg

a w dużym pokoju z aneksem jest 20 żeber i grzejnik jest nowy :
    http://www.leroymerlin.pl/files/media/image/6...oduct/grzejnik-aluminiowy-fr2-ragall,main.jpg

Te "stare srebrne"lepiej grzeją
    Na wszystkich grzejnikach są założone takie cuda:
    http://www.ferro.pl/foto/1/c/ZG5Y.jpg

Piec grzeje tylko nasze mieszkanie 45m2
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    Hej
    Zmniejsz róznicę w temperaturze między grzaniem a nie grzaniem.

Ja na mieszkanie 80 m2 z 3 osobami i prysznicami rano i wieczorem zużywam 7m3 a temperatura 22,4C - 5 - 6 H/ 21,4C 6-16h/ 22C 16 - 23/21,4C 23 - 5h.

Regulator w sypialni która jest najchłodniesza 3,5 m od grzejnika pozostałe 2 pokoje i kuchnia z głowicami na ustawionymi na 3, Łazienka na max. temperatura na kotle 65C grzejniki żeliwne.
  • Poziom 7  
    czyli co zmienic temp. na kotle z 70st. na 65st. ?
    a na sterowniku w dzien jak jestesmy 14-22 zrobic 21 st?
    a 22-14 zrobic 20 st?
  • Pomocny post
    Poziom 11  
    ustaw jak Tobie odpowiada u mnie kocioł wyłączy się przy 22 grzejnik nagrzewa do 22,3 i włączy się ponownie przy 21,5 dla temperatury nastawionej 22 i histereza 0,5C.

Każdy stopień grzania to wydatek najważniejsza jest jednostajność.

Co do temperatury wyjścia oscyluj miedzy 60 a 70 w zalezności od temp zewnętrznej.

Te grzejniki mają trochę większą bezwładność niż płytowe.

Potrenuj ustawienia.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Zane napisał:
    Potrenuj ustawienia

I co mu to da ???
    Izolacja słaba (cienka). Na górze zimne pomieszczenia. Kocioł za duzy do aktualnie użytkowanej powierzchni. Może był planowany na całość budynku?
    Grzejniki wysoko-temperaturowe jak do kotła węglowego.
    Pozazdrościć... :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    blast3rbley napisał:
    Dziekuje Bardzo za info i odp

7,7m3 na 24h wziął

Piec grzeje tylko nasze mieszkanie 45m2

Czy tyle wziął sam kocioł, czy także uwzględniono zużycie przez ogrzewanie wody w łazience oraz kuchnię gazową. Jeśli brało się np. niejedną kapiel, to na ciepłą wodę mogło pójść sporo gazu (przecież gazomierz zliczy wszystko - zarówno kocioł C.O., piec łazienkowy - jeśli jest - oraz kuchenkę). Tak po prawdzie, to grzejników jest dziwnie dużo (10 żeber w łazience; 15 w małym pokoju). Także przy obecnych temperaturach zewnętrznych 65 stopni na kotle to dziwnie dużo, zwłaszcza przy tak dużej powierzchni grzejników (ta temp. na kotle byłaby dobra chyba przy minus 10 stopniach na zewnątrz).
  • Poziom 7  
    Dziękuje za odpowiedzi...

Jest to zimny budynek...Dawniej gospodarczy,nigdy nie było tam ogrzewania,wiec nie są mury wygrzane prawda?

Teraz mam piec ustawiony na 60 stopni,wodę do zmywania i kąpieli na 45 stopni
    Sterownik ustawiony w pokoju na ławie,nastaw 20 stopni 24h w dzień i w nocy
    pobór gazu 5,2m3 gazu w tym kąpiel wieczorem 2 osób + gazówka(woda na kawę czy herbatę)
    Więc już jest mniejszy pobór,jest ciepło ale mogło by być cieplej :D ,nie wiem co zrobić....
    ponieś temp. na sterowniku czy na sterowniku i piecu?

Mamy w mieszkaniu 3 kratki wentylacyjne,wszystkie uszczelniłem,zasłoniłem wejście na górę-klatka schodowa brak drzwi nic nie było i tam ciągło na góre oraz uszczelki w drzwiach wejściowych oraz wejściowych od mieszkania(szpary na dwa palce)

Przypomnę jak był nastaw 70 stopni na kotle,a na sterowniku noc 19 st,dzień 22 st.to pobór był 7,7m3
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    blast3rbley napisał:
    wiec nie są mury wygrzane prawda?

to prawda.
    Co do ustawienia sterownika kotła to w instrukcji powinieneś mieć napisane, gdzie go umiejscowić. Zapewne podobnie jak mój na wysokości 150cm i nie na ścianie zewnętrznej.
    Jak mi kiedyś podpowiadano (i okazało się to prawdą), różnica między temp.komfortową a ekonomiczną powinna być możliwie niewielka. Przy dużej różnicy podczas pracy w temp.eko może troszkę zaoszczędzisz, ale potem przejście na komfort odbije to sobie z nawiązką. Pozostałe ustawienia musisz "wymacać". Ale nie zmieniaj nastaw co chwilę, bo nie dojdziesz do ładu. Zmieniaj jeden parametr, zapisz co robiłeś a następna zmiana po min.24h.
  • Poziom 7  
    Dzisiaj wziął 6,1m3,w nocy mróz -4
    + kąpiel i parę czajników wody
    24H piec 60stopni,sterownik 20 st. 24h bez zmian

chyba nie ma sensu zmniejszać temp. na piecu(kotle) np na 50-55 bo jak zmniejszę to dłużej będzie się grzał i więcej pobierze gazu wg mnie ? zanim zrobi się te 20 w pokoju,teraz jak było na 60 czy 70 to moment i są gotujące grzejniki
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    blast3rbley napisał:
    chyba nie ma sensu zmniejszać temp. na piecu(kotle) np na 50-55 bo jak zmniejszę to dłużej będzie się grzał i więcej pobierze gazu wg mnie ?

miałeś przecież potestować różne ustawienia. Prawda jest taka, że nikt Ci nie poda gotowych nastaw, bo po prostu nie ma takiej możliwości.
    blast3rbley napisał:
    24H piec 60stopni,sterownik 20 st. 24h bez zmian

rozumiem, że teraz tak masz ustawione. Więc możesz tak zostawić, a zmieniaj sobie temperaturę na kotle. Tylko nie zapomnij o zapisywaniu nastaw i temperatur zewnętrznych.Pomyśl też o ewentualności zakupu głowic, bo zapewne nie potrzebujesz mieć tak samo ciepło w całym mieszkaniu.
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    FOSGEN1 napisał:
    Jak mi kiedyś podpowiadano (i okazało się to prawdą), różnica między temp.komfortową a ekonomiczną powinna być możliwie niewielka. Przy dużej różnicy podczas pracy w temp.eko może troszkę zaoszczędzisz, ale potem przejście na komfort odbije to sobie z nawiązką.

Pozostałe ustawienia musisz "wymacać". Ale nie zmieniaj nastaw co chwilę, bo nie dojdziesz do ładu. Zmieniaj jeden parametr, zapisz co robiłeś a następna zmiana po min.24h.

Pierwsze zdanie przeczy podstawowej zasadzie Fizyki o zachowaniu energii.
    Autor musi ustalić jak długo musi działać piec aby wyprowadzić dom z poziomu ekonomicznego do komfortowego. Czassami jest to 3 godziny. I dlatego odpowiednio wcześniej trzeba właczyć piec.
    W jego przypadku Na czas nieobecności (minus czas potrzebny do nagrzania domu) ustawił na 16 stopni. Problem robi się gdy czas wymagany do nagrzania rośnie do np. 6 godzin.

Jego głównym problemem jest taktowanie pieca. Musi zmusić piec do dłuższej pracy jednarozowo. Zobacz jak długo po załaczeniu pieca nagrzewa on grzejniki

I tak jak przedmówca pisze teraz nie zmieniaj zbyt wiele parametrów na raz. Bo się pogubisz. Ekoniczne grzanie wymaga dopasowania do budynku. Musisz poznać jego bezwładniość cieplną i np. określić czy masz duże róźnica temperatury pomiędzy pomieszczeniami w których przebywasz- najlepiej to sprawdz (termometr) czy niektóre częsći domu nie są przegrzane (za ciepło w stosunku do salonu gdzie jest sterownik).

Jeśli obecnie nie ma remontu na górze to na czas zimy możesz położyć wełnę na podłodze góry.

