Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest?

JakubKP 28 Nov 2013 19:13 1689 23
 • #1
  JakubKP
  Level 10  
  Witam. Chciałbym zaprezentować dysk Maxtor STM3320820AS. Chciałbym się dowiedzieć czy to dobry dysk i czy opłaca się go przenieść na nowy komputer. Czekam na odpowiedzi :)
 • #2
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Sam używam kilka dysków Maxtor i każdy działa już ponad 7 lat i nie było problemów z nimi żadnych. Jedyne uwagi jakie miałem, ale tylko do jednego dysku Maxtor mojego to takie że stosunkowo głośno działał, ale już od samej nowości. Jeśli dysk o takiej pojemności Ci wystarcza i ma dobry SMART to możesz go zostawić.
 • #3
  JakubKP
  Level 10  
  To dobrze :) zaoszczędze na kupowaniu dysku. Ten dysk przetrwał juz wiele wyłączeń od tak bez zapisywania i nadal działa ^^. A i jeszcze, bo w ubiegłym roku na gwiazdkę dostałem komputer z dyskiem maxtor i tu nagle pobrałem sobie w minecraft i się zaciął i pojawił się blue screen i od tamtego czasu bardzo się zawieszał. Komputer miał dobry procesor, 2 gb ram, i dobrą kartę graficzną. Od tamtej pory go nie używam, bo siostra go zabrała i postanowiła, że go sobie zostawi więc mam pewien dylemat.
 • #4
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Musisz podać SMARTy obu tych Maxtorów to coś Ci o nich powiem więcej na ich podstawie. Każdy dysk może złapać bad sektory gdy utraci zasilanie podczas zapisu danych, Maxtor może być bardziej odporny ale nie może być niewrażliwy na takie działania skoro inne dyski są na to wrażliwe. Czas jaki dysk działa prawidłowo zależy też w dużej mierze od tego, czym jest zasilany.
 • #5
  JakubKP
  Level 10  
  A co to te SMARTy? Bo jestem w tym zielony :D
 • Helpful post
  #6
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  SMART przedstawia atrybuty dysku informując w ten sposób o aktualnym stanie danego dysku. Możesz go odczytać spod windowsa za pomocą CrystalDiskInfo, HD Tune - zakładka Health, lub np HDDScan( przycisk SMART). Możesz też odczytać go bez udziału systemu zainstalowanego na badanym dysku np za pomocą Parted Magic lub MHDD i wielu innych.
 • #7
  JakubKP
  Level 10  
  Słyszałem coś o hd tune. Pobiorę go

  Dodano po 4 [minuty]:

  Dobrze, tutaj jest zrzut z ekranu co pokazuje hd tune. Nie znam się na tym jagby coś. Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest? i jeszcze robie error scan :)
 • #8
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  1 realokowany sektor - czyli jeden zastąpiony fizycznie uszkodzony sektor dysku, nie do naprawy. Jeśli ich liczba będzie rosła dysk niestety nie będzie nadawał się do użytku.
 • #9
  JakubKP
  Level 10  
  A można zrobić żeby nie rosły te sektory?
 • Helpful post
  #10
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Możesz używać tylko dysku tak by nie doznał zaników zasilania w trakcie pracy i by miał prawidłowe zasilanie(markowy zasilacz) , poza tym nic nie poradzisz zarówno na niestabilne sektory jak i na bad sektory. Uszkodzenie fizyczne mogło powstać na skutek uderzenie kiedyśtam w dysk np. i należy się tego wystrzegać tak jak wibracji, czy upadków dysku czy całego PC i jego uderzeń.
 • #11
  JakubKP
  Level 10  
  Ten dysk jest w tym komputerku dobre 5 lat i zakładam, że ma więcej. Brat go kupił jak mama kupiła komputer. Podejrzewam, że na allegro, bo on tam tylko rzeczy kupuje. A po za tym komputer jest słabiutki. To dell optiplex gx270 procesor 2.40gz ram 1gb ddr(brat dokupił żeby było 1gb), grafika zintegrowana, a zasilacz chyba 180v (kiedyś się bawiłem w biosie i to chyba to) więc nie wiem. Zapomniałem dodać, że procesor ma jeden rdzeń. I jeszcze tutaj pełna (chyba) specyfikacja dysku http://dyski.cdrinfo.pl/dyski/251-Maxtor-STM3320820AS-DiamondMax-21-320-8-SATA-II

  Dodano po 59 [minuty]:

  Zrobiłem skan pod względem błędów i wszystko na zielono. Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest?

  Dodano po 7 [minuty]:

  A tutaj zrzut z CrystalDiskInfo Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest?
 • #12
  Synthol
  Level 11  
  Temperatura dysku za wysoka, a tak po za tym to ten dysk powinien jeszcze długo przepracować, bo 5 tysięcy godzin pracy co to jest za "przebieg". Miałem jednego maxtor'a 20 gb, kupiłem go z "przebiegiem" 22 tysięcy godzin, miał kilka bad sectorów na początku dysku. Przepracował od momentu zakupu przez mnie jakieś 3 lata, po czym padł przy kopiowaniu plików. Nie wykrywa go ale talerze nadal wirują.:) To były naprawdę dobre dyski.
 • #13
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Jest na zielono, bo to jest realokowany sektor - został zastąpiony sprawnym z puli zapasowych(sprawnym). Wykonaj skan powierzchni w MHDD tego dysku i na podstawie czasów odczytu z sektorów można będzie coś więcej powiedzieć na jego temat :).
 • #14
  JakubKP
  Level 10  
  Tak, temperatura 50 stopni ponieważ obudowa optiplex'u jest tak mała i ma mało miejsca i poszukuję lepszej obudowy która będzie dobra na taką dziwną płytę główną. I jeszcze, jak mogę zrobić ten skan?
 • #15
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  http://www.nirvanowiec.republika.pl/MHDD.iso
  Pobierz, nagraj na CD za pomocą IMGBurn i przestaw w biosie bootowanie na CD na pierwszym miejscu. Włóż płytę i powinien się program uruchomić. Potem wybierasz dysk i wciskasz 2xF4 i rozpocznie się skanowanie. Po zakończeniu wstaw foto ekranu z wynikiem. Jeśli nie wykryje dysku to zmień opcje kontrolera SATA z AHCI na IDE lub Compatibility. Po teście ponownie przestaw :).
 • #16
  JakubKP
  Level 10  
  O jeny, mi nagrywarka nie działa bo żyłka się oderwała od taśmy. :(
 • #17
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  To zmień taśmę od nagrywarki i wtedy sprawdzisz całkowicie dysk. Być może jest ok ale jednoznaczna odpowiedź będzie możliwa dopiero po skanie jego powierzchni, choć możesz wykonać go w HDDScan spod Windowsa, lecz musisz wtedy wszystko wyłączyć co działa w tle(monitor antywirusowy, inne aplikacje) i nic nie robić na PC w czasie trwania skanowania.
 • #18
  JakubKP
  Level 10  
  Czyli mam zainstalować tego HDDScan i go włączyć?
 • #19
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Jego nie trzeba nawet instalować. Po prostu uruchomić, kliknąć na kółeczko na środku i wybrać test Surface test(test powierzchni) a potem read test(test odczytu) i ok. W oknie na samym dole kliknąć 2 razy LPM na test RD-READ. Pojawi się okno z trzema kartami. Przechodzisz do zakładki Map i czekasz na koniec testu. Po jego zakończeniu wstaw screen z tego okna.
 • #20
  JakubKP
  Level 10  
  Ok, wydrukowałem to co pan napisał, bo bym pewnie nie zapamiętał. Teraz pobiorę ten program.

  Dodano po 9 [minuty]:

  Klikam to okienko, Surface test i dalej read i add test. I mi się pojawia, że test rozpoczął się takiej i takiej daty i godziny i to tak ma być?
 • #21
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Musisz na tym trzecim oknie gdzie masz aktualnie wykonywany test kliknąć 2 razy LPM na ten test i pojawi się okno z 3 kartami, przechodzisz do zakładki Map i czekasz na zakończenie testu po czym wstawiasz screen z zakładki Map.
 • #22
  JakubKP
  Level 10  
  Ok, tutaj daje screeny Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest? Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest? Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest? Dysk, czy opłaca się zostawić? Jaki on jest?
 • Helpful post
  #23
  mati211p
  HDD and data recovery specialist
  Dysk ok, aż takich opóźnień nie ma, szczególnie że to systemowy i jeszcze na początku testu na elektrodę wszedłeś, stąd pewnie 5 wolniejszych nieco choć nawet jakby były takie opóźnienia to dysk można używać :). Kontroluj jedynie czy z czasem nie wzrośnie liczba realokowanych sektorów.
 • #24
  JakubKP
  Level 10  
  Cieszę się ^^, teraz złoże temat jaką obudowę wybrać pod moją płytę główną ^^ dziękuję. Na pewno będę kontrolować. :)