Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Fiat STILO 1.6 16V - Martwe zegary

Militari 30 Nov 2013 11:42 12345 12
    Militari
    Level 8  
    Witam!

Niestety mnie też dopadł syndrom martwych zegarów w moim Stilo..
    Wieczorem auto zgasiłem bezproblemowo, a rano zegary już nie działały :(
    Teraz pokazują się przez chwile tylko kontrolki AIRBAG i nie działa też podświetlenie panela klimatyzacji. Bezpieczniki sprawdzałem..
    Szukając coś w necie natrafiłem na posty gdzie ktoś sugerował wymianę kondensatora na płycie gł. lub układu TLE4275

dla przypomnienia:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2218409.html
    Niestety kolega er-robertt "zapomniał" podzielić się informacją o efekcie wymiany kondensatora, a na PW nie odpowiada.

Czy ktoś wie jakie parametry ma ten nieszczęśliwy kondensator ? Czy to na pewno to ?

Na allegro pewnie szukają jeleni na naprawę tego problemu za 400zł NA MIEJSCU U KLIENTA (więc musi to być jakaś pierdoła)

Pozdrawiam
    Szymon
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
    jokerro
    Level 34  
    Zazwyczaj jest pierdoła,a kase sie bierze za to ze ja wiedzialem a ty nie.
    Czy robiłes test elementow wykonawczych?Sprawdziles podstawy?Czyli zasilania i masy?
    Militari
    Level 8  
    Dzięki za odpowiedź

Jeszcze nic nie robiłem poza sprawdzeniem bezpieczników i połączeń pod body. Nie jestem jakimś wielkim fachowcem, ale dzięki i spróbuję to sprawdzić. Auto jest w ciągłym ruchu, Idę do pracy rano, a wracam jak już zaczyna robić się ciemno i dlatego pytałem o wszystko żeby zaoszczędzić trochę grosza i rozkręcania "po ciemku".

Ale zaraz skoro na alledrogo ogłaszają się ludzie którzy potrafią to naprawić i chcą dosłania im licznika to problem musi leżeć właśnie tylko w nim?

Ahh te Stilo... zawsze jak już prawie wszystko w nim zrobię to musi być jeszcze coś :(

Pozdrawiam
    Militari
    Level 8  
    Jakieś jaja..

Dzisiaj robiłem termostat i odgrzybianie klimy, więc auto stało trochę w garażu..

Wsiadam do samochodu i patrzę, a zegary DZIAŁAJĄ! :D. Nie wiem w jaki sposób się to stało, ale w takim razie śmiem twierdzić, że ta usterka nie wymaga żadnych wymian elementów elektronicznych. Wydaje mi się, że o ile to nie jakaś wilgoć to kwestia jakiegoś resetu licznika (przypadkowego lub zamierzonego tylko wtedy trzeba wiedzieć jak - zaoszczędzić 400zł :P).

Pozdrawiam
    Szymon
    User removed account
    User removed account  
    Militari
    Level 8  
    Zegary działają nadal. Trochę mnie zmartwiłeś :cry:
    Mówisz, że to wróci, a więc w czym konkretnie tkwi problem ? Czy to naprawdę jakaś wielka tajemnica ? Przecież nie chcę na tym zarabiać pieniędzy, a jedynie naprawić swój samochód.

Zwróciłem się na te forum z myślą, że mi ktoś po prostu pomoże tak jak ktoś pewnie nie raz pomagał TU im. (ehh.. dostaje wiadomości typu mogę ci to zrobić $,$)

Pozdrawiam
    Szymon
    Erwin123
    Level 26  
    Nikt za darmo nie bedzie Ci mowił, BO? bo my z tego żyjemy zeby naprawiac takim jak Ty.
    Militari
    Level 8  
    OK. Dlatego nie zwróciłem się z tym do płatnego serwisu samochodowego tylko na forum. Być może ktoś kto z tego nie żyje jeszcze coś podpowie. Poczekam

Jeżeli licznik przestanie działać to zacznę od:
    1. wymiany kondensatora,
    2. w zanadrzu zamówiłem też wyżej wspomniany regulator TLE,
    3. podgrzeję miejsca w których mogły by wystąpić tzw. zimne luty.

Jak nie dam rady sam go zrobić to wiadomo... :|
    Erwin123
    Level 26  
    Masz hot aira ? nie opłaca sie kupic zeby podgrzac luty :) A grzanie suszarka pomaga na kilka dni a czasem wogóle nie pomaga.
    Militari
    Level 8  
    cytat1: "Zobaczysz co będzie przy zmianie temperatury wnętrza wozu."
    cytat2: "pomaga na kilka dni?"

heh czyli to zimne luty jednak :D!

Mam codziennie do dyspozycji całą stację Reeco ;)
    Erwin123
    Level 26  
    Nie mowie ze nie , warto spróbowac ale to jest tylko jedna z mozliwych diagnoz.
    Militari
    Level 8  
    No i o to mi chodzi. O pomoc w diagnozie,propozycjach zanim jeszcze to rozbabram.
    Nie bolało tak bardzo co ? :p
    Militari
    Level 8  
    Witam ponownie,

Jak się z czasem okazało faktycznie licznik po kilku dniach i zmianach temp. umarł więc zabrałem się za jego SKUTECZNĄ naprawę.

Na początek dobrze jest zapoznać się z krążącymi po internecie manualami:
    a) Wymiana silniczków w zegarach by KasyX,
    b) Montaż woltomierza by ChudY.

Na szczęście są jeszcze dobrzy ludzie, którzy z tego „nie żyją” i robią manuale za free :]

Po rozebraniu zegarów (zachowajcie przy tym szczególną ostrożność!) i dostaniu się do płyty głównej zaczynamy od:
    1. Oczyszczenia laminatu (u mnie były ciemne naloty z wilgoci) w tym celu użyłem alkoholu izopropylowego i pędzelka.
    2. Wymiany kondensatora elektrolitycznego (220uF 35v).
    3. Następnie eliminujemy zimne luty z wykorzystałem najlepiej profesjonalnego hotair’a oraz lutownicy transformatorowej przy takich elementach, gdzie najbardziej prawdopodobne jest ich występowanie:

a) Chip Motorola + wszystkie inne układy scalone łącznie z tranzystorami (hotair),
    b) Diody prostownicze (4szt.) obok wspomnianego kondensatora (hotair),
    c) Dodatkowo poprawiłem łączenia przy gnieździe oraz kwarcu (lutownica).

Jeżeli nie macie dostępu do hotair’a możecie poprosić o pomoc jakiś serwis komputerowy.
    Nie polecam robienia tego za pomocą suszarki, opalarki czy też piekarnika.

Składamy zegary, bawimy się trochę z prawidłowym ustawieniem wskazówek i cieszymy się sprawnymi zegarami (testowano 12dni).

Powyższe metody wymagają podstawowej wiedzy na temat elektroniki i wykonujecie je na własną odpowiedzialność!
    Takich osób jak JA jest lub będzie z pewnością jeszcze trochę. Myślę, że powyższy „poradnik” na pewno się komuś przyda, poza tym zbliżają się święta i na pewno przyda się trochę grosza w portfelu.

Pozdrawiam i Wesołych Świąt! :)
    Militari