Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nastawa wstępna w grzejniku

Portal 29 Lis 2013 20:44 13707 21
 • #1 29 Lis 2013 20:44
  Portal
  Poziom 16  

  Witam Wszystkich.

  Zaczął się sezon grzewczy to i pytanie jest. Otóż zdjąłem u siebie głowicę termostatyczną, chciałem sprawdzić jak jest ustawiony zawór wstępny i oto mam taki zawór do regulacji wstępnej.
  Powiedźcie mi proszę czy w tym zaworze też jest taka sama zasada, że cyfra 8 to max przepływ a 1 to minimalny, bo tak kręcę owym zaworem to od 1 do około 4 słychać przepływ (szum wody) a powyżej 4 do 8 kaloryfer cichutki.
  Nastawa wstępna w grzejniku
  Od razu dodam, że mieszkam w bloku i wszystkie zawory wstępnie mam ustawione tak na 4 bez względu czy bliżej licznika na klatce czy dalej, czy tak powinno być ?

 • #2 29 Lis 2013 21:04
  FOSGEN1
  Poziom 27  

  Spróbuj może przestawić na pierwszą nieszumiącą nastawę. Potem ustaw sobie doświadczalnie temp. oczekiwaną na głowicy. Szum najczęściej będzie się pojawiał w momencie zbliżania się do ustawionej na głowicy temperatury. Pewnie dlatego, że zmniejsza się prześwit przed zamknięciem zaworu przez głowicę.

 • #3 29 Lis 2013 21:09
  Portal
  Poziom 16  

  ale powiedz mi proszę czy 8 to maksymalnie otwarta kryza (max przepływ) a 1 minimalny ? bo już słyszałem różne opinie na ten temat, niestety po zaworze nie wiem kto jest jego producentem (koloryfer Therm X2, chyba producent to Kermi)

  pierwsza to u mnie cos kolo 5 (poniżej szumi) - oczywiście przy zdjętej glowcy termostatycznej.
  u mnie szum się pojawia i jest glosny gdy odkręcam kaloryfer gdy jest zimno w domu np. po nocy, lub intensywnym wietrzeniu i ustaje (wycisza się powoli) gdy dochodzi do ustawionej na termostatycznej głowicy temp

  a dodam jeszcze tylko ze owy kaloryfer jest końcowym w mieszkaniu, jak odkręcę wcześniejszy to ten ostatni prawie w ogóle nie szumi

 • #4 29 Lis 2013 21:11
  FOSGEN1
  Poziom 27  

  Tak. Im wyższa cyfra tym większy przepływ.

 • #5 30 Lis 2013 09:53
  Portal
  Poziom 16  

  a dzięki za odpowiedź bo już nie wiedziałem czy owe cyferki wraz ze wzrostem odtykają przepływ czy zamykają.
  A jeszcze może się orientujecie jakie głowice termostatyczne są warte uwagi, kupienia itp. (mowa o mechanicznych , nie elektronicznych). Bo chodziłem ostatnio po Leroy, Castorama i tam jakiś badziew jest.

 • #6 30 Lis 2013 14:07
  FOSGEN1
  Poziom 27  

  Portal napisał:
  już nie wiedziałem czy owe cyferki wraz ze wzrostem odtykają przepływ czy zamykają

  zasada jest taka, że kręcisz w lewo i się przepływ zwiększa. Jak pokręcisz w prawo i dojdziesz do 8 to się zmniejszy, albo nawet zamknie

 • #7 30 Lis 2013 14:36
  szast
  Poziom 21  

  FOSGEN1 chyba coś pomyliłeś.
  W lewo większy, w prawo zamykasz to OK, ale
  Im mniejsza liczba tym mniejszy przepływ.
  Im większa liczba tym większy przepływ.

