Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

vaillant - czeste wlaczanie sie pieca

30 Lis 2013 18:19 5697 14
  • Poziom 8  
    Witam.
    posiadam piec vaillant 186 /3-5 plus vr61 plus cm 430.
    mam 2 obiegi hk1 grzejniki(poddasze) i hk2 podlogowka (parter).cm 430 na parterze.
    na obieg hk1 mam ustawiona krzywa grzewcza 0.60 i polacz. tem pok. na "brak"
    a na obieg hk2 mam ustawiona krzywa grzewcza 0.30 i polacz tem pok na korekta.

czy to normalne przy tych ustawieniach ze piec dosyc czesto sie zalacza by podgrzac wode w c.o.? tzn ,okolo 5 razy na godzie.
    i co oznacza migajacy kaloryferek na wyswietlaczu pieca?
    zaraz po tym jak sie wylaczy palnik zaczyna migac.

pozdrawiam.

p.s.
    prosba o opinie w tym temacie

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=2697065&highlight=
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Migający może oznaczać blokadę antytaktową. Stosuje się je po to aby kocioł nie startował co chwilę tylko odczekał kilka minut mimo, że ma zapotrzebowanie na ciepło.
    Problem się pojawia najczęściej gdy minimalna moc kotła przewyższa zapotrzebowanie budynku na moc cieplną.

Dodano po 2 [minuty]:

Podnieś lekko krzywą na obiegu grzejnikowym. Przyporządkuj sterownik pokojowy wyłącznie do podłogówki, a grzejniki tylko na pogodówce.
    Nie znam sterowania vaillanta ale powinien mieć taką możliwość.
  • Poziom 8  
    Witam.
    tak tez mam.sterwonik pokojowy mam wylacznie do podlogowki.
    a grzeniki (poddasze ) mam grzane tylko do krzywej grzewczej.
    moge podniesc krzywa grzewcza tylko przy tej co mam teraz jest osiagniete w pokojach 21 stopni.czyli tyle ile chce.
    pozdrawiam.

Dodano po 2 [minuty]:

dodam jeszcze ze zadana temperatura zasilania jest zawsze osiagnieta.
  • Poziom 38  
    Na taktowanie kotla, najlepszym sposobem jest zegar, ktory wlacza i wylacza CO w ustawionych godzinach.
  • Poziom 8  
    ale czy to na prewno jest taktowanie.to co ile powienien sie ten piec wlaczyc przy takich ustawieniach?
    moze kots sie wypowie kto ma taki lub podobny piec /
    pozdrawiam
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Kocioł często się załacza, gdyż ma bardzo niską temperaturę zadaną wynikającą z krzywej grzewczej. Bardzo szybko osiąga tą temeperaturę i dlatego się wyłącza. Jeśli chcesz zwiększyć czas pomiędzy kolejnymi uruchomieniami zwiększając wartość paramteru d.2 z 20 na wyzszą wartość - wpływ tego parametru jest opisany w instrukcji instalacji i konserwacji twojego kotła.
  • Poziom 8  
    witam.
    podnise ten czas blokady palnika w d.2

wsumie mi jako mi nie przeszkadza ze piec tak czesto sie wlacza.tylko czy ma nto wplyw na zywotnosc pieca i ewentualne zuzycie gazu?
    pozdrawiam

Dodano po 18 [minuty]:

przeprasza za bledy w pisowni

Dodano po 5 [minuty]:

i jeszcze pytanko mam do Was.
    pod parametrem d.40 i d.41 jest temperatura zasilania i powrotu.
    tam przewaznie mam różnice 5-6 stopni.(albo mniej)
    to nie zamała roznica ??
  • Poziom 32  
    U mnie jak pracuje na najniższej mocy jest 4oC różnicy. Pracuje tak już 5 lat.
  • Poziom 8  
    a czy zmniejszenie mocy w parametrze d.0 na min cos da?
    Moc kotła trzeba dopasować do mocy układu ogrzewania (czyli mocy grzejników i podłogi).
  • Poziom 16  
    W czy parametr D.41 (temperatura powrotu) nie powinien wskazywać temperatury wody powracającej z zasobnika CWU bądź powrót z kaloryferów? Dla CO 5 st różnicy to przecież bardzo mało.

Walczę z częstym wyłączaniem pieca i jak na razie obstawiam zawór trójdrogowy lub bypass.
    Dla przykładu podam:

Temperatura na zasilaniu 55st,
    Temperatura w zasobniku 38 st, ma nagrzać do 45 st.

Parametr D.40 pokazuje 55 st.
    Parametr D.41 pokazuje 51 st.

D.41 powinien być 38 czy coś nie rozumiem?

D.41 w przypadku CO pokazuje gwiazdy. Termometr na powrocie z CO pokazuje inne wartości (różnica nawet 250%).

Pozdrawiam
    Może masz zbyt duże opory na instalacji (np. zapchany filtr na powrocie) i podbija Ci temperaturę właśnie przez bypass.
  • Poziom 38  
    Najprawdopodobniej ktorys z odbiornikow nie odbiera wprowadzonego przez pompe ciepla i to podnosi temp. powrotu, a w rezultacie temp. max. ustawiona na kotle.
    Najbardziej podejzany w tym przypadku jest zasobnik CWU, jesli nie ma na jego zasilaniu elektrozaworu ktory go zamyka po osiagnieciu ustawionej temp.
    Przy zasilaniu grawitacyjnym obieg taki sam sie zatrzymuje, ale w ukladzie pompowym trzeba to regulowac termostatami i zaworami.
    Drugim winowajca moga byc, jak wspomnial poprzednik, duze opory instalacji, co powoduje ze bliskie kotlu grzejniki nagrzaly pomieszczenia i nie oddaja juz wystarczajaco duzo ciepla (podczas gdy dalsze jeszcze nie dogrzaly), ktorego nadmiar wraca do kotla podnoszac temp. powrotu.
  • Poziom 16  
    mauri_b napisał:
    zapchany filtr na powrocie

Filtr pokryty jakaś czarna mazią. Nie było jej wiele, ale czyszczenie pomogło.
    Problem pojawił się niedługo po przeglądzie serwisowym, być może to resztki po czyszczeniu.

Dziękuję za pomoc. Kocioł nie wyłącza się, temperatury są poprawne.

PS. Czujnik temperatury powrotu jest za bypassem, dlatego jak on zadziała to pokazuje inna temperaturę niż ta co wraca z CO do kotła.