Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[ELKA] - Padła Elka. Co teraz? Nowy? Jaki?

powa 28 Lis 2013 21:34 3456 9
 • #1 28 Lis 2013 21:34
  powa
  Poziom 16  

  Dom ~150m2, ocieplony częściowo. Okna PCV - większość nowe, ale jest jeszcze kilka starych. Woj. małopolskie.
  Instalacja CO "starego typu" - otwarta, grawitacyjny obieg, kilkaset litrów wody w instalacji. Tzw. "górne rozprowadzenie". Kotłownia w piwnicy. CWU na prąd.

  Kotły:
  Buderus Logano S111(dolniak na paliwo stałe) 21kW - jako zapasowy, używany sporadycznie jeśli akurat miał kto w nim palić;
  "ELKA 88" - gazowy 21kW - jako główny;

  No i teraz mój problem: Elka padła. Szok. Niedowierzanie. A przynajmniej wezwany fachowiec nie potrafił jej uruchomić(twierdzi że termostat jest zepsuty). W związku z tym mam następujące pytania:
  - czy żyją jeszcze fachowcy potrafiący "ELKĘ" reanimować? Najlepiej z małopolskiego.
  - czy może lepiej kupić nowy kocioł? Jaki rodzaj/typ kotła będzie odpowiedni do tego rodzaju instalacji? Budżet niestety mam tylko na poziomie 3kzł.
  - a może kocioł używany? Co jakiś czas widuję oferty sprzedaży kotłów Viessmann czy Buderusów... Ma to sens?

  Dodam że sprawa zaczyna być paląca dosłownie i w przenośni. Niestety budżet jest jaki jest - nie byłem przygotowany na kłopoty z CO...

  0 9
 • #2 28 Lis 2013 21:46
  W0jtek92
  Poziom 36  

  Witam, Elkę naprawi każdy serwisant który zna zasadę działania tego urządzenia, zakupić musisz kocioł dostosowany do otwartego układu C.O, używki nie kupuj bo wtopisz zbędnie kasę. Czemu fachura nie wymieni tego termostatu?

  0
 • #3 28 Lis 2013 21:52
  powa
  Poziom 16  

  Nie wiedział gdzie można taki termostat kupić. Ja też nie wiem - jeśli się gdzieś da, to wdzięczny będę za info. A objaw jest taki, że kocioł po odpaleniu nie chce zgasnąć. Pali się cały czas pomimo skręcenia pokrętła do zera. Fachowiec mówi "termostat ni odbija" - ja się nie znam więc wierzę. Ale czy to prawda?

  Masz może namiar na takiego fachowca co ogarnia temat?

  2
 • #5 28 Lis 2013 22:10
  powa
  Poziom 16  

  Hmm. U mojej Elce termostat działa w trochę inny sposób. Zbudowany jest z przezroczystej rurki która umieszczona jest w płaszczu wodnym i pod wpływem temperatury owa rurka zmienia swoją długość i naciska na zaworek który otwiera się lub zamyka. Zaworek ten podłączony jest ze świeczką(wejście) oraz z membraną(wyjście). Niestety nie wiem czy ze świeczki idzie nad czy podciśnienie...

  0
 • #6 28 Lis 2013 22:26
  W0jtek92
  Poziom 36  

  Yhyyy. Więc to takie dziadostwo... No to musisz przekopać neta i odnaleść jakieś części do tej emerytki.

  1
 • #7 30 Lis 2013 10:23
  Bobbo
  Poziom 22  

  Jest w miarę prost sposób na reanimację. Dołożyć termostat pokojowy dzienny czy tygodniowy plus zaworek na rurce impulsowej przed termostatem kotłowym. Zyskujesz większy komfort plus oszczędność gazu. Jakie to są okolice małopolski?

  0
 • #8 30 Lis 2013 21:27
  powa
  Poziom 16  

  30 km na zachód od Krakowa. A rozwiązanie faktycznie interesujące.... Możesz coś więcej napisać na ten temat?

  0
 • Pomocny post
  #9 30 Lis 2013 23:36
  Bobbo
  Poziom 22  

  Termostat pod wływem wzrastającej temperatury w kotle zamyka przepływ gazu w rurce impulsowej . Wyrównuje sie ciśnienie pod i nad membraną . Zawór membranowy zamyka dopływ gazu do kotła. Najpierw trzeba sprawdzić, czy zawór membranowy jest sprawny/bo to jest prostsze/. Potem sprawdzamy sam termostat i dopiero całość.

  2
 • #10 01 Gru 2013 16:12
  powa
  Poziom 16  

  Szkoda że nie napisałeś tego posta ze 3 godziny wcześniej - musiałem sam do tego dojść. Obecnie ELKA działą - co mnie cieszy. Aczkolwiek postanowiłem poczynić przygotowania pod modernizację instalacji(zmiana kotła gazowego). W związku z tym kilka pytań mam:

  1. Czy jest sens pakować się w kocioł z zamkniętą komorą spalania, ale niekondensacyjny?

  2. Chciałbym zostawić sobie możliwość palenia drzewem/węglem - wobec czego jak rozumiem trzeba nowy kocioł wpiąć do mojej otwartej instalacji przez wymiennik. Jak dobrać wymiennik?

  3. Czy wymiennik płytowy sprawdzi się w przypadku podpięcia do starej instalacji otwartej i grawitacyjnej? Czy raczej trzeba będzie zastosować wymiennik z wężownicą który jest odpornijszy na zanieczyszczenia?

  4. Jak powinien wygląć schemat podłącznia nowego kotła gazowego przez wymiennik do instalacji? Rozumiem że oprócz samego kotła i wymiennika trzeba będzie jeszcze coś podłączyć. Nacyznie wzbiorcze? Jakiś bufor? Czy coś?

  5. Czy w przypadku podłączenia kotła przez wymiennik zostawić w starej instalacji otwartej obieg grawitacyjny? Czy lepiej podłączyć jakąś pompkę?

  0