Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przedwzmacniacz mikrofonowy, a gitara akustyczna

Stork 28 Nov 2013 15:57 3075 8
    Stork
    Level 17  
    Witam. Mam wykonany ten przedwzmacniacz:

http://serwis.avt.pl/manuals/AVT1721.pdf#page=1&zoom=170,0,322

Jak widać układ jest dedykowany mikrofonom elektretowym. Chciałbym zmodyfikować go tak by mógł wzmocnić sygnał z gitary elektroakustycznej, a konkretnie sygnał już po przejściu przez jej wbudowany preamp. W gitarze poza standardowym przetwornikiem piezo mam zainstalowany pickup elektromagnetyczny dołączony równolegle do wyjścia zintegrowanego preampa.

Dzięki temu potencjometrem wzmocnienia tego preampu mogę ustanawiać balans między sygnałem z przetwornika piezo, a niewzmocnionym sygnałem z przetwornika elektromagnetycznego. Rzecz w tym, że aby usłyszeć wpływ pickupa elektromagnetycznego muszę ograniczyć się do połowy skali potencjometru głośności w gitarze co skutkuje tym, że sygnał na wyjściu jest bardzo słaby i nie wysterowuje on prawidłowo wzmacniacza Roland AC60, którego używam. Chciałbym zatem zastosować dodatkowy preamp w gitarze bezpośrednio przy gnieździe wyjściowym, który byłby zasilanay tak jak preamp zintegrowany z gitarą z baterii 9V. Obwód zasilania zamykałby się po włożeniu wtyku kabla sygnałowego.

Jeśli jest możliwa modyfikacja preampa z linku proszę o informację jak to zrobić by układ sprawdził się w opisanym zastosowaniu.

PS. Dodam jeszcze, że próba połączenia obu przetworników równolegle przed preampem w gitarze zaowocowała zupełnym brakiem jego reakcji na sygnał (próby z kilkoma różnymi przetwornikami elektromagnetycznymi dały taki sam skutek) stąd m.in. zdecydowałem się na rozwiązanie jakie opisuję. W innej gitarze na jakiej grałem podłączenie przetworników przed zintegrowanym preampem było możliwe zakładam więc, że przyczyną obecnego niepowodzenia jest konstrukcja wspomnianego przedwzmacniacza.

pozdrawiam
    Stork
    sikorkam
    Level 22  
    Naszkicuj co masz, lub raz jeszcze prosty językiem co chcesz uzyskać. Gubię się co masz a co chcesz uzyskać.
    yogi009
    Level 43  
    Pierwsza sprawa: jeżeli ogólnie masz słaby sygnał wychodzący z elektroniki gitarowej, należy go wzmocnić przed wejściem do Rolanda. Ufam, że umiesz ustawić czułość kanałów w piecu. Samo wzmocnienie można zrobić zgrabnie i bezobsługowo, testowałem takie prototypy. Było by dużo łatwiej, gdybyś podał markę i symbol instrumentu oraz preampa weń wzbudowanego. Produkty różnych firm mają swoje indywidualne cechy.
    Stork
    Level 17  
    Mam to:

Przedwzmacniacz mikrofonowy, a gitara akustyczna

i chce przerobić to tak by mogło wzmocnić sygnał z przetwornika gitary, a nie mikrofonu. Ujęte najprościej jak się dało. :D

Dodano po 3 [minuty]:

Preamp w gitarze to Fishman Isys+. Za nim stosuję jeszcze przedwzmacniacz zewnętrzny ustawiony na maksymalną czułość - Fishman Aura Spectrum DI. Mimo to sygnał jest wciąż za słaby. Co do wzmacniacza to jak najbardziej potrafię go prawidłowo obsługiwać. Jest na 100% sprawny. Z innymi gitarami wysterowuje się bez problemu.

Chcę właśnie zastosować mały bezobsługowy wzmacniacz napięcia w samej gitarze zaraz za wbudowanym w nią preampem. Ten o który pytam by się nadawał pod względem gabarytów, ale w obecnym układzie nie wzmacnia sygnału, a wręcz przeciwnie - obcina go i przesterowuje.

W takiej konfiguracji jak obecna sygnał z gitary elektroakustycznej (bateria jest ok) jest nawet dużo słabszy niż ten z gitary elektrycznej z pasywną elektroniką.
    yogi009
    Level 43  
    Wcale się nie dziwię, że obcina i przesterowuje. Dziwne, że Fishmann robi elektronikę podającą słaby sygnał, jeszcze dziwniejsze, że Aura tego nie koryguje do normalnego poziomu. Jeżeli chcesz sam to robić, musisz zwrócić uwagę na poziom wzmocnienia układu oraz rezystancję wejścia. Mikrofon elektretowy wymaga większej.
    kicajbas
    Level 32  
    Witam
    Jeśli z tego co masz wymontujesz R2 to otrzymasz "zwykły" przedwzmacniacz o wzmocnieniu do ok 100x.
    Ale jeśli dobrze zrozumiałem to Ty już go po drodze wzmacniasz i dalej jest cicho; proponuję przyjrzeć się elektronice w gitarze a potem to wzmacniać.

Pozdr.
    kicajbas
    Level 32  
    Witam
    Napisałem " do ok 100x ". Moja odpowiedź dotyczyła przerobienia zamieszczonego przedwzmacniacza, więc wytłumacz mi co napisałem źle.
    Kol.Stork zadał takie pytanie, więc odpowiedzią jest: wymontować rezystor podający napięcie stałe na wejście. Wzmocnienie regulowane jest pot. mont.
    Wzmocnie w dużym uproszczeniu to stosunek rezystancji PR1/R4.
    Pozdr.
    yogi009
    Level 43  
    Nic do Kolegi nie mam, tylko wyobraziłem sobie zniekształcenia barwy instrumentu akustycznego wniesione przez pojedynczy wzmacniacz operacyjny o tak dużym wzmocnieniu. Spróbuj wzmocnić coś o 12dB, już wtedy zauważysz o co chodzi.