Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Computer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stacje 2 din GMS jaką kupić ?

MKV 13 Lis 2014 10:03 135291 420
    Audiopol serwis1
    Poziom 11  
    skolakow napisał:
    Ale największą wadą są te słyszalne szumy w odtwarzaczu audio - podczas odtwarzania plików cyfrowych - to duże niedociągnięcie i wada, którą dystrybutor tłumaczy w iście prostacki sposób. Użytkownik wojzur1977, otrzymał od dystrybutora takie oto wytłumaczenie... "szumy pochodzą z systemu windows i niema możliwości ich usunięcia ani zminimalizowania" -

Właśnie o to nam chodzi , że jest to kolejne kłamstwo które zostało wygenerowane i zostaje dalej obrabiane przez kolejne wpisy ,
    Skoro wojzur1977 jest tak dokładny czemu nie raczył poinformować że kolega kłamie a inny to powtarza , oczywiście celem jest ciągłe pompowanie tematu i kłamliwe ,,pomawianie dystrybutora''

Dystrybutor może jedynie polecić sprawdzenie instalacji lub udanie się do najbliższego serwisu car audio .

Najciekawszy przypadek jest z rreeffiikk , na pytanie gdzie urządzenie montował
    odpowiada : nie pamięta ! ( urządzenie posiada od miesiąca)
    Natomiast kolejny dziwny przypadek który do nas dzwonił i który tu pisze Pan Damian.P ( dropsi)
    Na pytanie jakiej mapy używa : odpowiadał : gów*o was to obchodzi,

Jedyna niezadowolona grupa z naszego serwisu oraz produktów jest tylko konkurencja,

MKV( założyciel tematu ) pisze jak to mailuje i pozostaje w kontakcie !!
    Z tego co się zorientowaliśmy mieszka w Prószkowie ,

Do Pana MKV założyciela tematu ; zgadza się że mieszka Pan w Prószkowie ?

Jak daleko ma Pan do serwisu car audio gdzie zakupił urządzenie ?
    10 minut ? no powiedzmy 15minut jak niema korków , racja ?
  • Computer Controls
    rreeffiikk
    Poziom 11  
    Czemu Pan przekręca moje odpowiedzi ?! Radio montowałem miesiąc temu w rodzinnej miejscowości gdzie nie mieszkam od kilku lat ! Jak wyjeżdżałem nie było tam dosłownie nic... Przyjeżdżam tam tylko do rodziny. Tylko czemu jato wszystko Panu mówię ? Szczera spowiedź czy o co tu chodzi ?

Radio wysłane 3 listopada. Potwierdzenie dostarczenia przez pocztę mam 5 listopada. Dzisiaj 13 listopada dostałem informacje od serwisu że radio zostało dostarczone. Czekam na dalsze informacje.
    wojzur1977
    Poziom 2  
    Dzisiaj zmieniłem mój wcześniejszy wpis tak aby już nikt nie miał możliwości błędnego zrozumienia tekstu czy też odebrania tego jako kłamstwo.Przepraszam firmę Audiopol za niedogodności wynikłe z tego tytułu.
    Problem z radiem jednakże pozostaje nadal.

Pozdrawiam.
    pszwarc
    Poziom 10  
    Mam wrażenie, że wątek zamiast przedstawiać jakąkolwiek merytoryczną wartość, od samego początku przypomina "gównoburzę".

Wątek ten powinien raczej służyć wymianie rozwiązań, poprawie obecnych/przyszłych produktów, a nie wzajemnym oskarżeniom i "podkładaniu świń" przez konkurencję.

Sam jestem użytkownikiem radia GMS 6401 od lipca 2013 roku. Stacja działa bez zarzutu, nie zawiesza się (podłączona kamera, rejestrator jazdy, 8 głośników, sterowanie z kolumny kierownicy poprzez pilota Sony, Automapa).

Kontakt z serwisem - miałem kilka pytań - wg mnie dobry, odpowiedzieli szybko.

