Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sposób podłączania rozdzielnic

30 Lis 2013 10:42 26757 33
  • Poziom 8  
    Witam wszystkich. Szukam informacji na temat połączeń wewnątrz rozdzielnicy.
    Akurat w tym temacie jestem lajkiem dla tego by mnie interesowało kolejność podłączania urządzeń elektrycznych jak i sam sposób podłączenia. Za porządne omówienie lub film obrazujący montaż takiej lub podobnej rozdzielnicy był bym bardzo wdzięczny.

Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Moderator Energetycy
    Jakoś tak samo wychodzi - masz tu jeden z poczatkowych etapów prac :

• Poziom 29  
    Rozdzielnice składa się wg projektu w którym zawarty jest schemat jednokreskowy, zestaw materiałów. W niektórych projektach znajduje się również rozmieszczenie aparatury w rozdzielnicy.
  • Moderator Energetycy
    No to mam pecha.
    Powyższe nie miały projektu.
  • Poziom 8  
    Czyli rozumiem nie da się tego uogólnić ? Oczywiście nie chodzi mi o konkretną rozdzielnice ale o lekturę która była by punktem zaczepienia na początek :)
  • Moderator Energetycy
    Lektura jest w mojej głowie, na przykład.
    Reszta w WSCAD czy innym programie do rysowania.

Tu masz nietypową rozdzielnicę mieszkaniową - z półkami :D

• Poziom 8  
    W takim razie koledze zazdroszczę wiedzy. Przetrzepałem książki z elektryki ( aparaty , urządzenia , instalacje ) jest wszystko prócz tego o co pytam. A tak na marginesie czy producenci takich rozdzielnic nie organizują szkoleń na swój koszt w ramach reklamy swojego produktu ?
  • Moderator Energetycy
    Tylko co robią te Wago w rozdzielnicy ?
    Tego nie da się przecież opisać.
  • Admin Elektroenergetyka
    elpapiotr napisał:
    Tylko co robią te Wago w rozdzielnicy ?
    Tego nie da się przecież opisać.

Bo do niedawna była inna tablica:
    Niektóre przewody musiałem przedłużyć, to tylko oświetlenie.
  • Moderator Energetycy
    A tak nie łaska ?

:lol: :lol: :lol:
  • Admin Elektroenergetyka
    A no nie łaska. Cóż zrobić jak szafa wnękowa za kilka tysięcy już zamówiona, nie miałem więcej miejsca na rozbudowę. Mogłem zrobić puszkę nad rozdzielnicą ale byłaby zasłonięta trwale przez plecy szafy :|

PS. Fajny makaron :D
  • Poziom 15  
    elpapiotr napisał:
    A tak nie łaska ?

:lol: :lol: :lol:

Nic tylko granat wrzucić żeby to poukładał :D
    Są takie ładne, fajne tulejki izolowane to łączenia przewodów KLI z ERGOMu albo listwa z sakami i łączymy :)

Nie ma jakiegoś wytyczonego schematu co do podłączeń w rozdzielni. Wiadome że gdy łączymy wszystko linką to na końcach musi być tulejka, zaciski muszą być dokręcone z odpowiednią siłą, rozmieszczenie aparatury zależy od projektu/zamawiającego, odpływy również czy sprowadzamy na listwę czy połączenie bezpośrednio pod aparat, przy większych prądach wyprowadzenie na szynę Cu. Zastosowanie odpowiednich przekrojów linki do mocy...
  • Poziom 27  
    Mnie też zawsze razi wprowadzanie przewodów w izolacji podstawowej do wnętrza rozdzielni.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Moderator Energetycy
    U nas ?
    Pytaj Macieja, on robi po angielsku, czyli na opak.
  • Poziom 15  
    milosek napisał:
    Mam takie pytanie co do rozdzielnic. Czy można montować aparaty jak i całą rozdzielnię w pozycji poziomej?

