Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

sagemcom f@st 3764 - Po restarcie gubi ustawienia

valuss 28 Nov 2013 23:56 2460 9
 • #1
  valuss
  Level 16  
  Witam,

  Modem Sagem fast 3764 (nowy, dostarczony kilka dni temu) gubi ustawienia po każdym zaniku napięcia zasilającego. Trzeba od nowa wprowadzać nazwę i hasło użytkownika oraz konfigurować telefon VoIP (wprowadzać nr tel, nazwę i hasło).
  Dodatkowo zaobserwowałem, że:
  - po zaniku zasilania nazwa użytkownika (dla usługi neostrada) zawsze ustawia sie na rejestracja(malpa)neostrada.pl (lub jakoś podobnie) oraz coś pojawia się w polu hasło (jest wykropkowane)
  - dane dot konfiguracji VoIP (Linia 0) są za to całkiem puste
  - o dziwo hasło główne - do wejścia na stronę konfiguracji modemu -zostaje zapamiętane - tu nic się nie gubi.  I teraz największa dla mnie ciekawostka. Identyczna sytuacja pojawiała się na "starej" neostradzie ze starym modemem (tzn LiveBox).

  Zastanawiam się i jedyne co mi do głowy przychodzi, to że Orange po restracie modemu spowodowanym zanikiem zasilania, wysyła jakaś defaultowa (startowa) konfiguracje, która z nieznanych mi przyczyn podmienia tą już istniejącą. (tylko dlaczego tak się dzieje?) Dodam, że restart wykonany za pomocą przycisku na modemie działa poprawnie, tzn zarówno internet i VoIP wstają poprawnie i bez kłopotów.
  Już całkiem na koniec, transfer (mierzony na WiFi) dochodzi do 28Mbit, wiec linia teoretycznie nie powinna być problemem.

  Orange oczywiście doradza tylko i wyłącznie reklamacje i wymianę modemu na nowy. Nie dopuszczają żadnej innej przyczyny....
 • #2
  Nagus
  Level 27  
  Faktycznie ciekawe.
  Podaj wersje oprogramowania z obydwu ruterów, i czy jesteś na IPv4 czy IPv6.
 • #3
  valuss
  Level 16  
  Starego juz nie ma.. Nowy ma najnowszego, (dostępnego na stronie Orange) softa - nie jestem w stanie teraz sprawdzić dokładnie.
  IP jest v4.
 • #4
  valuss
  Level 16  
  Orange wymieniło modem. Jak Pan technik był nic się nie działo.. 2h później podczas testów znów to samo... problem musi leżeć gdzieś po stronie dostawcy ...
 • #5
  Nagus
  Level 27  
  Jaką masz wersję oprogramowania?

  Właściwie to nie modyfikuje się konfiguracji modemu od strony sieci. Za wyjątkiem może konfiguracji FunSpota.

  A poprzedni modem czyli Livebox to był 2.0 czy 1.1?
 • #6
  valuss
  Level 16  
  Update. Po tygodniu pracy (od ostatniego restartu) najpierw sam z siebie przestał działać VoIP a po resecie, router padł kompletnie i w ogóle się nie włącza.
  Jutro przychodzą panowie technicy, będę miał szanse ich podpytać i przycisnąć. Potrzebuje tylko pomocy, o co pytać dokładnie, co maja posprawdzać, pomierzyć itp? Do tej pory panowie tylko i wyłącznie wymieniali modem i 3 min później znikali a właścicielom wciskali jakieś pokrętne wyjaśnienia..
  Z góry dzięki za pomoc..
 • #7
  andk1eltd
  Level 35  
  Tylko ich przypilnuj, żeby nie wymienili ci samego modemu bo możesz znowu zostać z problemem. Do wymiany jest komplet razem z zasilaczem. Przy wymianie mają ci go skonfigurować, przed ich wyjściem ma wszystko działać.
 • #8
  valuss
  Level 16  
  Ok to na pewno. A co ze strony samego łącza ? Identyczny problem był na "starej" neostradzie ze starym modemem (tez Sagem). Jak można sprawdzić jakość przewodów od domu do centrali ? Może one są powodem problemów ?
 • #9
  andk1eltd
  Level 35  
  Od złej linii może (ewentualnie) modem się restartować - ale nie resetować.
  Monterzy muszą wykonać pomiary i one też muszą byc prawidłowe - inaczej operator nie pozwoli zakończyć interwencji.
  Po wymianie modemu zmień hasło do routera ze standardowego 'admin' na coś swojego. Może to coś przyplątuje się z sieci.
 • #10
  valuss
  Level 16  
  No i był Pan technik i stwierdził że takiego przypadku nigdy w życiu nie miał i .. wymienił modem na nowy z nowym zasilaczem. Przyciśnięty do muru przyznał, ze on to może kabel sprawdzić i modem wymienić. Reszta jest po stronie Pomarańczowych i on nie ma tam wjazdu. Dodatkowo jego laptop nie miał czegoś tam zainstalowanego i nie mógł skonfigurować VoIP - prosił żebym mu dał swój... masakra jakaś ..
  Ciągnięty dalej za język zeznał (i pokazał palcem), że miedź kończy się 5 metrów za płotem domu czyli w sumie jest jej może 50m. Tłumienie wynosiło tylko ciut ponad 3dB, a sygnał 34dB. Wg niego spokojnie chodziło by tam 80Mbit.. i linia na pewno nie jest problemem.
  Robiliśmy próbę zaniku napięcia - wyjęcie wtyczki - modem wstał bez problemów, VoIP tez.
  Innymi słowy problem nie jest dalej na 100% zidentyfikowany. Dla mojego własnego spokoju, zasilacz jest zapięty do UPSa z filtrem i stabilizatorem napięcia ... no i zaczynam odliczanie ....