Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Sklep ECSYSTEM
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Foscam BT-H08W-P2P-SD 3.6MM - detekcja ruchu

30 Lis 2013 20:11 2790 8
  • Poziom 2  
    Szanowni eksperci,

Przepraszam - pytanie może naiwne, ale czym tak naprawdę jest detekcja ruchu w kamerach IP?
    Kupiłem Foscam model "BT-H08W-P2P-SD 3.6MM" z przekonaniem, że będzie reagować na ruch dosłownie. Tymczasem kamera reaguje mi na wszelkie zmiany jasności i/lub koloru obrazu, np. pod wpływem:
    - zmiany pogody za oknami (zachmurzenie-przejaśnienie),
    - włączenia/zgaśnięcia światła na klatce schodowej (mimo wyłączenia z obszaru detekcji okienek nad drzwiami do mieszkania),
    - załączenia/wyłączenia trybu IR w wyniku zmian jasności.
    Nie twierdzę, że kamera nie reaguje na prawdziwy ruch, ale częstotliwość fałszywych alarmów po prostu dyskwalifikuje praktyczną przydatność tej funkcjonalności. Na marginesie: kamera na początku bez przerwy generowała mi alarmy, zanim się dowiedziałem, że z obszaru detekcji powinienem wyłączyć OSD (data i czas wyświetlane w obrazie).
    Wychodząc z założenia, że produkt nie spełnia bardzo podstawowej funkcji ujętej w specyfikacji, zaproponowałem jego zwrot, jednak sprzedawca zareagował polemiką:

Cytat:
    Jeśli klatki w alarmach różnią się od siebie, to jest to całkowicie normalne. Detekcja ruchu w kamerach nie działa tak jak w czujkach alarmowych podczerwieni PIR.
    Detekcja w kamerze działa na zasadzie porównania pojedynczych pikseli na obrazie w poszczególnych klatach. Jeśli pixele różnią się, to kamera rozpoznaje to jako ruch.
    To nie jest wada, jeśli klatki różnią się od siebie, to jest całkowicie normalne, po Pana zrzutach widać, że klatki różnią się chociażby kolorami. Kamera generuje detekcję w momencie przełączenia filtru IR-CUT i to jest całkowicie normalne.

Nawet jeśli faktycznie to urządzenie jest zaprojektowane na porównywanie wszelkich zmian w jasności lub kolorze między pikselami w sąsiadujących klatkach, to moim zdaniem "detekcja ruchu" jako opis funkcjonalności jest znaczeniowym nadużyciem wprowadzającym klientów w błąd.

Czy tak jest we wszystkich kamerach, czy jednak mam szansę znaleźć kamerę z bardziej inteligentnym algorytmem porównywania obrazów?

Sprzedawca kończy odpowiedź kontrpropozycją:

Cytat:
    możemy zaproponować wymienę na inny model obsługujący czujkę PIR.
    Foscam model "BT-H17W-P2P-SD 3.6MM BIAŁA"

Proszę o pomoc w decyzji: skorzystać z propozycji sprzedawcy, czy nalegać na zwrot i kupić coś spoza asortymentu foscam? W tym drugim przypadku cechy dla mnie istotne:

- zdalne zarządzenie przez http (https - istnieje?),
    - klient dynamicznego DNS,
    - rozdzielczość przynajmniej 720p,
    - dźwięk,
    - monitoring i detekcja ruchu w dzień i w nocy (IR),
    - zapis lokalnie na karcie SD,
    - alarmy wysyłane przez e-mail, ftp,
    - komunikacja przez WLAN,
    - kamera w miarę możliwości obrotowa.

Przeznaczenie kamery, to zdalny podgląd mieszkania i alarmowanie w przypadku wejścia do mieszkania.

Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Moderator Zabezpieczeń
    raphele napisał:
    Przeznaczenie kamery, to zdalny podgląd mieszkania i alarmowanie w przypadku wejścia do mieszkania.
    A sprzedawca sprzedał ci kamerę czy tez zapewniał że jest to wielofunkcyjne urządzenie co to pierze gotuje i przy okazji domu przypilnuje. Twój główny problem polega na tym że próbujesz wykorzystać to urządzenie w sposób niezgodny z jego przeznaczeniem. Do sygnalizacji włamania służą systemy alarmowe .

raphele napisał:
    Przepraszam - pytanie może naiwne, ale czym tak naprawdę jest detekcja ruchu w kamerach IP?
    Jest dokładnie tym co opisałeś i czego doświadczyłeś.
    Oczywiście w lepszych kamerach ten algorytm może być nieco lepiej dopracowany ale to nadal funkcja służąca ograniczeniu ilości nagrań a nie detekcji intruza...
    Jak się już upierasz aby kamera służyła Ci za system alarmowy ( w końcu to Twoje mienie i masz prawo je "chronić" jak chcesz) weź kamerę z zewnętrznym czujnikiem PIR ( tylko błagam kup normalny czujnik alarmowy a nie kombinuj np z czujnikiem stosowanym np do zapalania światła)
    Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    Może w Twoim przypadku kamera Airlive CU-720PIR z czujką by się sprawdziła:
    http://pl.airlive.com/product/CU-720PIR

Nie ma co prawda wifi ale zawsze można podłączyć do kamery miniaturowy TP-Link TL-WR702N w trybie AP client i kamerka będzie pracować po radiu.

Minusem jest to, że kamera nie jest obrotowa.
  • Sklep ECSYSTEM
  • Poziom 2  
    radzio6 napisał:
    Może w Twoim przypadku kamera Airlive CU-720PIR z czujką by się sprawdziła [...]

Dziękuję za propozycję kamery ze zintegrowanym czujnikiem PIR.
    Z drugiej strony sprzedawca zaproponował wymianę na model obsługujący czujkę PIR (jak rozumiem zewnętrzną - PIR musiałbym dokupić).

Próbuję porównać oba rozwiązania, ale brak mi wiedzy: czy kamera z wbudowaną czujką góruje nad kamerą + zewnętrzna czujka: funkcjonalnością, czy ceną inwestycji w całościowe rozwiązanie (Airlive CU-720PIR jest ok. 200 zł droższy od "BT-H17W-P2P-SD 3.6MM BIAŁA")? Czy mógłbym prosić o polecenie konkretnego modelu czujki PIR, żeby się z tym zapoznać od strony możliwości i ceny?

Dziękuję.
    R.
  • Poziom 7  
    Mialem podobny problem z foscamem, co prawda inny model ale moze oprogramowanie w twoim jest zblizone. W zakladce "alarm" mozesz ustawic czulosc alarmu. Proponuje przetestowanie roznych ustawien.
  • Poziom 2  
    Przed założeniem tego wątku próbowałem:
    - zmiany czułości (1=wysoka, 20= domyślna, 60=granica moich testów),
    - zaznaczania małego obszaru detekcji (tylko drzwi do mieszkania) w stosunku do pełnej klatki (cały przedpokój),
    - zgłoszenia problemu do producenta firmware'u (za poradą sprzedawcy),
    - aktualizacji firmware'u, przy czym w dołączonym do wersji 6.1 pliku uwaga.txt można przeczytać m.in.

Cytat:
    Nowy firmware app.bin 6.1 oraz GUI www.bin 2013.08.12
    [...]
    Dodano opcję Smart motion detect. Detekcja pomija 10s w takich sytuacjach jak obracanie, zmiana koloru, załączenie IR, obrócenie obrazu.
    [...]
  • Moderator Zabezpieczeń
  • Poziom 26  
    raphele nie ma głupich pytań, są tylko głupie odpowiedzi.
    Chcę Ci pomóc i dlatego Ci radzę: kup sobie alarm, jak pisali przedmówcy detekcja ruchu w systemach wizyjnych służy ograniczeniu ilości nagrań (kamera nie nagrywa cały czas tylko w momencie zmian w obrazie, np. oświetlenia, tonacji kolorów, ruchu), chcesz żebyś miał reakcję na wtargnięcie, to kup i załóż alarm, za 30 zł ochronę wynajmij i będzie idealne rozwiązanie.
  • Poziom 2  
    Dziękuję Wam za porady, wiedzę mam już uporządkowaną, więc wątek zamykam.

PS. Pewnie nie byłoby tego wątku, gdyby specyfikacje techniczne kamer IP były w całości pisane przez techników, bez dopuszczania marketingu. Nazwanie "detekcją ruchu" funkcji ograniczania ilości nagrań, to wprowadzanie klientów w błąd. Sądząc po ilości podobnych wątków, np. na foscam.us, IMHO producent prosi się o problemy prawne.