Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vitodens 222 F - Czy to awaria pompy obiegu c.o o zmiennych obrotach ?

29 Lis 2013 08:09 2676 3
  • Poziom 7  
    Proszę o opinię. Użytkuję kocioł Vitodens 222 F od 2002 r i dodam że jestem z niego zadowolony - układ grzewczy tylko z grzejnikami + czujnik temp. zew. + regulator Comfortrol.
    Obecnie doszło do ciekawej sytuacji której nie za bardzo rozumieją serwisanci viessmanna. Pojawił się komunikat usterki "F4" - czyli awaria pompy c.o. o zmiennych obrotach. Aby było ciekawiej dodam, że ten komunikat skutkujący wyłączeniem kotła ma miejsce tylko w okresie temperatury zredukowanej. W okresie temperatury normalnej nic się nie dzieje i kocioł pracuje normalnie. Moje nastawy to : temp. normalna 22 st. C i zredukowana to 19 st.C. W okresie temp. normalnej , gdy włączy się przycisk ekonomiczny na regulatorze Comfortrol (obniżenie temp. o 2 st.C) to też wyskakuje usterka "F4". Gdy się go wyłączy kocioł się załącza bez kasowania usterki.
    Ponadto w okresie temp. zredukowanej, gdy pojawi się usterka "F" i kocioł zgaśnie, po naciśnięciu przycisku "Party" kocioł rusza (bez uprzedniego kasowania usterki) i działa jakby nic się nie stało.
    Ciekawostką jest fakt że przedmiotowa pompa była wymieniona niecałe 4 lata temu typ Grudfos. Podobno te pompy z rzadka się psują.
    Profilaktycznie wymieniono obie płyty (palnika i vr20) ale dalej było to samo.
    Obecnie ustawiłem kocioł tak, że pompa chodzi non-stop (zmieniony kod i wypięty kabel z płyty od logiki) i nie ma żadnych problemów.
    Pytanie jest zasadnicze: czy to elektronika pompy zawodzi czy ...? Kolejne 1500 zł piechotą nie chodzi.
    Będę wdzięczny za podpowiedź co jeszcze sprawdzić.
  • Pomocny post
    Moderator - Systemy Grzewcze
    Może kondensator w pompce się kończy i jak chce pompa zejść z obrotami na obniżeniu nocnym to się zatrzymuje z braku siły?
    Spotkałem się z tego typu usterką, ale na dużej kotłowni gdzie pracuje kilka kotłów w kaskadzie.
    Rozwiązujemy to w taki sposób jak opisałeś. Wypięcie wtyczki i zmiana kodowania.
    Jeżeli masz starą pompę to możesz się pobawić. Sprawdź jaką pojemność ma kondensator pracy.
  • Poziom 7  
    Dzięki za podpowiedź. Mam starą pompę i dam do znajomego elektronika, co więcej sprawdziłem że górną część puszki elektrycznej pompy (w której jest płytka z elektroniką) można wymienić bez demontażu całej pompy.
    Z uwagi na szum pompy w nocy, kocioł pracuje na ustawieniu: temp. normalna od 00.00 do 24.00 - tylko przed pójściem spać skręcam ręcznie temp. na regulatorze Comtortrol.
  • Poziom 7  
    Wymieniłem kondensator rozruchowy w układzie pompy i układ przepracował pierwszą dobę bez uwag - oczywiście w układzie z okresem temperatury zredukowanej (noc).
    Podejrzewam, że wszystkie awarie tej pompy to sprawa kondensatora. Koszt naprawy to od 10 zł + robocizna (jak ktoś nie potrafi lutować).
    Wielkie dzięki dla "Piraciaka" za podpowiedź.