 • #8 30 Lis 2013 14:43
  FOSGEN1
  Poziom 27  

  FOSGEN1 napisał:
  Im wyższa cyfra tym większy przepływ

  Sądzisz, że pomyliłem?
  Niestety w sporej części tych zaworów nie ma ogranicznika, i można wykonać więcej niż jeden pełny obrót, dlatego ograniczając (kręcąc w prawo) możemy doprowadzić do tego, że znów będzie widoczna np. cyfra 8, a przepływu praktycznie nie będzie.

 • #9 30 Lis 2013 17:10
  Portal
  Poziom 16  

  w moim przypadku, z fotki z pierwszego postu, owy pierścień z cyferkami kreci się w kolko, można i z kilka razy w każdą stronę przekręcić,- czy oznacza to ze nie ważne ile razy w jaka stronę przekręcę to na 8 zawsze będzie max a na 1 min przepływu ?

 • #10 30 Lis 2013 17:38
  FOSGEN1
  Poziom 27  

  Portal , nie sądzę, żeby tak było. Ja mam trochę inny zawór i jak kręcę w jedną bądź drugą stronę to widać że się wkręca lub wykręca. Mam nadzieję, że nie poprzestawiałeś go za mocno od pozycji, jaka była kiedy zdjąłeś głowicę. Po prostu jeśli Ci szumi na 4 to przestaw na pozycję w której przestaje szumieć. I sprawdź czy głowica steruje zaworem.

  Nastawa wstępna w grzejniku

  Element, który zaznaczyłem czerwoną strzałką się nie porusza, kiedy zmieniasz nastawę. Z kolei ten zaznaczony żółtą tak. Zdejmij na chwilę głowicę z innego; powinny być ustawione tak samo względem siebie. Zapewne plus minus będą w tej samej płaszczyźnie. Tylko niech Cię nie poniesie z wykręcaniem, bo będzie lana sobota :cry: :!:

 • #11 30 Lis 2013 18:18
  Portal
  Poziom 16  

  nie kręciłem aż tak, 3 razy w jedna stronę, 3 razy w druga stronę a ustawiłem jak było na wstępie (tzn jak przekręciłem 3 razy w lewo to potem zrobiłem to samo w prawo), ale jakoś nie widziałem aby ten niebieski plastik na którym są owe cyfry i który się kreci, wykrecal się z zaworu, tzn. zaczął bardziej wystawiać itp.
  tylko zamiast na 4 ustawiłem na 5,5.

 • Pomocny post
  #12 30 Lis 2013 18:38
  FOSGEN1
  Poziom 27  

  Być może w Twoim zaworze jest inaczej niż u mnie i tego ruchu za bardzo nie widać. Jeśli ustawiłeś tak jak było z lekkim plusem i się uspokoiło, to znaczy że Ci dobrze poszło i zdobyłeś kolejną sprawność w życiu.

  Pozdrawiam

 • #13 30 Lis 2013 18:41
  Portal
  Poziom 16  

  no dzięki Twojej pomocy :)

  Pozdrawiam

  EDIT
  a jeszcze takie male info ze strony producenta
  w swoich zaworach Kermi stosuje kolorystykę:
  http://www.kermi.pl/Polnisch/Heiztechnik/Waer..._Flachheizkoerper/Zubehoer/x-part/index.phtml

  i według tego pdf niebieski zawor powinien mieć nastaw wstępny na 7,5 ? czy dobrze myślę ? (druga strona pdf, tabelka)
  http://www.kermi.pl/Polnisch/Pliki_do_pobrani...za/Informacje_tech/Ventilratgeber/index.phtml

 • #14 30 Lis 2013 20:21
  marcin273
  Poziom 17  

  Ogólnie nie powinieneś kręcić nastawami bo ja tam chodziłem z chłopakami i robiliśmy nastawy według projektu który zrobił projektant (dla całego bloku lub grupy bloków) a on mądrzejszy od ciebie i mnie ( a nastawy są im dalej od węzła tym większe) W ostateczności zapłacisz więcej za ogrzewanie lub przyjdzie "kark" z góry i ci wpie.... bo mu zabrałeś jego ciepło.