Jedyne co mnie irytuje to:
    - nieczysty odbiór stacji radiowych - szum/trzaski/czasami przeskakiwanie odbioru na inną częstotliwość np. z RMF na inną stacje (nie mylić z AF). Dzieje się tak pomimo testów 3 różnych instalacji w pojeździe (fabryczna z wzmacniaczem i separatorem/ niefabryczna aktywną z wzmacniaczem i separatorem/niefabryczną pasywną bez wzmacniacza/)

- trochę cichsze odtwarzanie muzyki/rozmów przez zestaw głośnomówiący poprzez BT względem innych źródeł dzwięku mimo zastosowania ustawień różnicujących parametry głośności poszczególnych źródeł - być moze to kwestia telefonu.

- migotanie podświetlania ekranu przez kilka/kilkanaście sekund po uruchomieniu auta (radio podpięte "po stacyjce") - być może to problem z zasilaniem (alternator?) w aucie

Z tego powodu, iż głównie słucham muzyki z pamięci flash podpiętej pod USB nie miałem jeszcze czasu ani chęci wysyłania stacji do serwisu na diagnostykę, być może przed zakończeniem gwarancji to uczynię.

Ogólnie twierdzenie że ten produkt to "badziewie" jest trochę nie na miejscu. Posiadałem wcześniej inne radia więc mam pewne porównanie. Każdy z poprzednich produktów miał pewne wady i zalety i to niezależnie czy był to produkt markowy czy też nie. Być może zależy to też od egzemplarza na jaki się trafi.

Pozdrawiam, Piotr Szwarc
    Audiopol serwis1
    Poziom 11  
    rreeffiikk napisał:
    Czemu Pan przekręca moje odpowiedzi ?! Radio montowałem miesiąc temu w rodzinnej miejscowości gdzie nie mieszkam od kilku lat ! Jak wyjeżdżałem nie było tam dosłownie nic... Przyjeżdżam tam tylko do rodziny. Tylko czemu jato wszystko Panu mówię ? Szczera spowiedź czy o co tu chodzi ?

Radio wysłane 3 listopada. Potwierdzenie dostarczenia przez pocztę mam 5 listopada. Dzisiaj 13 listopada dostałem informacje od serwisu że radio zostało dostarczone. Czekam na dalsze informacje.

Rozumiem rreeffiikk może napisać że serwis mu nie odpowiada w ciagu 24 godzin , natomiast my nie możemy zapytać gdzie montowal urządzenie, to jest
    oczywiste im więcej pytań tym bardziej sa one nie wygodne, ale pomijając ten fakt, urządzenie przyszło całkowicie zawieszone, po wejściu w system
    zaczynamy od rejestrów GPS ,
    rreeffiikk twierdzi że nie używa MAPY ,
    ( NATOMIAST W PIERWSZYM SWOIM POŚCIE PISAŁ JAK TO SZYBKO DZIAŁA GPS)

rreeffiikk : napisał : mapa chodzi bardzo szybko zbiera GPS , ...''

Do sprzedawcy przedstawił następującą wersję :
    1) nigdy nie używał mapy, nigdy tam nie wkładał mapy.

[ sprzedawca urządzenia na naszą prośbę wypowie się w tym temacie, aby osobiście potwierdził jak i co , oczywiście niema to w tej chwili znaczenia,
    ale żeby nie było że coś przekręcamy...

Na forum;
    2) mapa szybko zbiera GPS działa ok,

Odp.na nasz email:
    3) wkładał tylko raz mapę jak kupił urządzenie na samym poczatku żeby sprawdzić czy działa później mapy nie używał..

Pytanie teraz takie która wersja jest prawdziwa ???

No i kolejne pytanie , pliki H264 są to pliki nie akceptowalne przez procesor ,
    nie odtwarzane ich również Blaupunkt i Kenwood inne,
    Skoro w instrukcji jest napisane że nie należy używać plików H264 czyli HD ,
    to należy takie pliki stosować czy nie ?
    Dla wyjaśnienia : ten sam teledysk w HD ma rozmiar 90Mb ,
    A W AVI np. 12Mb, pytanie czy na ekranie stacji o rozmiarze 6.2'' zobaczymy różnicę w obrazie między plikiem HD a plikiem skonwertowanym?

W mailu napisał że nie używa mapy , i tylko na samym początku na chwilę włożył mapę kolegi,
    Nadal Pan tak twierdzi??

