Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ZWE 24-2 KP 23 - Instalacja CO - jak zniwelować szumy?

30 Lis 2013 17:38 3186 6
  • Poziom 10  
    Witam,
    mam instalację CO opartą o kocioł dwu funkcyjny junkers. Cztery grzejniki z zaworami termostatowymi + jeden łazienkowy z zaworem manualnym. Termostaty elektroniczne.

Kiedy piec jest włączony na ogrzewanie słychać syk w rurach, który jest wystarczająco uporczywy aby przeszkadzał zasnąć.
    Pierwsze co zrobiłem to odpowietrzyłem kaloryfery.
    Co jeszcze mogę zrobić? Słyszałem o czymś takim jak kryzowanie kaloryferów, może to mogłoby pomóc?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Zmniejsz obroty pompki kotła. (przełącznik na pompie)
    Syk w rurach jest powodowany poprzez zbyt szybki przepływ wody przez przymknięte grzejniki.
    Fabrycznie jest na 3, zmniejsz na 2 powinno być lepiej.
    Na 1 może być trochę przymało, ale jak coś to możesz próbować.

Tak na marginesie. Głowice elektroniczne przy tak małej instalacji to trochę mało opłacalna inwestycja.
    Lepiej zainwestować w regulator pokojowy.
  • Poziom 38  
    A najtaniej bylo by zdjac glowice elektroniczne, sprzedac je , a na ich miejsce nic nie wstawiac, tylko ustawic odpowiednio kryzowanie i temperature na termostacie kotla i pokojowym. :-)
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Stukanie może wywoływać sam kocioł, zakamieniona nagrzewnica i wypracowany zawór zwrotny nad pompą...Tak jak radzą poprzednicy odkręcić wszystko na max i zamontować regulator pokojowy 24VDC typu TR21,TR100,TR200.
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Kolega ma problem z syczeniem, a nie stukaniem.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeżeli syczenie to dodam pompa na I bieg i polecam zawór nadmiarowo-upustowy (jest w cenniku junkersa) zalecany przy małych instalacjach. Oczywiście montaż TR... to podstawa - praca pompy tylko na rozkaz regulatora.
  • Poziom 10  
    Łoł dzięki za konkretne odpowiedzi :-),

1. Zmieniłem pompę z drugiego na pierwszy bieg - w zasadzie brak zmian jeśli chodzi o poziom szumu.

2. Zacząłem eksperymentować na jednym grzejniku z ustawieniami zaworu termostatycznego - nie do końca jeszcze rozumiem znaczenie nastawy początkowej mam możliwość regulować. A jest jeden gwint [2] i tuleja [1], którymi mogę obracać jak na zdjęciu:
    ZWE 24-2 KP 23 - Instalacja CO - jak zniwelować szumy?

Dobrałem taką nastawę, w której przy pełnym otwarciu szumi najmniej - efekt ocenię wieczorem kiedy w domu najciszej.

3. Regulator pokojowy - rozumiem, że pobiera odczyt z miejsca gdzie jest zamontowany. I tu kicha bo mieszkanie to 3 pokoje w rozkładzie plus grzejnik w łazience na zwykłym zaworze. Kuchnia połączona z przedpokojem i jeden grzejnik też na termostacie. W każdym pokoju grzejnik i ktoś śpi. Więc pytanie czy można dołożyć czujniki [najlepiej bezprzewodowe] temperatury do każdego pokoju i uruchamiać pompę jak w choć jednym pokoju temperatura spadnie poniżej zadanej?

4. Zawór nadmiarowo upustowy: czy chodzi o coś takiego?
    Link