 • #15 30 Lis 2013 20:28
  Portal
  Poziom 16  

  co robiłeś, gdzie chodziłeś ? :)

  i dlaczego więcej za ogrzewanie się zapłaci, jak się ustawi według zaleceń producenta grzejnika czyli ustawienie fabryczne dla danego grzejnika ? chyba producent wie ile cieczy powinno przejść przez grzejnik w danej chwili aby moc wykorzystać dany grzejnik.

 • #16 30 Lis 2013 20:58
  marcin273
  Poziom 17  

  Dlatego że zwiększony przepływ na grzejnikach zwiększy ci też przepływ na ciepłomierzu. Zmieni sie też różnica temperatur na czujnikach ciepłomierza (więcej dostarczonego ciepełka) więc zapłacisz więcej. Producent po to stosuje kryzowanie abym ja mógł ustawić równą ilość ciepła dla wszystkich a Ty ustawiasz po swojemu. Nie sugeruj sie tym ze grzejniki na twoim lokalu są ustawione na 4 lepiej wejdź 2 pietra w górę lub dół i wtedy zobaczysz na ile ma sąsiad ustawione. Główne kryzowanie na lokal powinno być ustawione w szachcie zaworem typu hydrokontrol jeśli ci szumi w grzejnikach to właśnie tym zaworem powinieneś pokręcić zmniejszając przepływ choć i on powinien być ustawiony i zabezpieczony przed niepowołaną regulacją

 • #17 30 Lis 2013 21:07
  Portal
  Poziom 16  

  ale ja więcej ciepełka to szybciej nagrzeje pokoik i głowica termostatyczna odetnie przepływ - czy nie tak ? bo jezeli za maly przepływ to grzejnik może mieć za slaby przepływ na swoja moc i może źle oddawać ciepło do otoczenia, czy nie tak ?

  co do zaworow hydrokontrol to takie sa ale na dany pion w piwnicy, od rury w pionie do mieszkan na klatce sa zwykle zawory kulkowe

 • #19 30 Lis 2013 21:23
  Portal
  Poziom 16  

  to w takim razie co pociągnie więcej energii cieplnej na liczniku:

  a) grzejnik który ma ustawiony duży przepływ (osiąga swoja moc do jakiej został stworzony) , szybciej nagrzeje pokój a głowica termostatyczna po osiągnieciu określonej temp wyłączy dopływ

  b) grzejnik który ma mały przepływ (nie da rady osiągnąć swojej mocy), słabo oddaje ciepło, cały czas pracuje i próbuje nagrzać pokój, głowica dopiero po dłuższym czasie , gdy osiągnie określoną temp odetnie dopływ

  druga kwestia to dziwie się ze te wszystkie grzejniki maja ustawiony taki sama cyfrę, mimo ze sa różne i sa po kolei zasilane z jedno zrodla, najpierw łazienka, potem dwa pokoje z małymi grzejnikami , potem kuchnia z większym a na końcu salon z bardzo dużym i tez 4 ? teraz gdy ten duży przestawiłem na 5,5 to wydaje mi się ze jest bardziej ciepły, więcej od niego czuć energii ceplnej i szybciej nagrzewa przez co szybciej się wyłącza.


  EDIT

  poczytałem i według tej strony :
  Generalnie celem regulacji wstępnej jest „sprawiedliwy” rozdział czynnika. Przy czym „sprawiedliwy” oznacza tu: „każdemu (grzejnikowi) wg potrzeb”. Tzn. większy grzejnik, który ma za zadanie dostarczać więcej ciepła, powinien otrzymać większy strumień niż grzejnik mniejszy.
  .....Mniej groźny jest zbyt duży strumień, który może być zdławiony przez zawór grzejnikowy. Natomiast w przypadku strumienia zbyt małego spada moc grzejnika, a zawór grzejnikowy, nawet przy pełnym otwarciu, nie jest w stanie nic „pomóc”. Generalnie instalacja nie wyregulowana wstępnie, nawet jeśli działa w sposób akceptowalny dla użytkownika, to jednak zazwyczaj oznacza gorszą jakość dostawy ciepła (moce grzejników nie są dostosowane do chwilowych potrzeb cieplnych) oraz może prowadzić do niepotrzebnego wzrostu kosztów ogrzewan

