Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jaki aparat forograficzny do 800zł polecicie ?

lisekx 28 Nov 2013 19:20 4347 13
Optex
    lisekx
    Level 14  
    Nie mam żadnych konkretnych wymagań, mają być najlepsze zdjęcia z tego przedziału cenowego. Oglądałem kilka aparatów i byłbym wdzięczny za pomoc w wybraniu najlepszego z nich lub podanie innego, który będzie lepszy od podanych niżej:

Nikon Coolpix L820
    Fuji FinePix S4800
    Canon PowerShot SX500
    Panasonic DMC-LZ30
    Samsung WB110
    Olympus SP-820 UZ
    Sony DSC-H200B
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Optex
    senior38
    Level 12  
    Ja jestem zwolennikiem Canona, ale i Panasonic też mu nie ustępuje. Pozdrawiam.
  • Optex
    lisekx
    Level 14  
    Jeszcze znalazłem taki SONY DSC-H300, bardzo będzie się różnił od H200 jeśli chodzi o jakość zdjęć ?
    Galareta
    Level 22  
    A np używana lustrzanka? Albo Canon Eos 1100D nowy? (trochę inny przedział bo około 1000)

No albo taniej - BenQ GH700 np, musi mieć duży zoom? Jak nie to coś z mniejszym - lepszy jakościowo obiektyw wtedy jest najczęściej;)

To że aparat jest duży nie oznacza że robi lepsze zdjęcia;) Poza tym jakość zdjęć - do czego?

Tzn, no duży się lepiej trzyma, ale trudno go gdzieś wcisnąć.
    venom7
    Level 10  
    Witam
    Podepnę się po temat. Wypadłem z fotografii w ostatnich paru latach. Wcześniej miałem canona powershot pro1- cyfrówka, i sony alfa 200- lustrzanka-cyfrowa. Oba sprzedałem- pasja wygasła.
    Zastanawiam się by wrócić do focenia. Wolałbym nie wydawać dużej sumy. Ciekawy jestem czy dzisiejsze aparaty są dużo lepsze a może porównywalny poziom. Bardziej myślę, o cyfrówce - podobała mi się jej poręczność, konkretna. Lustrzanka to i spora torba, wymiana obiektywów.
    Potrzebuję do robienia pejzaży np : zachody słońca, + plus foty rodzinne.
    Jesli chodzi o markę myślę o Canonie. Musi być nowa. I nie wydam więcej niż 1000zł ale im taniej tym lepiej ale za 600zł nie wiem czy kupię?

Pozdrawiam i dzięki za każda radę.
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Ja powiem to co ciągle powtarzam.
    Co jest głównym priorytetem ? jakość zdjęć ? jeśli tylko to to polecam aparat typu Canon a75, a80, a85. Jeśli nie będziesz drukował zdjęć w formacie powyżej A4 to w zupełności one wystarczą. Dzięki temu że mają optymalną ilość megapixeli, obraz będzie wyraźny czytelny, i co najważniejsze nie będzie tak zaszumiony.

Aparaty te posiadają tryb M więc jak będziecie ambitniejsi to chwycicie za niego i wyciśniecie wiele z tych aparatów.

Dla troszkę bardziej zaawansowanych polecę Canona s2is albo s3is.

Dopóki nie potrzebujecie większego obrazka, znacznie szybszego AF i wysokich czułości doputy starczą owe aparaty.

Jeśli chcecie coś z szybkim AF wysokimi czułościami itd. Zainteresujcie się jakąkolwiek lustrzanką. Polecił bym pentaxa k10d, k20d, k200d czy Canony 30d, 40d i do nich na początek obiektyw kitowy i jakiś ambitniejszy ~50mm @2.0 typu helios za 40zł.

