Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Immergas - Pierścienie redukcyjne - co dają?

30 Lis 2013 20:27 1983 19
  • Poziom 27  
    Ostatnio przez dociekliwość kolegi okazało się, że ktoś, kto kiedyś montował kocioł w obecnie zajmowanym przeze mnie mieszkaniu, nie założył żadnego z dostępnych w zestawie pierścieni przy wyjściu rury spalinowej.
    Okazało się, że mój sąsiad ma niepotrzebne 41,5 oraz 44mm.
    Tylko pytanie, czy założenie któregoś z nich ma wpływ na zużycie gazu? Bo tak naprawdę to chyba jedyne, co może mnie zainteresować... Rura ma ok. 6,5 metra długości, 2x kolanko 90 st.

Aha, była robiona analiza spalin, więc załączę skan wydruku. Może on coś podpowie.

Immergas - Pierścienie redukcyjne - co dają?
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    W tej chwili komin wyciąga strasznie ciepło z kotła.
    Zamontowanie kryzy podniosłoby trochę jego sprawność.
  • Poziom 27  
    Tak mi też kolega sugeruje. Pewnie ryzyka nie ma, że się założy za mały, prawda? W instrukcji są podane warunki, kiedy i jaki się montuje, ale między dwoma posiadanymi różnica niewielka, więc raczej spoko.
    Twoim zdaniem analiza w miarę oki? Zresztą podobno w uturbionych się nie robi...
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    Robi się również w utorbionych.
    Analiza własnie mogłaby być troszeczkę lepsza.
    Jest ogromny nadmiar powietrza przez co sprawność leci.

Jeżeli założysz zbyt małą kryzę może się sytuacja odwrócić i wentylator nie będzie dawał wystarczająco mocno.

Dodano po 1 [minuty]:

Ciekawi mnie z jakiego analizatora jest to wydruk.
    I jak wygląda część usunięta z niego.
  • Poziom 27  
    piracik napisał:
    z jakiego analizatora jest to wydruk

nie mam pojęcia, jaki to model itp

piracik napisał:
    jak wygląda część usunięta z niego

Tam były dane hmm... osobiste.

piracik napisał:
    Jeżeli założysz zbyt małą kryzę może się sytuacja odwrócić i wentylator nie będzie dawał wystarczająco mocno

Mam tylko 2 kryzy do wyboru. Zresztą właśnie sprawdzałem w instrukcji - tyle tylko jest oryginalnie w zestawie z kotłem.
  • Specjalista - systemy grzewcze
    Jeśli kryza będzie zbyt mała, to presostat nie załączy palnika.
  • Poziom 27  
    Zobaczymy. Niebawem zostanie założona, potem analiza. A potem się zobaczy czy zechce spaść zużycie gazu. W sumie to główny powód zabaw.
  • Poziom 27  
    piracik napisał:
    Ciekawi mnie z jakiego analizatora jest to wydruk

przepraszam, ale właśnie się połapałem gdzie na wydruku była jego nazwa - TESTO 320
  • Poziom 27  
    mirrzo napisał:
    Tlen powinien być na poziomie coś ok 7-9% w spalinach

To ciekawe który z moich pierścieni założyć? 44 czy 41,5?
  • Poziom 27  
    mirrzo napisał:
    Analizator prawdę Ci powie :wink:

I mam nadzieję, że gazomierz potwierdzi słowa analizatora. Amen :angel:
  • Poziom 27  
    Kryza założona, zmian nie stwierdzono. Przynajmniej na analizatorze. Być może gazomierz będzie miał trochę inne zdanie. No cóż, pod koniec tygodnia będzie kolejny seans. Dziś zwiększyłem histerezę oraz temperaturę zasilania. O ile się potwierdzą w cyklu dobowym pomiary z 3 kolejnych cykli załączenia, to chyba tu może być największy zysk.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    To ja bawię się z FOSGEN1 .
    Jestem pewny ustawień zespołu gazowego, które wykonałem wcześniej w/g instrukcji.
    Ponieważ nie można stłumić przepływu powietrza( wentyl. ze stałą prędkością, założona min. kryza) wniosek jest jeden- za mało paliwa.
    Dzisiaj byłem zmęczony i było póżno. Za dwa, trzy dni zrobię następne doświadczenie.
    Nie będę patrzył na nastawy fabryczne, tylko na tlen w spalinach.
    Szczerze mówiąc, jestem żdżiwiony, że przy nastawach fabrycznych są tak marne parametry spalania.
    pozdrawiam

Nie przyszła mi myśl do głowy, że jakość gazu może być tak marna?.
  • Poziom 27  
    irus.m napisał:
    jakość gazu może być tak marna

Irku, myślisz że aż do tego stopnia by "chrzcili"?
    Ale co Ty chcesz tam uzyskać i regulować? Ten kocioł reguluje się wyłącznie na ciśnienie gazu na palniku mierzone manometrem różnicowym miedzy zaworem gazowym a komora spalania i to wszystko. Jeśli zwiększysz nastawy gazu, a jego wartość opałowa zmieni się w czasie to można zrobić kuku kociołkowi. Rozumiem, ze ta analiza jest przy mocy znamionowej?
  • Poziom 27  
    mauri_b napisał:
    co Ty chcesz tam uzyskać i regulować?

Jak wszelkie regulacje kotłów ta również ma na celu ograniczenie zużycia. W tabeli producenta są podane rozmiary kryz w zależności od komina. Wychodzi, że u mnie powinna być 44mm, podczas gdy monterzy "zapomnieli" założyć jakąkolwiek.
  • Pomocny post
    Specjalista - systemy grzewcze
    Pierwszy wydruk jest z mocy max, drugi z ograniczonej na co(ok. 9 kW).
    Wiem jak przeprowadza się regulację, tylko dziwią mnie tak marne parametry spalin.
    Spójrz na lambdę( ideał to 1,16), tam komora spalania jest lepiej wentylowana niż moje mieszkanie.
    Połowa ciepła idzie w komin.
    pozdrawiam
    FOSGEN1 napisał:
    mauri_b napisał:
    co Ty chcesz tam uzyskać i regulować?

Jak wszelkie regulacje kotłów ta również ma na celu ograniczenie zużycia. W tabeli producenta są podane rozmiary kryz w zależności od komina. Wychodzi, że u mnie powinna być 44mm, podczas gdy monterzy "zapomnieli" założyć jakąkolwiek.

Nie mówię o kryzie tylko o dalszych regulacjach bez patrzenia na zalecenia producenta, które proponuje irus.m