Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

samsung ps42a410c1 - Załącza się do pracy, klika przekaźnik i nic więcej...

30 Lis 2013 15:57 3219 14
  • Poziom 14  
    Witam,
    Mam na warsztacie samsunga ps42a410c1. Po włączeniu do sieci zapala się stand-by. Wciśniecie power na pulpicie lub pilocie powoduje start przetwornic, ekran robi się lekko szary i następnie czarny. Mruga diora LED 2 na jednej z płytek PCB. Napięcia Va, Vsc, Vs i Ve prawidłowe. Po takim włączeniu nic już ani pilotem ani klawiatura lokalną nie mogę zdziałać. Również wyłączyć do stand-by. Eeprom na płytce z tunerem podmieniałem na FF i na taką z innego TV. Nie ma reakcji na taka podmianę. Napięcia z przetwornic prawidłowe. kondensatory wszystkie sprawdzone. Macie może jakiś pomysł. Podczas włączania słychać klik przekaźnika.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 33  
    Jak PDP działa w trybie autonomicznym, to podaj oznaczenie tej płytki na której mieniałeś eeprom.
  • Poziom 14  
    Zbyszek dzięki za odzew. Podmieniałem eeprom na module z tunerem. Oznaczenie jej to MAIN FLASH 1009.4.
    Nalepka na procesorze T-PRPPEU MD-1008.0. Nie wiem dokładnie co Tobie jeszcze z niej podać. I co to jest tryb autonomiczny?? Czy w takim trybie nie mógłbym TV spowrotem wyłączyć do stanu czuwania??
  • Poziom 20  
    Witam.
    Tryb autonomiczny: wyjmujesz wiązkę zasilającą płyte Main.Na mudule Logiki zwierasz piny serwisowe a w wyjętej wiązce zwierasz kabelek oznaczony na zasilaczu jako power On do masy. Plazma powinna się uruchomić z testami obrazu.
    Pozdr
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 14  
    Ok, miałem chwilkę to sprawdziłem. W trybie autonomicznym (po spięciu na logice 3 i 4) i podaniu masy na ps_on mam prawidłowe testy na ekranie. Wygląda na uszkodzenie main-a:(. Napięcia sprawdziłem... eeprom podmieniony. Kurcze to nic nie daje. Eeprom jest odczytywany bo po podmianie TV się włącza sam bez pilota do pracy. Na oryginale muszę dać przycisk. Czy szukać maina ? Wygląda jak by soft wyleciał z flasha ale czy to możliwe!?. Może ktoś z Was ma BN94-01762D?? oczywiście sprawną.
  • Poziom 20  
    Witam.
    Sprawdź jeszcze tylko czy napięcie stb_y ma ok 5,6v pod obciążeniem i czy nie ma tętnień.W trybie testowym te napięcie jest nieistotne.
    Pozdr.
  • Poziom 14  
    Napięcie standby pod obciążeniem 4,98V. Tętnienia na poziomie 100mV ale to takie raczej nie od zasilacza a obciążenia. Stabilne, niezależne w pewnym zakresie od obciążenia.
  • Poziom 33  
    Witaj ponownie. Uszkodzony main. Podaj oznaczenia kluczowych scalaków na płycie w okolicy skalera (wszystkie pamięci) Uruchomienie następuje, bo procesor włacza przetwornice oraz podaje sygnał PDP_ ON przez co działa logika i przez chwilę zaświeca się panel (main dostaje odpowiedz z procesora na logice o poprawnym działaniu). Zauważyłem, że w Samsungach nowszej serii, logika, może wyłaczać częśc oscylogramu Y sus/a (sustain) po wykryciu stanu awaryjnego od strony main, przez co panel po chwili się wygasza ale Vs załączane przez logikę oraz pozostałe napięcia na Y susie będą w normie.
    Ja bym na twoim miejscu przez programowaniem pamieci od startu, podał PS ON na masę i zasilił mainboard śledząc czy wszystkie napięcia 'rozchodzą się' po płycie i docierają do 'odpowiednich miejsc'. Niestety nie wszystko można sprawdzić tym testem, bo niektóre przetwornice IC będą załączane osobno przez procesor, więc w w tym przypadku uruchamia się TV normalnie i pomiaru napięć dokonujesz na wyjściach tych przetwornic (DC/DC) oscyloskopem lub 'szybkim multimetrem', bo pojawią się one na sekundę po starcie płyty main.