Dalej , w mailu do nas napisał że wadą urządzenia jest to że :

UWAGA !!! : KAMERA WSTECZNA NIE JEST ZAŁĄCZANA MINUSEM !!! [ -] MASĄ !!!

czyli Blaupunkt , Pioneer , Clarion , Alpine są wadliwe bo kamery załączane są plusem a nie masą !!!

NAPISAŁ TAKŻE ŻE WADĄ URZĄDZENIA JEST TO ŻE POSIADA NA PILOCIE przycisk do wysuwania płyty !!!!!!!!!! [ MASAKRA]
    a urządzenie niema napędu ,
    NAPISAŁ PAN RAFAŁ TAKŻE ,ŻE wadą urządzenia jest to że niema filtrów aktywnych ,...!!!!!!!!!!!!
    MOŻNA TAKŻE NAPISAĆ ŻE WADĄ SKODY JEST TO ŻE NIE WYGLĄDA JAK MERCEDES, LUB NIEMA TAKICH FUNKCJI JAK NP. : BMW...

[ pozostawiamy to bez komentarza...]

Dalej Pan Rafał który pisze : że ,, zna się mocno na car audio '' wymaga filtrów aktywnych od urządzenia - pisze :

,, Urządzenie ma kiepską jakość dźwięku , telefon gra lepiej''
    po naszych prośbach o wyjaśnienie Pan Rafał odpisał że , chodzi mu o nie działający korektor czy też suwaki,

w najbliższych dniach dodamy filmy jak działa korektor w stacji która do nas doszła, i liczymy na sprostowanie kolejnych nieprawdziwych wypowiedzi.

Niestety jesteśmy zmuszeni prostować artykuły sponsorowane przez konkurencję...
    InstalacjeTV
    Poziom 11  
    Witam!

Poszukuję radia 2DIN z nawigacją do samochodu, czytającego USB, SD.
    Przeglądając różne oferty, zainteresowałem się stacjami z tematu.
    Napędu CD nie potrzebuję, dlatego waham się pomiędzy tymi dwoma:
    W oko wpadły mi dwa modele firmy GMS:

GMS 6321
    http://gms.pl/pl/_sp/148/

GMS 6401
    http://gms.pl/pl/_sp/115/

GMS 6401 - 1499 zł
    GMS 6321 - 929 zł

Różnica w cenie jest spora. Ten tańszy (starszy) model nie ma napędu CD (nie potrzebuję, płyt nie używam w samochodzie), ma delikatnie słabszą moc wyjściową.

Jak z szybkością działania? GMS 6401 "bazuje na nowej generacji szybkim procesorze CORTEX A9 800MHz", nie wiem dokładnie co to znaczy, ale czy będzie dużo wolniejszy od tego tańszego?

Ogólnie chodzi mi o to, czy jest sens dopłacać ponad 500 zł? Czy różnice w zwykłym użytkowaniu będą zauważalne?
    Może ktoś z osób posiada te modele i może podzielić się swoimi uwagami?
    Stacje będą współpracowały z najnowszą AutoMapą.
    wow
    Poziom 27  
    Jak nie śpieszysz się z zakupem to relację mogę zdać w przyszłym tygodniu.
    Właśnie czeka już na montaż GMS 6321:

Stacje 2 din GMS jaką kupić ? Stacje 2 din GMS jaką kupić ? Stacje 2 din GMS jaką kupić ? Stacje 2 din GMS jaką kupić ? Stacje 2 din GMS jaką kupić ? Stacje 2 din GMS jaką kupić ?

Nie podłączałem jeszcze, ale po otworzeniu paczki jestem pozytywnie nastawiony.
    Najbardziej martwiłem się o półkieszeń oraz ramkę, że będzie z kiepskich materiałów, a po otwarciu pudełka jest naprawdę OK!
    Cv_koM
    Poziom 8  
    Witam.
    Również stoję przed dylematem 6321 czy 6401 czy warto dopłacić. Może ktoś się wie czy do 6321 da się wczytać logo marki na starcie jak w 6401?
    Kolego WOW zamontowałeś już zabawkę?
    wieslaw200
    Poziom 12  
    Cv_koM kolego ja używam tego modelu 6401 i jestem zadowolony dodatkowo podpiąłem sobie kamerę cofania mam to w aucie peugeot 308 jak chcesz szczegóły to pisz.