  a oznacza to ze nie może być tak ze wszystkie grzejniki duży i mały maja te same ustawienie wstępne gdyż większy musi mieć większy przepływ. W moim przypadku ten duzy jest chyba z 3 większy niż te dwa co są wcześniej w pokojach. TO chyba na logike nie moze być tak ze maly grzejnik w małym 8m2 pokoiku ma taki sam przeplyw jak duzy prawie 3 razy większy w 30 m2 salonie. CO do wcześniejszych grzejników (łazienka, pokoje) nie mam zastrzeżeń co do ich ustawienia, wątpliwość jednak mam do tego dużego w salonie.

 • #20 30 Lis 2013 22:19
  marcin273
  Poziom 17  

  Teoretycznie z tym większym grzejnikiem masz rację jednak rodzi się pytanie czy nie jest on przewymiarowany lub drążąc temat czy ten mały grzejnik nie jest dalej od pionu i dlatego ma większy przepływ (opory na przewodach, straty w izolacji rur, lokalizacja np północna ściana)

 • #21 30 Lis 2013 22:35
  Portal
  Poziom 16  

  jest tak od pionu, tak leca rury w podłodze i tak po kolei zasilają grzejniki - łazienka, potem jeden pokoj (maly grzejnik), potem drugi pokoj (maly grzejnik), kuchnia (trochę większy grzejnik), salon (duzy grzejnik). Najdalej od pionu jest właśnie ten duży grzejnik
  Jakby był przemiarowany to chyba wstawił by deweloper mniejszy niż duży który drożej kosztuje.

  skoro producent zakłada takie ustawienie wstępne dla danego grzejnika aby osiągnął on swoje parametry to ustawienie o polowe mniejszych raczej powoduje ze owy grzejnik nie daje tyle ciepła co powinien i nie spelnia swojego przeznaczenia. Tak się zastanawiam czy przypadkiem nie został on źle ustawiony - zamiast tych 7,5 dano 4

 • #22 09 Gru 2013 15:36
  jerzuwawa
  Poziom 9  

  Podepnę się pod ten wątek ze swoim problemem.
  Dwa lata temu miałem problem ze starym, danfosowskim zaworem z głowicą termostatyczną. Otóż nie zamykał się całkiem i kaloryfer grzał nawet przy całkowitym odcięciu (ustawiona gwiazdka na zaworze). Wezwani hydraulicy wymienili na nowy i zawór, i głowicę. Dwie zimy były OK.
  W tym roku problem się pojawił na nowo. W zeszłym tygodniu hydraulicy byli i stwierdzili, że zepsuta jest głowica termostatyczna i żebym sobie kupił nową, "bo głowica leży w gestii lokatora". Zanim kupiłem to podmieniłem z innego pokoju. No i okazało się że głowica jest OK, tylko raczej zawór jest uszkodzony. Dziś byli znów hydraulicy i wymienili zawór i głowicę. I co? I nie pomogło, kaloryfer dalej grzeje przy maksymalnym skręceniu. Ba, teraz mam głowicę która teoretycznie powinna zamknąć zawór na amen (oprócz pozycji * jest też 0). I nie zamyka. Nastawa wstępna jest ustawiona na "1", bo przy fabrycznej "N" to kaloryfer był prawie czerwony z gorąca.
  Jakieś pomysły? Nowy zawór też jest uszkodzony? Nie chce mi się w to wierzyć.
  Dodam, że kaloryfer ten jest na jednym pionie razem z kaloryferem w kuchni, który jest całkiem zakręcony i jest zimny.

 Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME