Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Jak wzmocnić kanał basowy w kolorofonie?

krzysztof-ufo 22 Mar 2005 22:34 1416 2
    krzysztof-ufo
    Level 11  
    Witam.
    Zrobiłem sobie kolorofon wegług schematu przedstawionego w załączniku. Jest to w miare prosy układ. Składa się ze stopnia wstępnego (w skład którego wchodzi mikrofon i wzmacniacz operacyjny), trzech kanałów z filtrami dolnoprzepustowym (fd ok. 300Hz), górnoprzepustowym (fg ok 6,5kHz) oraz środkowoprzepustowego (fg<f<fg) oraz z układu wykonawczego(w skład którego wchodzą optotriaki i triaki) do sterowania żarówkami na 220V. Mam problem z kanałem nisko tonowym(na tranzystorze T1)[pozostełe dwa chodzą bez zarzutów]. To wysterowania diody optotriaka potrzeba minimum 1,2V. Ja zaś na tym kanale otrzymuje tylko ok. 1V (przy skrajnie skręconych potencjiometrach). Jak można delikatnie podbić to napięcie? Jeżeli ktoś ma jakieś pomysły to proszę o pomoc.

Z góry dzięki.
  • Helpful post
    janto
    Level 24  
    Musisz trochę poeksperymentować: na początek zwiększyć c9 np do 1&micro;. Jeżeli nie pomoże to zmniejsz c8 do 4,7n. W dalszej kolejności trzeba pokombinować ze wzmocnieniem wzmacniaczy - zmniejszyć r4 np. do 100Ω lub wstawić niewielki rezystor w sprzężenie zwrotne u2b ( pomiędzy wyjście a c8).
    A może t1 ma za małe wzmocnienie?
    sułek
    Level 14  
    Chyba po prostu nie masz basu za mikrofonem. Ja zmieniłbym mikrofon na inny. Próby wyciągania basu z szumów poprzez zwiększanie wzmocnienia w jego torze dobrze sie nie skończy. Ew. przeprojektuj filtr DP, chociaż 300Hz to i tak wysoko. Podaj sygnał przez tłumik z pominięciem mikrofonu i U2A, bezp. z LINE OUT wzmacniacza. Jak wtedy zatrybi, to tylko zmiana mikrofonu. Jak nie, to sprawdź czy nie pomyliłeś elementów przy lutowaniu DP.