Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów wentylatora pieca.

30 Lis 2013 16:33 6831 22
  • Poziom 9  
    Witam

Chciałbym się dowiedzieć czy jest jakaś możliwość regulowania obrotami wenylatora pieca. Wentylator promieniowy typ DP-02 Alu.Dokładnie ten: http://www.kgelektronik.pl/produkty/dmuchawy/dp-02.html
    Podłączony do sterownika dokładnie tego : http://www.kgelektronik.pl/produkty/sterowniki/sp-17.html
    W sterowniku są tylko 3 stopnie regulacji : 20% 50% i 100% i tu moje pytanie czy da się jakoś zwiększyć możliwości regulacji obrotów tego wentylatora.

Czy da sięgo jakoś podłączyć omijając sterownik po prostu do gniazdka, ewentualnie z jakimś regulatorem obrotów?

Z góry dziękuje za odpowiedz:)
  • Poziom 39  
    Do regulacji obrotów da się użyć zwyczajnego fazowego regulatora na triaku. Są regulatory dedykowane a są i tanie do samodzielnego złożenia lub w postaci gołej polutowanej płytki z elektroniką. Po prostu użyj Google.

Dodano po 1 [minuty]:

Aha, taki regulator trzeba oczywiście wyskalować, bo regulacja ma charakter nieliniowy.
  • Poziom 9  
    Ale w instrukcji napisane jest ze jest to jednofazowy indukcyjny silnik i jak szukalem informacji to ludzie pisali ze falowniki jakies trzeba stosowac no a one takie tanie nie sa w stosunku do ceny sterownika i wentylatora.
  • Poziom 39  
    Nie trzeba stosować falowników do regulacji obrotów wentylatora. Niedogodność regulatora fazowego to niemożność uzyskania dużego momentu przy starcie silnika, w zw. z czym nie nadaje się on do wielu zastosowań jak pompy, napędy urządzeń itp. Charakterystyka pracy wentylatora jest taka, że do startu potrzeba bardzo małego momentu obrotowego, który wzrasta znacznie wraz z obrotami. Dlatego w tym zastosowaniu regulator fazowy sprawuje się całkiem nieźle i jest przede wszystkim tani.
  • Specjalista - urządzenia lampowe
    mattis102 napisał:
    W sterowniku są tylko 3 stopnie regulacji : 20% 50% i 100% i tu moje pytanie czy da się jakoś zwiększyć możliwości regulacji obrotów tego wentylatora.

W linku który przxywołujesz piszą:
    "Jedyną czynność, jaką musi wykonać użytkownik przed rozpoczęciem eksploatacji sterownika, jest ustawienie temperatury pieca, jaką ma utrzymywać sterownik podczas pracy kotła, oraz wybrać tryb pracy sterownika w menu (F). W menu sterownika użytkownik ma do wyboru cztery funkcje, do których przypisany jest rodzaj opału.

F1 - DREWNO, WĘGIEL (PŁYNNA MOC DMUCHAWY)"
    Więć byc może wystarczy odpowiednio skonfigurować sterownik by otrzymac płynną regulację...

mattis102 napisał:
    Czy da sięgo jakoś podłączyć omijając sterownik po prostu do gniazdka

Można.

mattis102 napisał:
    ewentualnie z jakimś regulatorem obrotów?

To jest mały silnik indukcyjny, użyć można regulatora fazowego na triaku, pod warunkiem dostosaowania zakresu regulacji.
  • Poziom 9  
    To teraz pytanie odnośnie dostosowania zakresu regulacji jak to się robi ? Czyli samo kupienie i zamonotowanie takiego regulatora nie wystarcza?

Chodząc od sklepu do sklepu zwracać uwagę głównie na to żeby był to regulator fazowy na TRIAKU, a inne parametry ?
  • Poziom 39  
    Wyznaczasz minimalne położenie regulatora przy którym silnik dmuchawy normalnie startuje i stabilnie działa w typowych warunkach użytkowania jako położenie wyjściowe. Rezystory regulacyjne tak ustawiasz aby to było położenie zerowe na potencjometrze. Mierzysz wydajność dmuchawy w tym położeniu (ile m3/h podaje), zapisujesz na zerze potencjometru zmierzoną wartość (w odniesieniu do wydajności nominalnej np. 20%) a potem zwiększając obroty wyznaczasz wydajność regulacji, w m3/h dla wartości pośrednich i opisujesz na skali przy gałce potencjometru. Tak to powinno wyglądać książkowo. Ponieważ domyślam się, że nie masz takich możliwości aby zmierzyć wydajność nadmuchu, wiec poprzestań tylko na takim ustawieniu dolnego progu aby nie można było skręcić potencjometru poniżej poziomu w którym dmuchawa jeszcze dobrze pracuje - gdy by tak się stało jej silnik mógłby ulec uszkodzeniu. A powyżej, no cóż, musisz regulować "na oko", ręcznie.
  • Poziom 9  
    Dziękuje za odpowiedz:)

To jeszcze dla potwierdzenia zapytam czy dobrze zrozumiałem. Mogę sobie odpalić wentylator na 20% i zapamiętać, że to jest moje minimum wiedząc jak wieje na 20% będe mogł ustawwić taką wartość na regulatorze mniej więcej. Także na regulatorze pokrętło ustawiam na minimum i to Regulacja obrotów wentylatora pieca. kręce tak aby uzyskać wydajność podobną do tych 20%. I dzięki temu mam przedział miedzy 20% - 100% tak?
  • Poziom 39  
    Nie takie procenty miałem na myśli. Dmuchawa ma nominalną wydajność 150m3/h więc 20% z tej wartości to będzie 30m3/h i o takich właśnie jednostkach myślałem.

Minimalny próg działania regulatora jako poziom zerowy odniesienia jest po to aby jej silnik zawsze startował i pracował stabilnie - bo od zera to na pewno nie wystartuje. Ten próg trzeba ustalić doświadczalnie dla każdego typu wentylatora, zamontowanego w konkretnym miejscu.

Co do możliwości porównania mocy dmuchawy zasilanej ze sterownika i z osobnego regulatora - no nie wiem, próbuj, ale wątpię aby Ci się udało to zrobić z jakąś sensowną precyzją, do tego trzeba przynajmniej kryzy pomiarowej i manometru wodnego.
  • Poziom 9  
    Rozumiem rozumiem tylko mi chodzi po prostu, że ja nie potrzebuje wydajności mniejszej niż 20% czyli te 30m3/h więc jeżeli ustawie wydajność podobną do tych 20% ze sterownika bedzie dla mnie odpowiednie :) A jeszcze jedno glupie pytanie. Jeżeli na sterowniku ustawie 100% to wtedy mogę zamiast do gniazdka podłączyć do sterownika ten regulator. Bo teoretycznie jezeli jest 100% to i napięcie powinno być 230V tak i nie powinno to robić różnicy?
  • Poziom 39  
    mattis102 napisał:
    nie potrzebuje wydajności mniejszej niż 20% czyli te 30m3/h

Nie wiadomo co oznacza 20% na sterowniku i bardzo wątpię aby te procenty odnosiły się do wydajności dmuchawy, bo to jakby nie ten poziom projektowania (ale oczywiście mogę się mylić).

mattis102 napisał:
    Jeżeli na sterowniku ustawie 100% to wtedy mogę zamiast do gniazdka podłączyć do sterownika ten regulator. Bo teoretycznie jezeli jest 100% to i napięcie powinno być 230V tak i nie powinno to robić różnicy?

Takich sterowników nie można w żadnym wypadku łączyć szeregowo, więc sterownik z pieca z Twoim dokładanym modułem regulatora nie zadziała. Możesz natomiast wyjściem ze sterownika pieca zasilić przekaźnik załączający Twój moduł.
  • Poziom 9  
    Może zle to opisałem ale chodziło mi o to że jak kabel ze sterownika pieca idzie do wentylatora to ja wlasnie w tym kablu zamierzalem wstawic ten regulator
  • Poziom 39  
    I tak to zrozumiałem, triaków, które są elementami wykonawczymi w takich regulatorach jak ten ze sterownika czy ten który chcesz dołożyć nie można łączyć szeregowo.
  • Poziom 9  
    "Możesz natomiast wyjściem ze sterownika pieca zasilić przekaźnik załączający Twój moduł."

To tej kwestii nie rozumiem
  • Poziom 39  
    Nie możesz wyjściem ze sterownika zasilić Twój regulator ale możesz wyjściem ze sterownika zasilić cewkę przekaźnika przemysłowego na 230V, który załączy prąd na Twój sterownik (jeżeli chcesz np. zsynchronizować działanie dmuchawy ze sterownikiem).
  • Poziom 12  
    Można spróbować ustawić na głównym sterowniku moc wentylatora na 100% i sprawdzić działanie tej drugiej regulacji na wentylatorze. Jeżeli dmuchawa będzie dziwnie pracować trzeba zrobić tak jak pisał kolega wyżej czyli użyć jeszcze przekaźnika na 230V.
  • Poziom 9  
    Jeszcze raz dziękuje za odpowiedzi
    Zrobiłem mały , brzydki rysunek obrazujący to co trzeba zrobić:
    Regulacja obrotów wentylatora pieca. Poprawnie?
    Czy ten przekaźnik spełni wymagania?
    Jakie znaczenie ma w przekaźniku nateżenie prądu bo jedne mają 8V inne 10 a jeszcze inne 16 który wybrać?
    Czy do przekaźnika obowiązkowo trzeba dołączyć gniazdo? czy można dolutować do kable do tych styków?
    Czy do gniazda wymagany jest ten moduł LED?
  • Poziom 39  
    mattis102 napisał:
    Czy ten przekaźnik spełni wymagania?

Nie wiadomo bo nie podałeś jego typu.
  • Poziom 39  
    1.Schemat jest poprawny.
    2.Przekaźnik się nada.
    3. Natężenie prądu ma znaczenie ale prąd twojej dmuchawy to zaledwie 0,6A w porywach, więc co byś tam nie dał to podejdzie.
    4. Kable do przekaźnika można dolutować jednak należy to zamontować tak, żeby wszystko było trwałe, bezpieczne i zamknięte w solidnej izolowanej obudowie/puszce. Sam przekaźnik trzeba zamocować aby luźno nie latał a przewody zacisnąć opaskami i zablokować np. klejem montazowym.
    5. Moduł LED nie jest wymagany.
  • Poziom 9  
    Bardzo dziękuje za pomoc, to już wszystko:) Teraz czeka mnie skompletowanie rzeczy i wykonanie tego schematu:)

Dzięki