Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Hydraulika - prosty case z manometrami

greposept 30 Lis 2013 10:16 2181 4
  • #1 30 Lis 2013 10:16
    greposept
    Poziom 2  

Witam,
    mam takie zadanie do rozwiązania (załączony rysunek).

Hydraulika - prosty case z manometrami

Przeszukałem wiele stron i nigdzie nie mogę natrafić na to jak to wyliczyć. Zacząłem sam kombinować na zasadzie logiki i wychodzi mi, że jak ciśnienie rośnie między pierwszym zaworem a pompą to po osiągnięciu 70 bar otwiera się pierwszy zawór i wzrasta ciśnienie między zaworami. Kiedy osiągnie ono wartość 50 bar otwiera się drugi zawór i pompowany olej trafia do zbiornika. Olej sobie płynie a wartości na manometrach powinny być takie: P1 = 70 bar a P2 = 50 bar. Pytanie tylko czy mam rację.

Jeśli ktoś orientujący się w temacie mógłby mi to potwierdzić będę wdzięczny.

Miłego dzionka :)
    Leon

• #2 30 Lis 2013 10:44
    zibo50
    Poziom 17  

jeśli na P1 jest 70 bar to i na P2 tez będzie 70 bar. Pomiędzy zaworami nie masz żadnego reduktora ciśnienia, to na jakiej podstawie twierdzisz że na P2 jest 50 bar

• #3 01 Gru 2013 09:38
    greposept
    Poziom 2  

Dlatego że po pokonaniu bariery 50 bar drugi zawór się otworzy i ciśnienie nie może więcej wzrosnąć (zakładamy oczywiście że nie ma oporów w przewodach i analizujemy tylko same nastawy zaworów). Pytanie tylko czy jak ciśnienie między zaworami wzrasta to wpływa to na ciśnienie które wskazuje P1 czy nie. Jeśli nastawa drugiego zaworu byłaby większa to z pewnością by wpływało ale jest mniejsza. Nie mogę tego rozgryźć :(

• #4 01 Gru 2013 14:12
    zibo50
    Poziom 17  

Tak drugi zawór się otworzy przy 50 barach. A co jeśli przed zaworem będzie 70 bar to co nie otworzy się bo jest ustawiony na 50 bar. Sygnałem sterującym zaworami jest sygnał podany na wejście sterujące zaworu w tym przypadku 70 bar w obu zaworach. Zaworem to możesz regulować przepływ, a nie ciśnienie.

• #5 01 Gru 2013 14:25
    greposept
    Poziom 2  

zgadza się, nie ma znaczenia czy będzie 50 czy 70, i tak się otworzy. Jednakże zakładając, że zawór otworzy się dokładnie przy 50 barach i przepływ przez niego będzie powiedzmy swobodny (zakładam że pompa pompuje na tyle mało oleju że nie tworzą się opory w przepływach przez przewody czy zawory), to nie ma możliwości aby ciśnienie między zaworami wzrosło powyżej 50 bar czy w tej okolicy (proste zawory nie działają tak precyzyjnie). Oczywiście jeśli zwiększymy przepływ i opory na szczelinach zaworów i przewodach będą istotne to ciśnienia zaczną nam rosnąć pomimo konkretnych nastaw. Ale pomińmy to na tą chwilę, mnie interesuje przypadek jakby laboratoryjny aby zrozumieć zasadę, tzn. nie ma oporów przepływu, zawory otwierają się idealnie przy nastawionym ciśnieniu, pompa potrafi sprężyć olej powyżej wartości 70 bar ale jej wydajność nie jest na tyle duża aby ciśnienie oleju wzrasatło powyżej nastaw zaworów (jak zawór się otworzy to przepływ jest swobodny).

Więc powstaje pytanie, czy wzrost ciśnienia między zaworami do 50 bar wpłynie na wzrost ciśnienia między pompą a zaworem tak że wzrośnie ono powyżej 70 bar?