Dodano po 13 [minuty]:

blast3rbley napisał:
    Ja wychodzę do pracy o 7 i wracam o 15
    a żona o 10 i wraca o 18
    wiec w domu nikogo niema cały dzień praktycznie

Nieobecnośc domowników to tylko od 10 do 15 - tylko 5 godzin na dobę.

Czyli teoretycznie zakłądając że dom ogrzewa się w 1 godzinę wyłaczenie pieca może odbywać się o 9:00-9:30 a właczenie powinno być o 14:00.

Zobacz z ciekawości jak długo piec pracuje gdy włacza się po tych kilku godzinach wychłodzenia ( na jeden dzień przenieś właczenie ogrzewania na 15:30).
  • Pomocny post
    Poziom 27  
    wnoto napisał:
    Pierwsze zdanie przeczy podstawowej zasadzie Fizyki o zachowaniu energii.

Obiecuję sobie przypomnieć. Co do taktowania to nie wiadomo czy taktuje nadal, bo o tym było w pierwszym poście, a potem został zamontowany sterownik pokojowy.
    Powiem Ci, że potrwa zanim znajdę analogię wspomnianej zasady do sytuacji naszego kolegi. :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    blast3rbley napisał:
    Co do sterownika mamy ustawione tak:
    14-22 22stopnie
    22-14 19stopni

Niby mało tego grzania.
    Masz termometr który zapamiętuje minimalną temperaturę ?
    Czy sterownik ma możliwość ustawienia histerezy grzania. JEśli tak to warto ustawić na najszerszą (aby był mniej wrażliwy)

Jeśli masz taki termometr to bym zamiast 19 stopni ustawił 12 stopni i sprawdził do jakiej temperatury spadnie temp w pomieszczeniu.
    Potem sprawdził w ile minut piec doprowadzi dom do 22 stopni.

Dodano po 3 [minuty]:

FOSGEN1 napisał:
    Co do taktowania to nie wiadomo czy taktuje nadal, bo o tym było w pierwszym poście, a potem został zamontowany sterownik pokojowy.

Tak, to ważne pytanie. Wcześniej nie było żadnej regulacji. Teraz już jakaś jest. Przy tak małym mieszkaniu może nawet wystarczy.
    Martwi mnie tylko mały spadek zużycia gazu po zamontowaniu. To wskazuje że problem nie w regulacji temperatury tylko w dużych stratach, taktowaniu.
  • Poziom 7  
    tak,sterownik ustawiony na 20 stopni
    tryb ekonomiczny od 22:00 do 14:00
    od 14:00 załącza się tryb komfortowy do 22:00
    temperatura na kotle 60 stopni

Jutro będzie 3cia doba jak mamy tak ustawione,wszystko zapisuje
    I wszego dnia wziął trochę ponad 5m3 gazu
    II giego dnia 5.1m3 gazu
    dzisiaj zobaczymy

jak coś zmienię znowu na 3 dni temp.na kotle na 50 czy 55 i będę obserwował i notował
    później zmienię na 65 i 70 zobaczymy co wyniknie jaki pobor,wszystko zanotuje i podam
  • Poziom 27  
    wnoto napisał:
    Martwi mnie tylko mały spadek zużycia gazu po zamontowaniu

Mały? Na początku miał 8m3, teraz około 5.

blast3rbley napisał:
    sterownik ustawiony na 20 stopni

blast3rbley napisał:
    tryb ekonomiczny od 22:00 do 14:00

a jaka temperatura w trybie komfortowym?
  • Poziom 7  
    tez 20st. na sterowniku
    taka sama jak ekonomiczna

tu i tu mam ustawione 20 st. 24h taka sama temperatura i na sterowniku i na kotle
  • Poziom 32  
    Przegapiłem informację o 5m3 na dzień. To już zdecydowanie lepiej :)

Z ciekawoście ile dałeś za sterownik ?

Jak długo załacza się obecnie piec w trybie komfortowym ?

