Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kamery IP - Kamery hemisferyczne 5mpix - jakie łącze i oprogramowanie

29 Lis 2013 20:44 3381 14
  • #1 29 Lis 2013 20:44
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 29 Lis 2013 21:22
    extremeee
    Poziom 25  

Kolego jak chcesz mieć wyprostowane rogi w hemisferze skoro to jest wynikiem zastosowanie obiektywu fish-eye ?
    Co do odległości napisałeś dobrze można ryzykować i 130 / 150 m ale to wszystko jest loteria i zależy głównie od kabla oraz jakości urządzeń do owego podłączonych.
    Rozwiązania Routerboard/Mirkotik są sprawdzone i pewne, dość dobrze śmigały też Nanostation ;)

Sprawdzonym sposoby ? Jest taki, nazywa się okablowanie ;)

0
  • #3 29 Lis 2013 22:18
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #4 30 Lis 2013 16:20
    Korgoth
    Specjalista - CCTV i Alarmy Stacjonarne

Witam

Mogę co nieco powiedzieć o tych kamerach, sporo tego się już przewinęło przez moje ręce.

Jeśli chodzi o kamerę hemisferyczną - prostowanie obrazu realizuje tylko i wyłącznie oprogramowanie GeoVision, w ZoneMinderze tego nie zrealizujesz. Nie ma sposobu strumieniowania fragmentu, zawsze dostajesz bąbel.
    Nie znam innego softu pod Linuxa który by prostował obraz (w sumie to Qnap to ma, ale to jest raczej gotowe rozwiązanie, a nie oprogramowanie)

Możesz też zastosować kamery fisheye które potrafią wygenerować już wyprostowany obraz, np. ACTi KCM-7911 - 4 Mpixele, ACTi I71 - 5 Mpiel, ACTi I72 -10 Mpixel.

Taki strumień możesz wtedy podpiąć pod dowolny soft.
    Kamera 5.0 Mpixel przy 10fps będzie ci generować coś koło 6-8 Mbps w zależności od oświetlenia.

Co do tej drugiej kamery, nie wiem po co 30fps? Będziesz monitorował ruletkę w kasynie? ;) Pamiętaj, że monitoring to zbieranie materiału dowodowego, a nie wygrywanie nagrody filmowej :)

Polecam ci serię 2400 z Geo, rewelacyjna jakość w dzień i bardzo dobre parametry w nocy. Poniżej masz najnowszą próbkę z nocy. Obraz lekko "miekki" bo obiektyw jednak przeznaczony bardziej do 1.3 Mpixela, ale z jakości jestem zadowolony:

Link

Co do odległości, PoE możesz puścić wg. standardu na 100 metrów. Pasywne injectory potrafią czasami puścić i na 150 przy dobrym kablu, ale nie liczyłbym na więcej. Tak więc musisz po drodze dawać jakieś wzmacnianie sygnału, albo po prostu zastosować światłowód, dzisiaj nie są już drogie, a będziesz miał pewność.

Radiolinie na twoim miejscu zrobiłbym na Ubiquiti - 200 zł za antenę, a jeszcze nigdy się nie zawiodłem.

EDIT
    I jeszcze jedno, zapomnij o TP-Linku czy innym D-Linku (wszystkim co ma link w nazwie), dopłać te kilka złotych i kup porządnego Netgeara, Cisco czy HP. Nie kombinuj z przedłużkami, rób porządnie wg. standardów. Inaczej twój kolos (dobre kamery) będzie miał gliniane nogi i to się zemści na tobie.

0
  • #5 30 Lis 2013 16:45
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #6 30 Lis 2013 16:56
    Korgoth

Zależy na czym jest ta sieć postawiona, oczywiście że możesz całą sieć zadusić kamerami.
    Ja to obchodzę robiąc VLANy i w zależności tego co jest ważniejsze, daje priorytet, oczywiście o ile switche na to pozwalają.
    Dyrektorowi możesz dać podgląd z serwera w mniejszej rozdzielczości, żeby łącza nie zapychał.

Tablice rozpoznasz i przy 5fpsach, tutaj raczej migawka będzie miała większe znaczenie. Uwierz mi, 10-15fps ci wystarczy :)

0
  • #7 28 Sty 2014 20:52
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 28 Sty 2014 21:11
    Korgoth

No to może zaczniemy tak

GeoVision nagrywa w postaci bąbla - co jest zaletą, ponieważ później możesz sobie ten obraz podzielić jak tylko chcesz, jak coś komuś umknęło na żywo, to na nagraniu nadal ma pełny obraz (nie lubię określenia 360 stopni, to jest marketing dla zwykłych ludzi, bo to jest przecież 180 stopni x 180 stopni).

Oczywiście eksportować możesz w postaci bąbla, albo możesz podzielić obraz (4x 90, 2x 180 itd). Jeśli będzie Ci eksportowało w mniejszej rozdzielczości to załączyłem patch, który da ci opcje większej (wyłącz GV-NVR, wrzuć zawartość foldera do lokalizacji GV-NVR i uruchom podobnie).