Można nie ma żadnych przeciwwskazań. Wyczuwam mała rozdzielnię i sporo obwodów :D
  • Moderator Energetycy
    A ja wyczuwam jednorzędową, niską ale szeroką, i brak miejsca w poziomie, a nad drzwiami nie uśmiecha się.
  • Poziom 35  
    SeRgEy1989 napisał:
    Można nie ma żadnych przeciwwskazań.

Wtedy zabezpieczenia są odwrócone ("na boku")?
    Jeszcze się z tym nie spotkałem...
  • Moderator Energetycy
    To ją obróć, obróć !!
  • Poziom 35  
    Nie ma to wpływu na działanie mechanizmu wyłączników?
  • Moderator Energetycy
    Zawrotów głowy na pewno nie dostanie :D :D
  • Uczeń
    diatrom napisał:
    Witam wszystkich. Szukam informacji na temat połączeń wewnątrz rozdzielnicy.
    Akurat w tym temacie jestem lajkiem dla tego by mnie interesowało kolejność podłączania urządzeń elektrycznych jak i sam sposób podłączenia. Za porządne omówienie lub film obrazujący montaż takiej lub podobnej rozdzielnicy był bym bardzo wdzięczny.

1. Tworzymy dokumentację do rozdzielnicy (schemat, elewacja).
    2. Specyfikujemy i zamawiamy/kupujemy materiały.
    3. Montujemy ramę rozdzielnicy i obudowę, uchwyty do montażu urządzenia, szyny montażowe, korytka i uchwyty kablowe (masz różnego rodzaju rozwiązania u różnych Producentów).
    4. rozmieszczamy aparaturę "za kolejnością" (jak na schemacie, na widoku elewacji rozdzielnicy masz wszystko, jeżeli nie masz elewacji wg. wiedzy własnej i własnej wygody z zachowaniem oczywiście wszelkich prawideł i wiedzy technicznej)
    5. "Sznurujemy" rozdzielnicę, wg. schematu idąc od zasilania do listwy zaciskowej. Jeżeli nie mamy schematu to zgodnie z wiedzą własną. :D (Odnośnie sznurowania sugeruję żeby było estetycznie w korytkach i uchwytach kablowych zasilania prowadzić lewą stroną a odpływy prawą, ponadto żeby było ślicznie :D zakładamy oznaczniki na wszystkie kable).
    6. Osznurowaną rozdzielnicę maskujemy "plastronami", osłonami (różnie u różnych Producentów.)
    7. Na koniec montujemy drzwi do rozdzielnicy na których dajemy tabliczkę znamionową i znak ostrzegawczy.

I powstaje rozdzielnica. :D
  • Specjalista elektryk
    ^^^Spotkał się ktoś może z tego typu rozdzielnicami (mniemam że to UK, 3 fazy, budynek nie-dom) w Polsce, czy w grę wchodzi jedynie sprowadzenie z wysp?
  • Poziom 1  
  • Poziom 31  
    W Polsce się z rozdzielnicami pionowymi nie spotkałem (może zbyt krótko tu pracowałem), w UK to norma poziomej rozdzielnicy i tak się nie kupi wszystko jest w pionie.

W domowych instalacjach pionowych rozdzielnic się nie stosuje bo nie ma takiej potrzeby, dom ma rozdzielnie max 12pól i to w poziomie się mieści razem z wyłącznikiem głównym i dwoma różnicówkami
  • Specjalista elektryk
    Pytam bo prawie identyczne stosuje się za oceanem w mieszkaniówce.
    Swoją drogą bardzo praktycznie i przejrzyste rozwiązanie.

W Polsce ciężko by było zmieścić dom w 12 modułach, nawet z mieszkaniem czasem mógłby być problem. W UK jest mniej obwodów bo zamiast kilku promieniowych robi się jeden pierścieniowy - w kontynentalnej Europie tak się nie zrobi. Raczej 36-48 modułów to absolutne minimum.