Najgorsze co może być to pchać się w te syfy co wpychają ludziom. 1000megapixeli z przetwornika wielkości ziarna grochu, piksele się muszą wyczarowywać bo przetworniki są za małe, co za tym idzie szumy, i słaba jakość obrazu. Szkoda że świat kompaktów poszedł w stronę megapikseli zamiast np. nowych rozwiązań af, długości działania na baterii bo to są aparaty dla przeciętnego kowalskiego i to mu by się przydało a nie potężne zdjęcia o strasznej jakości których nie będzie nigdy drukował na odbitkach większych jak 10x15 :)
    venom7
    Level 10  
    Dokładnie kolego- najważniejsza w zdjęciu jest jakość- zależy tylko komu i na jakim poziomie ta jakość jest potrzebna. Jakbym te zdjęcia drukował i bawił się w sesje- jednym słowem z tego żył to kupiłbym lustrzankę z dobrym obiektywem.
    Jeśli chodzi o mnie jak wspominałem potrzebuję do robienia pejzaży z którymi będe się potem bawił w formacie jpg na kompie po czym może gdzieś będę udostępniał w internecie- jak to kiedyś robiłem. Najlepsze zdjęcia sobie drukowałem raptem na ścianę do ozdoby- a niech popatrzę mam ich z pięć raptem ;)
    Jak wspominałem dlatego pytam się Was o zdanie bo mocno wypadłem z rynku fotograficznego, moje aparaty które wymieniłem nie miały np : opcji kręcenia filmu czego akurat nie potrzebuje ( bo jeśli bym potrzebował to kumpiłbym kamerę a nie aparat) taki bajer po prostu. A chodzi o to by te bajery oczu nie przysłoniły od najważniejszej kwestii - dobrej jakości. Bardziej patrzę na cyfrówki ze względu na wielkość i ich uniwersalność. Chcąc robić zdjęcia na wysokim poziomi i jakośći powinna być lustrzanka. Choć na canonie powershot pro1 robiłem naprawdę przyzwoite zdjęcia- jedynie czasem szumy mi przeszkadzały po czym wypróbowałem lustrzankę cyfrową i jakość była.
    Patrzę np na taki:
    http://www.mediamarkt.pl/plock/aparat-canon-powershot-sx500-is,id-675057

Dodano po 1 [godziny] 57 [minuty]:

PS

Teraz miałem więcej czasu przejrzeć polecone twoje aparaty. Wszystko fajnie ale nigdzie w sklepach ich już nie dostanę, Canon S3Si czy Canon eos 30d. Rozpatruję wyłącznie obecne i nowe aparaty i marki Canon ( miałem Sony alfa 200 i się nie przekonałem a miałem parę razy wtedy w dłoniach Canona 450 i robił wrażenie- choć kolega miał wtedy na nim obiektyw ( szeroki kąt ) ;) ).
    Cel jak mówiłem i powtórzę- robienie pejzaży ( zachody słońca np). Potem będę się z tym bawił na kompie i najlepsze publikował jak za starych czasów- może i jakiś portal polecicie bo te co ja korzystałem kiedyś dzisiaj są martwe.
    Miałem naprawdę znakomite zdanie o swoim byłem kompakcie Canona. Chce brać te aparat na spacery więc wolałbym nie nosić wielkiej torby z filtrami i obiektywami co miałem w przypadku lustrzanki, że zamiast spaceru robił się wypad ale samochodowy;) Może bardziej nakreśliłem wam mój punkt widzenia.

Dodano po 21 [minuty]:

PS 2
    Co mi wpadło w oko :
    Kompakt:
    http://www.mediamarkt.pl/plock/aparat-canon-powershot-sx500-is,id-675057

http://www.mediamarkt.pl/plock/aparat-canon-powershot-sx510-is,id-896716

A tu lustrzanka ( jako najtańsza- bo trzeba jednak czasem mieć i zapasową kompletnie oderwaną od rzeczywistości koncepcję ;) ).
    http://www.mediamarkt.pl/plock/aparat-canon-1100d-18-55mm-is-ii-,id-125847

