Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers Novatherm ZW20 KD - Częste uruchamianie się C.O.

30 Lis 2013 17:20 1503 4
  • Poziom 7  
    Witajcie,

W sierpniu br. wynająłem mieszkanie, w którym zamontowany jest piec dwu funkcyjny Junkers Novatherm ZW 20KD (rok prod. 1998zł)
    Nadszedł okres grzewczy i przeżyłem lekki szok - i chciałem zapytać, czy to normalne.

Nastawiam regulator grzania na 3-ci stopień w 7-mio stopniowej skali. Piec ogrzewa wodę do ok. 55 st.C i przestaje grzać. Pompa nadal pracuje i temperatura spada do ok. 48st. C i znów piec się zapala. Problem w tym, że czas spadku temperatury z 55 do 48 stopni, to ok. 3-4 minut. Daje to ok 20 zapaleń pieca na godzinę.
    Patrząc na ilość poboru gazu podczas ogrzewania wody o te 7 stopni, to na dobę wyjdzie ok 11m3 gazu+ normalne podgrzewanie wody, a przeliczając na miesiąc cały, będzie to masakryczny koszt za gaz.

Dodam jeszcze, że przed sezonem dokonałem przeglądu i serwisant stwierdził, że trzeba by wymienić (wyczyścić chemicznie) jakiś wymiennik ciepła, gdyż zebrał się w nim kamień i piec zaczyna szumieć, gdy się odkręci ciepłą wodę delikatnie, bądź gdy nastawnik temperatury wody nastawi się na max i odkręci się wodę na max.
    Czy ma to jakiś wpływ na C.O.?

Będę wdzięczny za odpowiedź.

Pozdrawiam,
    Marek
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Jak duże mieszkanie, ile grzejników. Masz regulator pokojowy?

kamień na wymienniku do ciepłej wody nie ma wpływu na grzanie CO.
    Chyba, że stwierdził również kamień na wymienniku głównym.

To co możesz sam zrobić to spróbować zmniejszyć prędkość obrotową pompki z 3 na 2. Jeżeli jest nie zmienione.
    To co może zrobić serwisant to obniżyć moc max na CO i sprawdzić moc MIN czy nie przesunęła się za wysoko.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Najważniejszy jest regulator na ścianie, będą oszczędności na gazie i energii. Na rynku są do wyboru regulatory kablowe i radiowe...warto zainwestować. Szukanie usprawnień w 15-letnim junkersie to strata czasu i pieniędzy. Zachowanie kotła jest normalne, taka jest logika pracy płyty.
  • Poziom 7  
    Mieszkanie ma 58m2, grzejniki wg mnie są za małe jak na wielkość pokoi.
    Nie ma regulatora pokojowego. Tylko na piecu jest wskaźnik temperatury i tyle.
    Jak można ewentualnie zmienić tą prędkość pompy?
    I co do tego regulatora...to możecie jakiś polecić?
    I czy w ogóle można zainstalować taki regulator pokojowy do takiego starego pieca?

Dzięki.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Pompa w ZW20KD jest bez biegów. Regulatorów pokojowych cała masa, najlepiej krajowy regulator tygodniowy (nie będę reklamował) włącz-wyłącz na 230VAC z histerezą 0,4-0,5°C pod mostek 1-4 na płycie kotła...