Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

GDN 30/120 vs STX 12.2.500

SzymonMah 29 Lis 2013 00:33 3810 14
  • #1 29 Lis 2013 00:33
    SzymonMah
    Poziom 6  

Witam, pomału myslę o zbudowaniu własnych kolumn, zaczynam od wyboru głośników. Zaczynam od wyboru nisko tonowców, lepszym wyborem będzie GDN 30/120 czy STX 12.2.500 ? Dobie mocny i dobry bas, dlatego zastanawiam sie czy w tych pieniadzach znajde cos lepszego niz nowe wymienione w temacie głośniki. Prosze o jakieś rady osoby które słyszały oba głosniki badz umieją wywnioskowac z parametrów który głosnik jest lepszy. dziekuje i pozdrawiam

1 14
  • #2 29 Lis 2013 19:26
    Pawel S.
    Poziom 39  

Jaki niecierpliwy...
    Określ dokładniej czego wymagasz od głośnika, bo to odmienne konstrukcje.

0
  • #3 01 Gru 2013 17:29
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

SzymonMah napisał:
    badz umieją wywnioskowac z parametrów który głosnik jest lepszy.
    Żaden nie jest lepszy od drugie. Oba są całkiem udanymi konstrukcjami, ale do innych celów.
    SzymonMah napisał:
    . Zaczynam od wyboru nisko tonowców
    Wszystkie przetworniki wybiera się łącznie. Trzeba je dobrać do siebie a nie potem szukać pasującego.

0
  • #4 01 Gru 2013 17:57
    SzymonMah
    Poziom 6  

"Żaden nie jest lepszy od drugie. Oba są całkiem udanymi konstrukcjami, ale do innych celów."

Czy mógłys rozwinąć?

Chce po prostu zbudować kolumny, zależy mi na mocnym basie.

0
  • #5 01 Gru 2013 18:11
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

SzymonMah napisał:

Czy mógłys rozwinąć?

Chce po prostu zbudować kolumny, zależy mi na mocnym basie.
    Proszę bardzo. Nie powiedziałeś nic o konstrukcji jaką planujesz. STX jaki podałeś jest głośnikiem idealnie pasującym do subwoofera. Niska Fs, nisko schodzące pasmo. Na upartego można go zastosować w konstrukcji 3 drożnej (ja bym tutaj jednak pokusił się o 3,5 lub 4 drogi). Tonsil to głośnik nadający się nawet do 2 dróg. Głośnik bardziej nadający się do konstrukcji "barowych" niż domowych.
    Jak widzisz oba głośniki to zupełnie dwa światy. Jeżeli chcesz zbudować zestawy głośnikowe (bo pewnie o nie Ci chodzi, bo jeśli o kolumny głośnikowe, to w ogóle temat bez sensu, bo na głośnikach niskotonowych kolumn się buduje), to musisz pomyśleć o całym paśmie, a nie tylko o niskich częstotliwościach.

1
  • #6 01 Gru 2013 20:11
    SzymonMah
    Poziom 6  

Chciałbym zrobić kolumny na wzór altusów 300 tylko z innym basowcem np tym stxem lub kameleonem.

może lepszym wyjściem będą takie OIOMY:

GDN 30/120 vs STX 12.2.500

0
  • #7 01 Gru 2013 20:37
    telecaster1951
    Moderator Akustyka

SzymonMah napisał:

Chciałbym zrobić kolumny na wzór altusów 300 tylko z innym basowcem np tym stxem lub kameleonem.
    Nie można sobie od tak wziąć zestawu i zmienić w nim głośnik. To trzeba zaprojektować! Ten STX na pewno nie zagra dobrze z głośnikami od A300, poza tym zrobienie nowej obudowy i zwrotnicy wyprałoby Ci portfel z gotówki.
    Jeżeli interesuje Cię coś takiego jak na zdjęciu, to zbuduj Zeusy DIY.

0
  • #9 06 Mar 2014 18:08
    mirono
    Poziom 6  

Mam pytanie bezpośrednio związane z tytułem tego wątku, mianowicie ile faktycznie to jest 300 W AES Power handling w głośniku stx skoro jest porównywany do głośnika tonsila o mocy nominalnej zaledwie 120 W, a na dodatek w testach sprawują się oba podobnie?

0
  • #10 06 Mar 2014 19:31
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

Jak dobrze pamiętam RMS to 120% AES ale zważając na to, że głośniki STX spokojnie wytrzymują większoą moc , możesz przyjąć AES=RMS

I STX jest znacznie tańszym i znacznie lepszym głośnikiem od 30/120
    W 3 drożnych kolumnach ten STX przyjął przez długi czas całego fidka fp10a czyli ok 400W RMS

0
  • #11 07 Mar 2014 17:22
    mirono
    Poziom 6  

Przytoczę porównanie do samochodów, nie porównuje się samochodu z silnikiem 120 koni mechanicznych z innym mającym ich 300, bo każdy kierowca dobrze wie jaka jest różnica podczas jazdy, a przede wszystkim, że ta różnica jest ogromna.

A tu porównanie głośników z rezultatem, że grają podobnie. Coś tu nie gra.

Rozważając różnice między nimi mam również na myśli liczne filmiki na Youtube zajmujące się tymi głośnikami.

0
  • #12 07 Mar 2014 18:03
    Uzytkowinik19
    Poziom 38  

A co Ty chcesz po filmiku ocenić?

Porównanie czy nie, wybór jest prosty...STX gdyż jest znacznie lepszy i dodatkowo połowę tańszy.

0
  • #13 07 Mar 2014 19:01
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #14 07 Mar 2014 20:15
    mirono
    Poziom 6  

żeby było jasne ja nie porównuję tylko przytaczam/cytuje osoby, które próbowały porównać te dwa głośniki z for internetowych czy youtube.
    jeśli mówisz o mnie, że piszę o czymś o czym nie mam pojęcia to masz jak najbardziej rację, bo gdyby było inaczej to bym nie pisał.
    wracając do sprawy, własnością głośników na zarozumieniu której mi zależy najbardziej, tak jak to zacząłem kilka postów wyżej, jest czysta moc, nie wnikam w walory brzmieniowe.

jak mi wytłumaczysz na czym polega różnica to będę niezmiernie wdzięczny.

0
  • #15 07 Mar 2014 20:40
    398216
    Użytkownik usunął konto  
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo