Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop SAMSUNG N150 - regeneracja baterii.

29 Lis 2013 13:27 7914 9
 • Poziom 20  
  Witam, bateria w tym laptopie wg programu ma 25% swojej pojemności wg producenta. Nowa bateria ma pojemność 48Wh. Wczoraj rozebrałem naładowaną baterię i podłączyłem żarówkę 12V 60W na pół godziny. Przez pół godziny napięcie spadło o 1.5V więc śmiem twierdzić, że bateria trzyma nadal swoją pojemność, ale dwa ogniwa były mocno gorące, mimo, że wszystkie 6 ogniw trzymało takie same napięcie. Jest 6 ogniw, każde po 4.2V połączone równolegle po 2 dające napięcie po naładowaniu 12.4V. Chcę wylutować elektronikę i zostawić ją na jakiś czas, czy pamięć się zresetuje czy muszę użyć specjalnego programatora?
  Druga sprawa to czy mogę podłączyć do tej elektroniki akumulator z bateriami tego samego rodzaju (lion) również 12V i czy zwiększy się żywot działania tego laptopa na baterii czy elektronika nie pozwoli i odłączy zasilanie?
  Kolejną sprawą jest czy mogę całkowicie ominąć elektronikę?

  Dzięki moderatorze za doprowadzenie do ładu mojego tematu.

  Jeszcze jedno co mnie nurtuje to czy zamiast bawić się w regeneracje baterii mogę użyć przetwornicy samochodowej np takiej za 30zł
  http://www.allegromat.pl/aukcja147610 ?

 • Poziom 32  
  I=P/U, a więc prąd jakim potraktowałeś ogniwa to ok. 5A. Taki prąd potrafi rozgrzać ogniwa, szczególniete o większej rezystancji wewnętrznej. Odłączenie elektroniki nie spowoduje jej resetu. Wymiana ogniw na całkowicie nowe bez resetu tylko częściowo załatwia sprawę. Ominięcie elektroniki byłoby błędem i jest niebezpieczne. Zastosowanie przetwornicy samochodowej pozwoli ci tylko na używanie laptopa w trybie stacjonarnym. Bateria uwalnia cię od kabli ...
 • Poziom 20  
  Laptopa używać będę głównie w samochodzie a szukałem przetwornic, liczyłem że znajdę jakąś do 250 zł a tu takie coś za 35zł, technika idzie do przodu więc i jej wymiary mniejsze ale czy to nie jest jeden z tańszych wynalazków na kilka dni? Testował ktoś te przetwornice?

 • Poziom 32  
  Wystrzegaj się kiepskich i tanich przetwornic, bo uszkodzisz laptopa. Ostatnia przetwornica - wprawdzie do Tira z akumulatorem o napięciu 24V, kosztowała mojego klienta 180 PLN. Ale działa bez zarzutu.
 • Poziom 20  
  Wykonałem kilka kalibracji baterii z poziomu bios. Pierw wyłączył się przy 27%, dałem mu pół godziny odpocząć po czym znów przy 13% a za pół godziny miał 0% i działał około trzech minut. Co teraz mam go normalnie podłączyć i naładować? Z internetów co wyczytałem to jednym coś to daję, innym nie, ciekawe jaki u mnie przyniesie rezultat.

 • Poziom 32  
  Poszukaj opisu kalibracji wg Texas Instruments. Opisałem to w jednym z moich postów.

  Dodano po 32 [minuty]:

  Po całkowitym rozładowaniu należy koniecznie wyjąć baterię z laptopa na 5 godzin - tzw relax. Pomijam fakt, że twoja bateria jest na skraju wyczerpania.
 • Poziom 20  
  Przed kalibracją było 12,210mWh, po kalibracji mam 14,430, nie wiem czy nie naładować do pełna i wtedy od 99% rozpocząć kalibrację. Wg opisu samsunga tak należałoby wykonać, ja zacząłem od 33%.
  Sprawdzane programem battery info view
 • Pomocny post

  Poziom 32  
  Podaję ponownie prawidłowy sposób kalibracji baterii:

  1. Baterię naładować pod kontrolą windows do 100 % i trzymać na zasilaczu jeszcze 2 godziny.
  2. Wyłączyć laptop. Odłączyć zasilacz.
  3. Włączyć laptop i wejść do ustawień biosu - klawisz F2 lub F10 dla HP.4
  4. Zostawić laptop do całkowitego rozładowania baterii – aż się sam wyłączy.
  5. Wyjąć baterię z laptopa i pozostawić tak na minimum 5 godzin, tak zwany relaks.
  6. Włożyć baterię do laptopa, podłączyć zasilacz, uruchomić laptop i ładować baterię pod kontrolą Windows.
  7. Kiedy bateria zasygnalizuje 100 % naładowania, pozostawić włączone zasilanie jeszcze na 2 godziny.

  Kalibrację przeprowadza się 2 razy. W tym czasie sterownik nauczy się nowej pojemności zapisanej w pamięci eeprom lub flash
  Ten sposób kalibracji jest zalecany przez firmę Texas Instruments jako optymalny
 • Poziom 20  
  Witam ponownie Panie Rzepka. Wykonałem formowanie opisane przez Pana wg Texas Instruments. Sprawa wygląda tak, że po tej akcji bateria ma wg programu 13,380mWh. Nie mam zamiaru więcej się bawić czy kupować nową baterię, już upatrzyłem przetwornicę w okolicy 100zł polecaną na kilku forach co wyjdzie mi taniej niż kupno baterii. Pyk i w samochodzie 230 i przy okazji lampki choinkowe na święta powieszę.
  Dzięki za pomoc, daję pomagajkę.

 • Poziom 32  
  W pana przypadku jest to dobre wyjście z tej sytuacji. Życzę powodzenia.