Nie wiem czy gdzieś taniej można je dostać. Kiedyś kupowałem na fotojoker ale teraz wysokie strasznie tam ceny.
    venom7
    Level 10  
    Witam - ponownie. Dzień kolejny i dzień kolejnych nowych myśli. Byłem w Media i popatrzyłem sobie z bliska na parę modeli. Te kompakty są strasznie małe- sporo mniejszy niż mój stary i co najgorsze nie mają otwieranego ekranu- co było dobrym bajerem.
    Zaczynam powoli coraz bardziej zastanawiać się lustrzanką cyfrową. Rozpatrywałem tylko Canona bo zawsze uważałem za najlepszą markę. Teraz zaczynam patrzeć też na Nikona który nigdy nie odstawał i ma większy asortyment sprzętowy.
    Obecnie patrze na Canon Eos 1100d z kitem w granicach 1300-1400 zł
    I przyglądam się Nikonowi D3100 z kitem 1400-1600zł plus może pomyśleć nad wersją z lepszym obiektywem za 1850.
    Cenowi widzę muszę podnieść poprzeczkę i daje sobie budżet do 1500zł. Najbardziej zależy mi na jakości zdjęcia a nie filmach Full HD i pikselach milinowych.
    Kto mi troszkę podpowie i ułoży temat dobrze w główce. Bo wiem, że czasem drogie nie znaczy lepsze i tańszego a dobrego szukam. Nikon wydawał mi się solidny w ręku a Canon jakoś troszkę miejscami nie dorobiony.
    Co sądzicie? Pozdrawiam
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Zaraz powstanie wojna N vs C :D

Tak poważnie to nie jest tak że canon jest dobry nikon nawet też a reszta to chłam (no może za wyjątkiem olympusów bo to chłam :P)

Nikon i Canon są droższe np od Pentaxa przez politykę, wydają grube miliony na reklamy.
    Jeśli chodzi o solidność to moim zdaniem Pentax przewyższa Nikona i Canona (sam posiadam canona kilka lustrzanek i posiadałem z 6-7 modeli pentaxa) P nigdy nie zawiódł mnie, k20d czy k7 to pancerne aparaty. Ale nie o tym mowa.

Przy wydoże systemu powinieneś się sugerować szkłami, które szkła bardziej Ci odpowiadają, następnie popatrzeć na dostępność szkieł lamp i asortymentu. Kluczowe dla Ciebie może być czy ktoś ze znajomych nie posiada konkretnego systemu (możesz wtedy pożyczać szkła).

Teraz kwestia czy sprzęt musi być koniecznie nowy ? bo za 1500zł z używanych można kupić coś o kilka klas lepszego.
    venom7
    Level 10  
    No i powoli się robią konkrety- dzięki kolego, że mi pomagasz- doceniam ;)
    Tu nie dopisałem ale zależy mi na nowym aparacie. O swoich aparatach po raz kolejny wspominać nie będę hehe. Jeśli chodzi o znajomych to kiedyś robili właśnie na Canonach i nie mogłem korzystać z ich obiektywów na swoim soniaczu. Aż szkoda mi wtedy było, że poszedłem w inną markę bo szerokiego kąta kolegi założyć na aparacik nie mogłem ;) Obecnie żaden nie cyka ale sprzęty gdzieś w szafach leżą. Tylko mi się zachciało wrócić do starej pasji.
    Dlatego rozpatrywałem wyłącznie Canona ale widzę Nikon też ma ciekawe opcje. W innym wątku forumowicz polecił mi Nikona d3200 za 1600zł ( nowa z kitem), zamiast modelu przeze mnie wymienionego d3100- argumentując lepszą matrycą.
    Za 1500 to pewnie na upartego gdzieś bym znalazł Nikona d90 ale nigdy nie byłem przekonany do używek. Po za tym body to body żeby dobrze cykać jest potrzebne dobre szkło jak wspomniałeś- kupno obiektywów tu się dopiero zaczyna droga zabawa.
    Jestem za opcją nowego, i zaznaczę to długoterminowego amatora ;) sesji nie organizuje ale chciałbym poczuć przesiadkę z sony alfa 200 i posmakować troszkę nowych nowinek technologicznych.

Pozdrawiam ;)
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Nie wiem czy zasmakujesz "nowinek" po przesiadce z alfy, puszka to puszka, ma tryb manuala kilka innych trybów i tyle. Ty raczej nie docenisz prędkości AF czy szybkostrzelności.

Nie wiem czy wiesz, może to się okaże istotne ale modele aparatów głównie im więcej cyferek ma model tym bardziej jest "amatorski". Przykład canon 500d , canon 50d (bardzo zacna puszka za śmiesznie pieniądze) canon 5d. i teraz musisz sobie zdać sprawę czy wybierasz nowy aparat w "3 cyfrowych" czy używkę w dwu cyfrowych". W 3 cyfrowych nie zauważysz jakiś totalnie zgniatających różnic, większość to chwyty marketingowe.

Canon od modelu począwszy od 40d daje na dwu cyfrowe gwarancję na migawkę (bo tylko o to można się raczej martwić że się popsuje) na 100 000 (w większości da się sprawdzić jak nie przez kompa to przez ML przebieg) a w 1 cyfrowcy 150 000. Kupując np 50d czy 40d z przebiegiem 40 000 czy 60 000 masz gwarantowane że zrobisz na nim jeszcze min 60 000 do 40 000 zdjęć a jeśli padnie przed tą liczbą dostaniesz nową migawkę za darmo i zrobisz kolejne 100 000 zdjęć. Dla mnie te cyfry to kwestia roku ale dla przeciętnego kowalskiego to liczone jest to w latach.

Reasumując, kupując model dwu cyfrowy, zauważysz na pewno różnicę, jeśli dobrze kupisz posłuży Ci wiele wiele lat. Ja mając do wyboru zamianę alfy 200 na jakieś body 3 cyfrowe z nieważne jakiej stajni, wolał bym kupić jakieś szkło do alfy, nie znam systemu sony zbyt dobrze ale pewnie za około 1600- 1800 da się kupić sigmę 50mm 1.4 jeśli nie masz jasnego szkiełka to to dało by Ci wiele frajdy.

Podkreślam ja wyrażam swoje zdanie nie narzucam, zrobisz jak uważasz, twierdzę tylko że nie ma sensu wpadać w marketingowy wir który tak na prawdę nie wiele da.
    venom7
    Level 10  
    Z tymi cyferkami to sobie sprawę zdaje. Nie zdawałem sobie za to sprawy z innej rzeczy jak troszkę opinii i specyfikacji poczytałem/ Ostatni raz aparat kupiłem 5-6 lat temu. Po czym przez ostatnie 4-5 lat nie cykałem. Liczyłem ,ze sprzęt po takim czasie musiał pójść do przodu. Zaczołeś temat szkieł- byłby to dobry temat gdybym miał ten aparat- a sprzedałem go z 2 lata temu- obecnie prócz aparatu w telefonie to nie ma nic- a telefon służy do dzwonienia.
    Filtry połówkowe i adapter mam możliwość odkupić bo sprzedałem koledzy który też przestał cykać. Zostają inne zakupy jak torba, statyw i myślę też o filtrze polryzacyjnym a i oczywiście karta i bateria na zapas. I najważniejsze aparat- spory wydatek.
    Akurat kupuje się fajnie- jest to fajny moment- wyszukiwania odpowiedniej opcji i uniknięcia pułapki marketingowej o której wspomniałeś.

Oczywiście dzięki za opinię- bardzo mi pomagasz ;) Aparatu nie mam żadnego- wspomniałem o alfie bo miałem- gdybym miał aparat na jej poziomie teraz to byłbym zadowolony. W późniejszym czasie bawiłbym się z obiektywami- jak wspomniałeś. I właśnie jeśli chodzi o szkło to jak sądzisz Canon czy Nikon ma lepszy asortyment w obiektywach - czy jak mówiłeś podobnie.
    I tak patrze, że z tych lepszych :
    Aparat CANON 600D (18-55 mm IS II) za 1800zł
    Nikon D90 - kit obiektyw 2500zł
    I wchodzimy w ładne kwoty. Używanego Nikona D90 to i widziałem za 600zł - cena piękna ale ale. Dlatego patrzę na nowe.
    To zapytam cię z innej beczki jeszcze Nikon D3200 i Canon 1100 gorsze od mojego byłego aparatu nie będą ? Bo śmiesznie by mi ty wyszło" zamieniłem z siekerki na kijek"

Dodano po 4 [minuty]:

Jeszcze ten Canon 600d mógłbym pomyślec- dołożyć ze 300zł ale kupię jeszcze osprzęt i mam 2000zł - łatwo się wydaje i liczy. Gorzej na to zarobić hehe ;)
    AngelOfDeath_200
    Level 14  
    Zapytałeś mnie Canon czy Nikon, powiem Ci tak, trochę lat temu miałem system nikona, następnie Pentaxa (którego wspominam najbardziej) i końcu zdecydowałem się na Canona, tylko i wyłącznie ze względu na szkła.

600d jest już przyzwoitym szkłem (kit jak kit, ja bym zamiast niego kupił 50 @1.8 ale Ciebie to by pewnie na początek nie zadowoliło więc kit się nada).

Powiem Ci że oprócz używania drogich puszek mam na stanie 550d i ma ona swoje miejsce w moich aparatach. Jej plusem są gabaryty, jak zakładam ją na glidcama to mam znacznie lżej niż zakładając inne ciężkie puszki. Pamiętaj że Potężną przewagą w canonie masz to że jest do niego Magic Lantern, który z puszki za 1000zł robi bestie :P Nie tylko podczas nagrywania, bo masz timelapsy (interwały) można robić je bez zużywania migawki, bracketing ostrości (do macro) Dual iso (rozpiętość tonalna jak w drogich kamerach do 14EV).

myślę że aparat pokroju 550d czy 600d jest przyzwoitym aparatem. Ja jednak bał bym się kupić używany 550 czy 600 ze względu braku gwarancji na migawkę bo serie 3 cyfrowe owej nie posiadają. Myślę jednak że w Twoim przypadku jest to rzecz drugorzędna.

Pamiętaj, lepiej kupić samą puszkę i kita, a potem z biegiem czasu dokupić sobie bateryjkę, torebkę itd niż kupować gorszy sprzęt kosztem pierdół :).

Zapytałeś mnie jeszcze czy d3200 czy 1100 czy będą gorsze od alfy ? zależy co dla kogo znaczy gorsze, ja mając powiedzmy 2 000zł i mając taki wybór wziął bym alfę za śmieszne pieniądze a za resztę kupił jakąś tanią lampkę yongnuo do tego wyzwalacz owej firmy, softboxa i adapter z heliosem, myślę że jeszcze by mi zostało na porządną kolację z żoną :)
    venom7
    Level 10  
    Wczoraj podpiołem temat do drugiego tematu- dziwne, że tam się nagle tłok zrobił ;)
    Tylko przykładowo wspomniałem o torbie- w kwestii, że w przyszłości też trzeba kupić.
    Ktoś w tamtym temacie poruszył ciekawą kwestię, że dzisiejszy ze sklepów nikon d3200 jest lepszy od tego d90 z przed paru lat. Chyba, że tacy znawcy ;)
    Mój dawny kolega od fotek też robił na Pentaxie a potem przesiadł się na Canon tłumacząc tą zmianę ze względu na szkła dobre.
    Mi się tak zapamiętało, że body to body - przez pierwszy rok na kicie można się sporo nauczyć ale jak do aparatu dokupię niezły obiektów to i z tego aparatu można stworzyć potwora ;)
    Dlatego mam taką jakąś myśli w głowie by kupić jedną z tańszych lustrzanek - pobawić się nią, focić, uczyć się a po roku kupić np szeroki kąt.
    Patrząc na znajomych z boku i słuchając ciebie przekonuje się, że przyszłość czeka mnie tylko z Canonem. Teraz kwestia czy Canon 1100 czy dopłacić 500zł i mieć 600d. Bo może lepiej za jakiś czas dołożyć te 600zł do obiektywu dla canona1100 i wyjdę na tym lepiej i cenowo jak i sprzętowo. Wspomniałeś używany 550d czy 600d - ogólnie mam obawy do używek - lubię być pierwszym właścicielem i nie bać się o te kwestie.
    Przydało by się by zostało na ta kolację z żoną ;)

Dodano po 11 [minuty]:

Stary model - którego pamiętam jak wychodził ale widzę przyzwoita cena i nowa- strony nie znam kompletnie:
    http://fotoaparaciki.otwarte24.pl/38,NIKON-D6018-55

Dodano po 2 [godziny] 14 [minuty]:

Zrobiły się dwa tematy. AngelOfDeath_200 piszmy na tamtym.

ZAMYKAM TEMAT :
    ciąg dalszy:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=13057235#13057235