Rano gdy wstajecie nie potrzebujecie ciut wyższej temperatury - łazienka itp ?
  • Poziom 7  
    Sterownik z montażem przez pracownika TERMETu 300zl
    Piec się włącza na kilka minut i wyłącza
    jak jesteśmy w domu to może raz na godzinę,dziś dokładnie to zaobserwuje i dam znać

ogólnie jest chłodno,ale ok
    wg mnie to ciepło ucieka,nigdy tam nie było palone ani nic jak pisałem
    do góry praktycznie stan surowy dach ocieplali watą ost. i rigipsy przykręcali
    Frontowa ściana gruba,50cm
    a boczne i tylne stare(nie ocieplone)cienkie mury

zobaczymy jak przyjdzie mróz bo jak mam płacić 500zl miesięcznie i siedzieć w swetrach itd to....

Wiem że za darmo nic nie ma,ale myślałem ze 500 zł miesięcznie na zimę mi styknie

ale znowu nie zrobię 25 st ciepła i nie będę blatował 1000zl za gaz miesięcznie;p za takie małe mieszkanko,bo przez zimę rodzice przepala w domu(z którego się wyprowadziłem) dwupiętrowym,6 pokoi,2 łazienki,kuchnia tylko ze stare żeliwne grube grzejniki,palone węglem i drzewem ok 6000zl
    piec zwykły bez sterownika i dmuchawy czy coś tam
  • Poziom 32  
    SCiany w zimie będą mocno pobierały ciepło (dawały Tobie odczucie zimna wiejącego od nich). To będzie powodowało niezły dyskomfort.
    Czy grzejniki w pokojach są zamontowane na tych właśnie najzimniejszych ścianach ? Jeśli tak .... to dobrze. Ale warto na ścianach za nimi dać takie ekrany styropianiowe. Zawsze kilka procent do przodu będziesz.

Jeśli piec włacza się raz na godzinę - to ekstra - nie ma już taktowania.
  • Poziom 27  
    wnoto napisał:
    kilka procent do przodu

Moim zdaniem optymizm nie poparty faktami. Z czego liczysz te procenty? Z dobowego zużycia gazu?
  • Poziom 32  
    Nie jestem w stanie tego dokładnie wyliczyć ale wydaje mi się że w tym przypadku efekt będzie odczuwalny własnie na poziomie kilku procent zużycia - głównie w mroźne dni.
    Grzejnik gdy wisi na zimnej ścianie to ładuje ciepło w 2 strony (pomieszczenie i ściana). Tutaj róźnica w temperaturze ściany a kaloryfera będzie spora to i proces przekazywania tego ciepła będzie bardzo skuteczny (70 kaloryfer np. 15 ściana).
    Naklejenie styropianu z folią aluminiową utrudni ten proces.

Oczywiście lepiej by było aby było to 10-15 cm z drugiej strony niż tylko 0,5 cm od wewnątrz.
  • Pomocny post
    Poziom 12  
    Witam. Przyłącze się do wątku po problemach, które nękały mój piecyk i całą instalację wkońcu wszystko działa. Czy zużycie 0,8 m3. gazu w 4h to dużo?

Temp. na piecyku ustawiona na 55st, a termostat mam w pokoju ustawiony na 20.5-21st. Zastanawiam się czy jak ww. te 0,8m3 gazu to dużo w czasie od 13:00-17:00 budynek 50 lat z grubej cegły + 12 cm ocieplenia - temp. na zewnątrz 0 - +1 st. 20 żeberek [2 x 10] Wszystko jest ok czy mam się martwić?

Po drodze piecyk ma kaloryfer w łazience "zakręcony" oraz z drugiej strony kuchnia i 2 pokój "ogrzewane przez 2 lokatora w piecu kaflowym" Więc teoretycznie na 5 kaloryferów chodzą 2.

Pokój ma 20m2 - termostat jest przy łóżku oparty o ścianę przy podłodze. Kaloryfery czasami stygną zanim się nagrzeją co pewnie świadczy o tym że temp. dość długo się utrzymuje.
  • Poziom 27  
    lukashekluk, po pierwsze najlepiej załóż swój wątek. Po drugie dane, które podałeś są jak dla wróżki. Szkoda, że nie podałeś zużycia gazu w ciągu 10 minut. Domyślanie się w jakiej wielkości mieszkaniu żyjesz to zagadka?
  • Pomocny post
    Poziom 14  
    blast3rbley napisał:
    Dziękuje za odpowiedzi...
    Mamy w mieszkaniu 3 kratki wentylacyjne,wszystkie uszczelniłem,zasłoniłem wejście na górę-klatka schodowa brak drzwi nic nie było i tam ciągło na góre oraz uszczelki w drzwiach wejściowych oraz wejściowych od mieszkania(szpary na dwa palce)

Wariactwo, co to znaczy uszczelniłeś, odblokuj te kratki! Chcesz mieć wilgoć, wiesz jaki jest problem z usunięciem grzyba? Poza tym jaką komorę ma kocioł? Zamykanie otworów wentylacyjnych to tylko pozorne oszczędności.

