Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zmiana źródła światła - w układzie szeregowym.

28 Lis 2013 13:18 1545 6
  • Poziom 15  
    Witajcie.
    Mam obecnie oświetlenie nad blatowe na żarówkach halogenowych fi35mm 12V/20W każda.
    Wszystkie 22szt połączone szeregowo i zasilane siecią 230V
    Istny laser, ale prądożerny bo 440W
    .
    Teraz pytanie.
    Czy mogę te halogenowe żarówki wymienić na kompatybilne wymiarami,
    LED 12V fi35mm i pozostawić w układzie szeregowym pod zasilaniem 230V, czy lepiej zastosować trafo toroidalne (mam miejsce), wyprostować prąd i przepiąć wszystkie równolegle?
  • Specjalista AGD
    Lepsze połączenie będzie równoległe. Zasilić to można zasilaczem impulsowym 12V.
  • Poziom 15  
    Podziękowanko.
    Docelowo zamierzam puścić to przez ściemniacz, a 12V ledy bez obaw można albo w układzie szeregowym na 230V , albo równolegle przez trafo z prostownikiem i kondensatorem na końcu, coby światło nie drżało.
    Impulsowy do tego nie podejdzie.
  • Specjalista AGD
    audiotech napisał:
    Podziękowanko.
    Docelowo zamierzam puścić to przez ściemniacz, a 12V ledy bez obaw można albo w układzie szeregowym na 230V , albo równolegle przez trafo z prostownikiem i kondensatorem na końcu, coby światło nie drżało.
    Impulsowy do tego nie podejdzie.

Skoro wiesz lepiej, to eksperymentuj ze ściemniaczem i układem szeregowym z LEDami włączając to na 230V.
    Nie wiem jak jest w tanich reflektorkach LED na 12V, ale w innych jest prostownik z diod Shottky i scalony sterownik LED (np. AMC7150DL). Tak, że nawet sam transformator wystarczy, a zakres napięć zasilania jest dość spory. Ale dla pewności trzymać się w pobliżu 12V.
  • Poziom 15  
    Właśnie cały sęk w tym, że znam budowę tylko tych na 230V, prostownik,kondensator,rezystor i poszło w ledy.
    Nie mam natomiast pojęcia czy w 12V są jakieś układy czy tylko obwody takie jak na taśmach.
    Liczę właśnie na taką konstrukcję i takowej ściemnianie nie zaszkodzi, tyle że płynność ściemniania może "nie być płynna" :)
    Jedno jest pewne, tak jak sugerowałeś równolegle wszystkie żarówki pod trafo, na pewno im nie zaszkodzi.
    Tak myślę że w układzie szeregowym na 230V światło będzie drżało 25Hz, więc 2:0 dla trafa z prostownikiem.
    Ok, taką koncepcję wykonam.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 15  
    Wypadałoby zakończyć temat.
    No więc zgodnie z sugestiami Kolegów, wszystkie 22 żarówki spięte są równolegle i zasilane z trafa toroidalnego 11,7V 80VA - zapas więc spory.
    Teraz jeszcze tylko ściemniacz wstawię na zasilaniu 230V.