Natomiast problem u ciebie, polega na tym, ze w wyniku usterki, TV nie da się wyłączyć, itp. Czyli sam fakt, ze odbiornik się poprawnie uruchamia wykluczałby pamięć flash (u ciebie kość NAND BGA o ile się nie mylę?) ale o tym powiedzą dalsze pomiary podjęte z twojej strony.
    Powodzenia!
  • Poziom 14  
    Dokładnie tak ja piszesz Zbyszek... main po załączeniu czeka prawdopodobnie na jakiś sygnał z hardware (może z tunera, może z multipleksera hdmi ) i czeka tak w nieskończoność. Musiał bym jeszcze sprawdzić czy jest tam pamięć SPI i czy jest dobra. Napięcia na MAIN sie pojawiają, i każde jest prawidłowe, linie SDA i SCL mają prawidłowe napięcie i działają prawidłowo. Żaden ze scalaków się nie grzeje zbyt mocno a niektóre prawie wcale. Jak myślisz?? mógłbym maina od 32 cale podstawić?? jest praktycznie takie same tylko ma trochę więcej elementów obsadzonych (dosłownie parę). Może jak bym flash podmienił i eeprom to płyta od 32 by poszła?? a co na to układy DNL na Main?? czy w nich zaszyte są jakieś sumy kontrolne?
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Moim zdaniem masz problem w którejś pamięci procka odpowiedzialnego za ostatnie stadium przetwarzania sygnału video, prawdopodobnie skalera. Submicom jak i flash pracuje bo odbiornik uruchamia się prawie w pełni, tyle, że nie przechodzi wszystkich testów ze strony procka video, więc płyta nie wystawia sygnałów LVDS do matrycy.

Pamięci SPI ulokowane w nowszych seriach Samsung 'rozsypują się' często ale wtedy albo telewizor wcale 'nie żyje' albo nie rusza z czuwania w ogóle. SPI z reguły to pamięć firmy Macronix, 8 pin, i łatwo sprawdzić oscyloskopem, ale po numerach płyty, które podałeś, to po oglądnięciu zdjęcia jej na necie, nie widzę u ciebie takiej pamiątki?

Sprawdź pamięci SDRAM wokól skalera, nie wiem czy u ciebie to są na BGA, czy standard, ale jak na BGA, to wystarczy lekko je podgrzać hot'em i porównać.
    Jeśli na drugiej płycie, jest podobna obsada scalaków i moduł poracował z matrycą o podobnej rozdzielczości, to można podłożyć te moduł, wtedy ewentualne zmiany w trybie serwisowym. Jak chcesz podmieniać moduł, to ja bym nie ruszał w nim ani flasha, ani innej pamięci na razie.
  • Poziom 14  
    Dziś zakupiłem MAIN-a od 32 cale (mój 42). Wygląda tak samo tylko ma trochę więcej wlutowanych elementów. Co do SPI flash to jest od tyłu PCB wlutowany. Jeszcze nie podmieniałem bo nie mam (rozkazy wydane żeby u mnie wylądowały:) )
    Mam zwykły montaż na tej PCB a więc z lutowaniem zero problemu. No jest układ BGA (scaler) ale on raczej nie odkleił się (zaraz go wygrzeje). Jak przyjdzie jutro nowa płyta to będę kombinować. To tv moich rodziców i dlatego go robię bo inaczej to już na złom bym to wywalił. Niby ma 4 lata z hakiem a już nawalił...
  • Poziom 14  
    Ok. Dziś przyszła płyta main, ale okazało się że jest trochę inna i nie pasuje do 42 cale. Przelutowałem tylko układ SPI i nastąpiła zmiana!. Teraz mogę włączać i wyłączać TV, prawidłowo sygnalizowane jest odbieranie komend pilota (diodą led), ale obrazu nie ma. Nawet brak sygnału powoduje że TV się po czasie sam wyłącza czyli main ma się dobrze!. Ze skalera wychodzą sygnały bo na oscyloskopie ładnie to widać i widać zmianę danych jak np. przełączam kanały lub włączam menu, ale ... no obrazu nie ma. Czy by jeszcze logika poległa??. Testy w autonomicznym wychodzą ok. Wygląda jak by na magistrali danych coś blokowało, ale zwarć i przerw nie ma:(. Macie może jakiś pomysł??. Pamięć SPI mam z innej płyty main i może tu pies leży...?.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Witam.
    Podaj BN94-... płyty jaką miałeś w środku i BN94-.. jaką kupiłeś ,zobaczymy z czego jest .
    Może być ,że źle steruje logiką.
    Pozdr.
  • Poziom 14  
    Ja założyłem main-a oryginalnego. Zakupiony nie pasuje i posłużył jako dawca pamięci SPI ale wiadomo.. zapisanej "biosem" od innego TV. Teraz poszukuję oryginalnej zawartości pamięci dla maina o oznaczeniu BN94-01762D. Wygląda na to że to właśnie SPI robi problem. Na razie czekam... jak tylko coś się ruszy to daję znać.
  • Poziom 14  
    Ok. TV naprawiony. Powodem całego zamieszania w tym TV okazała się zawartość SPI FLASH. Została ona albo uszkodzona w wyniku niestabilnej pracy zasilacza, lub uszkodzenia samej pamięci. Po podmianie pamięci i zapisaniu jej od nowa prawidłowym wsadem (dziękuję baki za wsad i resztę!!) TV pracuje normalnie.
    Dziękuję wszystkim którzy mi tutaj pomogli a szczególnie zbyszekskibinski, lisek i baki.
    Temat uważam za zamknięty.