Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lenowo T61 7663 - Brak regulacji głośności.

sta1415 29 Nov 2013 14:22 3282 16
    sta1415
    Level 7  
    Witam.
    Posiadam laptop jak w temacie. Problem to brak regulacji poziomu dźwięku, głośności. Na początku myślałem że to sterowniki, przeinstalowałem, niestety problem pozostał.
    Laptop posiada 3 dodatkowe klawisze do obsługi dźwięku, wyłączenie całkowite, vol + i vol -. Po ponownym zainstalowaniu sterowników dźwięk się pojawił ale niestety tylko na "maksa". Przy próbie regulacji głośności sprzętowej lub przez panel sterownia system się zawiesza i wyłącza. System to Win XP SP3. Sterownik to Intel HD audio oraz soft do niego SondMAX, obydwa ściągnięte ze strony lenovo do tego modelu według instrukcji. Nie wiem czy to problem sprzętu czy oprogramowania.

Z góry dziękuje za odpowiedzi i pozdrawiam.
    zibq
    Level 28  
    Pewne jest, że coś namieszałeś ze sterownikami.
    Do obsługi klawiszy sterowania dźwiękiem trzeba zainstalować "Function Key Features". Tak samo sterowniki do dźwięku -tylko ze strony Lenovo, to działa.
    sta1415
    Level 7  
    Po przeinstalowaniu tych sterowników również bez zmian.
    Może powiem prościej, dźwięk jest, nie można go regulować nawet z panelu sterownia ponieważ system się zawiesza.
    zibq
    Level 28  
    Odpal laptopa z jakiegoś LiveCD z linuxem. Jeśli tam regulacja działa to wiadomo, że to wina systemu - sterowników. W ostateczności trzeba będzie przeinstalować.
    exponat
    Level 14  
    Witam,

Poradziłeś sobie z tym jakoś bo mam ten sam problem ;-(

pozdrawiam
    jowyma
    Level 23  
    A sterowniki są ściągnięte w jaki sposób - przez Lenovo Update? Ten program sam znajduje brakujące programy i je doinstalowuje.
    exponat
    Level 14  
    Tak, wszystko ze strony lenovo.
    Nawet odinstalowalem wszystkie sterowniki teraz łącznie z grafika, dzwiekami, modemami itp...i nic.
    Wystarczy nacisnąć przyciski na laptopie obniżenia głośności o raz i juz komp staje w miejscu.
    PokeyElectro
    Level 9  
    Mam dokładnie to samo ThinkPad R61i
    Nic nie pomaga...
    sta1415
    Level 7  
    A więc tak. Przeinstalowałem system na nowo (legalna wersja oczywiście XP Prof), nowe sterowniki zainstalowane na czysto, problem pozostał.
    Po drodze była wymieniona płyta główna ze względu na spalenie układu graficznego, jednak po jej wymianie również nic się nie zmieniło jak widać.
    Czy to może być problem uszkodzenia samych przycisków, nie wiem robią zwarcie w trakcie używania?
    Czy można wymienić same te przyciski czy trzeba wymieniać całą klawiaturę?
    Pozdrawiam i dziękuje za pomoc.
    PokeyElectro
    Level 9  
    U mnie sprawa w tej chwili wygląda następująco: przyciski regulacji głośności działają do momentu gdy użyję "mute", bądź zejdę do poziomu 0. Wtedy system się zawiesza. Taka sama reakcja następuje podczas użycia systemowej kontroli głośności. Wniosek z tego taki, że to software a nie hardware.
    sta1415
    Level 7  
    U mnie sytuacja identyczna. Może spróbuje inna wersje systemu, bo sterowników to już chyba wszystkie możliwe dostępne instalowałem.
    PokeyElectro
    Level 9  
    Moim zdaniem winne jest Lenovo, ponieważ problem pojawił się po aktualizacji softu Lenovo. Powinniśmy spróbować zainstalować system, chip, potem kartę dźwiękową i sprawdzić jak wygląda sytuacja. Potem doinstalowywać kolejne elementy softu Lenovo. Coś przecież powoduje ten błąd.
    Brandnew
    Level 12  
    Ten sam problem. Do tej pory pomagało od czasu do czasu przeinstalowanie sterowników, ale od kilku dni brak dźwięku w ogóle, a dotkniecie przycisków głośności czy zwiększanie głośności ikona powoduje natychmiastową i kompletną "zawiechę" (tylko "twarde" zamkniecie pomaga).
    Rozwiązał ktoś ten problem?
    sta1415
    Level 7  
    Zainstalowałem najstarszą możliwą wersję sterowników pod win XP 32 bit, pomogło wszystko działa. Nowe sterowniki ze strony lenovo są źle zoptymalizowane.
    Pozdrawiam.
    slawekmaz48
    Level 2  
    Witam

U mnie pojawił się podobny problem - najpierw kupiłem laptop lenovo T61 z fabrycznie zainstalowanym windows xp professional SP3 i wszystko działało. Po wgraniu automatycznych aktualizacji dźwięk się wyciszył do zera, a próba jego "podgłośnienia" w jakikolwiek sposób (myszka, touchpad czy wspomniane wcześniej 3 klawisze funkcyjne) powoduje "twarde" zawieszenie się komputera. Podobny efekt jest przy próbie dostosowania dźwięków z panelu sterowania. Czy to może być również efekt niezoptymalizowanych sterowników? Skąd pobrać "najstarsze" wersje sterowników.
    sta1415
    Level 7  
    Udało mi się znaleźć na jakieś stronie ze sterownikami, ale to było 2 lata temu. Obecnie dołożyłem mu RAM do 4GB i dysk 120GB więc przesiadłem się na Windows 7 Ultimate 64 bit. Laptopa już nie używam do pracy tylko w domu do okazjonalnego przeglądania zdjęć i internetu. Sterowniki od Windows 7 nie sprawiają kłopotów i wszystko działa na standardowych ściąganych razem z aktualizacjami.
  • Helpful post
    slawekmaz48
    Level 2  
    Witam

W końcu się udało - gdyby ktoś miał podobny problem, podam kolejno zasady postępowania:
    1. Ściągnąć starszy sterownik "7ka114ww.exe" ze strony http://appsiland.blogspot.com/2013/01/lenovo-...pad-t61-t61p-for-windows-xp.html#.Vekt2PntmHg i uruchamiając go, rozpakować na wybrany zasób.
    2. Z poziomu panelu sterowania odinstalować obecny sterownik audio.
    3. Uruchomić ponownie komputer
    4. Po ponownym uruchomieniu komputera pojawia się kreator dodawania sterownika audio - ważne jest, by wybrać sterownik z właściwej lokalizacji (na którą rozpakowano go w punkcie 1) - po przejściu przez kreatora instaluje się "stary" sterownik i wszystko działa.

Rzeczywiście - sterownik "7ka117ww.exe", dostępny z oficjalnej strony lenovo jest wadliwy i on powoduje zawieszanie się komputera przy próbie regulacji głośności.