Płacić będziesz mniej, grzejąc mniej lub ocieplając budynek, żadne kombinowanie tu nic nie zmieni. Poczekaj na lokatora nad twoim mieszkaniem, nie obniżaj temperatury nocnej o więcej niż 1-2 stopnie. Jeśli przerażają cię rachunki, to musisz przyzwyczaić się do niższych temperatur, dajmy na to nocna 19, dzienna 20.
  • Poziom 7  
    Witam
    Frontowa sciana jest tylko ocieplona,styropianem 10cm tam gdzie sa okna i wlasnie pod oknami sa kaloryfery

Teraz mam takie ustawienia:
    kocioł 60 st.
    sterownik 21 st.
    24h
    Minely dopiero 24h i pobor byl 7m3.zostawiam takie ustawienia na 3 dni tak jak bylo ostatnio...

Ostatnie 3 doby:
    kociol 60 st
    Steronik 20 st. 24h dzien i noc i pobór był: 7.7m3,5.2m3,6.5m3

Pozniej znowu zmienie chyba przy kotle na 55 st albo na 65 i zobaczymy co bedzie
    zrobie 55 st. kociol-,sterownik-20, i sterownik-21
    nastepnie 65 20 i 21
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    blast3rbley napisał:
    Witam

Teraz mam takie ustawienia:
    kocioł 60 st.
    sterownik 21 st.
    24h
    Minely dopiero 24h i pobor byl 7m3.zostawiam takie ustawienia na 3 dni tak jak bylo ostatnio...

nastepnie 65 20 i 21

Proponuję Ci zjechać temperaturą na kotle do niezbędnego minimum. A do jakiego?. To się okaże jak będziesz zmieniał temp . Jednego dnia ustaw 50 drugiego 45 . Nie bój się to nie gryzie , nic się nie stanie. Wiem , zaraz się odezwą kto to widział na kotle taka temp. Ale prawda , doświadczenie w grzaniu jest takie - lepiej grzać delikatnie , prawie ciągle (co oczywiście nie występuje) niż walić 60-70`C i grzać komin. Spróbuj zjechać z temp, zapisz zużycie i zobaczymy. No chyba że grzejniki niestety są za skąpo policzone na zasilanie taką temp i wtedy nie ma wyjścia trzeba lecieć wyżej. Jeśli też tak bardzo chcesz oszczędzać to zdaj sobie sprawę że podnoszenie temp o nawet 1 stopień na sterowniku w mieszkaniu powoduje dosyć duży wzrost zużycia gazu . Trzeba dlatego odpowiedzieć sobie na pytanie czy chcę chodzić zimą (której jeszcze nie było) w krótkich gaciach po mieszkaniu czy nie jest lepiej założyć je (gacie) i wrzucić na plecy cieplejszy przyodziewek . Wybór należy do Ciebie.
    Piotr
  • Poziom 7  
    Teraz piec przy tych ustawieniach włącza się raz na godzinę-półtorej na 15 minut
    boje sie ze jak zrobie mu 45 czy 50 stopni to bedzie dluzej chodzil zeby dogrzac do tych 20 czy 21 w mieszkaniu
    a jak bedzie dluzej chodzil to wiecej wezmie;/ chociaz bedzie mial nie 60 st tylko 45

co do kratek,sa to "pseudo kratki"
    Wlasciciel wybil w scianach tylnych tych najcienszych,nie ocieplonych 3 dziury o srednicy 15cm i wlozyl kratki i twierdzi ze sa to kominy wentylacyjne

Co do wilgoci to juz jest od samego poczatku jak sie wprowadzilismy(czerwiec)w kątach u góry(łazienka,mały pokój,korytarz)na sylikonie(bo łączył regipsy nie akrylem tylko sylikonem)na tym wylazi zielona plamka