Co do sprzętu:
    Tak, karta graficzna usprawnia pracę, ale przy tej ilości kamer nie powinno być takiego obciążenia, przy twoim procesorze. Wersja 8.5.8 ma nieprzyjemnego buga (zakładam że masz tą wersję), którego naprawia ten patch: http://dl.dropboxusercontent.com/u/6833159/soft/GeoVision/patch_obciazenie.zip

Instalacja jak tego powyżej. Powinno naprawić. Nie wiem czemu ale czasami ten bug się pojawia na niektórych konfiguracjach sprzętowych.

Co do dewarpingu:
    Możesz podesłać zrzut ekranu? Próbowałeś zmienić pozycję kamery w ustawieniach (sufit, ściana, podłoże)?

EDIT
    Odnośnie przymulania kamery Fisheye - jak masz ustawiony bitrate na kamerze? Jak masz na auto i jakość najlepszą to one potrafią nieźle sypać.

W sumie to na te wszystkie pytania to powinien support dostawcy odpowiedzieć :)

0
    Załączniki:
  • #9 28 Sty 2014 21:37
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #10 28 Sty 2014 21:49
    Korgoth

tswcrew napisał:
    Support dostawcy... (ctr.pl) - nie potrafili odpowiedzieć, czy kamera ma uchwyt kątowy do ściany w komplecie, czy ma zasilacz i czy ma wejście na karty sd (bo ponoć są takie i takie) - i oczywiście dostałem te bez SD (na tym mi akurat nie zależało) i z 2 różnymi uchwytami sufitowymi.

Wersja softu : 8.5.8.0 (taki przyszedł z kamerami).
    Zrzutu z programu nie mam na chwilę obecną, dziwny fakt że jedna kamera (u mnie jako "2") od początku bezproblemowo działała w widoku 4x90, a druga działa tylko w roździelczości 2048xcośtam, bo w pełnej już ucina boki - i to strasznie, gdyż te ranty widzą tutaj nawięcej z tego co nas interesuje.
    Zmiana sufit/obrót 180 nie pomaga, tak samo zaznaczenie w programie tej opcji "zwiększ pole widzenia" czy coś w podobie (nie pamiętam dokładnie, pół dnia szukałem jak to zrobić i poległem).

Ja w programie nie znalazłem opcji do nagrywania obrazu w formacie 4x90 - nagrywa tylko jako bąbel, a tamtejsi policjanci nie mają programu/nie potrafią sobie tego warpować :)

Tak to jest jak się kupuje od CTRa :/
    Podeślij mi numer seryjny tej kamery na PW, zobaczę co da się zrobić w sprawach supportu.
    Odnośnie eksportowania - to w ViewLog tam gdzie przeglądasz nagrania, w prawym górnym narożniku masz przycisk od funkcji PiP, PaP i fisheye, tam możesz zrobić de-warp. I później przy wyborze formatu wybierasz rozdzielczość eksportu.
    Jak będziesz miał problem to daj znać, wrzucę jakieś screeny.

0
  • #11 28 Sty 2014 23:02
    faja_kanzas
    Poziom 18  

mam takie pytanie czemu na pierwszym kadrze stacja jest jako biała plama? czy to czasem nie jest sztucznie rozjaśniony obraz? bo przecież tam nie ma lampy skierowanej prost do obiektywu kamery

0
  • #12 29 Sty 2014 00:27
    519085
    Użytkownik usunął konto  
  • #13 29 Sty 2014 08:18
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

tswcrew napisał:
    Support dostawcy... (ctr.pl)

Po raz 10x powiem to. CTR to tylko sklep internetowy, banda handlowców w kołnierzykach....
    Wsparcie techniczne jest zerowe, 0, bezwzględne zero ;)
    Głównym dystrybutorem jest Polvision, który musi sprzedawać ctr'owi geovisiona bo oni przejeli prawie wszystkie domeny związane z marką geovision.

Jeżeli możesz to zadzwoń do polvisiona do Tomka. Oni ten sprzęt CTR'owi sprzedali, i napewno pomogą bardziej niż .... sklepikarze.

0
  • #14 29 Sty 2014 08:21
    Korgoth

Polvision albo Konsorcjum FEN, jest 2 dystrybutorów, dlatego pytałem o te numery seryjne :P

0
  • #15 29 Sty 2014 10:00
    jpl
    specjalista-kamery przemysłowe

Korgoth napisał:
    Polvision albo Konsorcjum FEN, jest 2 dystrybutorów, dlatego pytałem o te numery seryjne :P

Masz rację, bardziej mi chodziło kto sprzedaje CTR'owi i pozwala na taką sytuacje na rynku... gdzie sklep internetowy podszywa się pod dystrybutorów i dyktuje warunki.... do tego psuje markę.

0
  Szukaj w 5mln produktów