GPS działa szybko(szybko łapie pozycje, przelicza trasę)
    Cv_koM
    Poziom 8  
    wiesław200 jak długo używasz tej stacji i jak jest z tymi rzekomymi szumami o których pisali wcześniej, rzeczywiście coś słychać czy to może wina instalacji kolegów?
  • Computer Controls
    wieslaw200
    Poziom 12  
    Używam jej od około roku. Ja kolego nic nie słyszę. Żadnych szumów ani objawów opisywanych powyżej typu ucinanie piosenek, muzyki. Słucham z pendrive, który wpięty jest przez kabel przedłużający w schowku. Ostatnio podpiąłem do niej kamerę cofania i jestem zadowolony. Mi zależało na tym żeby w jednym urządzeniu mieć GPS i i audio.
    wow
    Poziom 27  
    Cv_koM napisał:
    Kolego WOW zamontowałeś już zabawkę?

Zamontowana!
    Mam nawet już nakręcone filmiki, ale muszę do kolegi podjechać, aby to jakoś obrobić, bo nagrywałem kamerą GoPro i tam to strasznie dużo waży!

Cv_koM napisał:
    czy 6401 czy warto dopłacić.

Myślę, że do końca tygodnia jestem w stanie zrobić porównanie tych dwóch modeli, ponieważ będę montował GMS 6401 do busa :)
    Na pierwszy rzut oka, menu 6401 jest dużo ładniejsze (w sensie, graficznie lepiej wypada, można zmieniać sobie tła, posiada ładny zegar na środku, wskaźnik głośności też nie jest taki kwadratowy). Wiadomo są to tylko efekty wizualne, do których osobiście bym nie dopłacał 500 zł.
    Mam gdzieś fotki, jak tylko dokopię się do aparatu pokażę o co mi chodzi :)

Cv_koM napisał:
    Może ktoś się wie czy do 6321 da się wczytać logo marki na starcie jak w 6401?

Wysłałem meila do serwisu i otrzymałem odpowiedź (w ciągu 1.5h), że w aktualnym sofcie nie ma takiej wersji, ale pracują już nad nowszą i taka opcja będzie. Niestety nie są w stanie podać mi kiedy to nastąpi.

Dodano po 3 [minuty]:

wieslaw200 napisał:
    dodatkowo podpiąłem sobie kamerę cofania

W modelu GMS 6321 też można podpiąć kamerę cofania :)
    Leo_1969
    Poziom 10  
    pszwarc napisał:

Jedyne co mnie irytuje to:
    - nieczysty odbiór stacji radiowych - szum/trzaski/czasami przeskakiwanie odbioru na inną częstotliwość np. z RMF na inną stacje (nie mylić z AF)

Ooo - właśnie też mam ten problem w 6311 :( - już się zastanawiałem, czy to może instalacja antenowa w aucie jakaś taka słaba /VW - antena wbudowana w szybę/
    Czasami radio działa bez problemów, a czasami zaczyna wariować, szumieć i gubić stację - słucham właściwie tylko RMF, a nawet jadąc przez Kraków często szumi i gubi sygnał, nie mówiąc już o trasie poza miastem. Myślałem do tej pory, że to z anteną w aucie coś "nie teges" ;), ale zaczynam się zastanawiać czy to nie wina radia.
    W drugim takim samym aucie u zaprzyjaźnionej firmy jest wbudowany identyczny egzemplarz i chyba je kiedyś zamienię, żeby sprawdzić czy to wina instalacji antenowej czy radia, bo w tamtym podobno działa dużo lepiej.
    qstosz
    VIP Zasłużony dla elektroda
    Vw cierpią na problemy z anteną.
    vffeadam
    Poziom 10  
    Używałem stacji gms 6201 , 6701 , 6311 obecnie używam 6401 excelence. Z żadną z wymienionych nie miałem problemów . Zmian stacji dokonywałem tylko dlatego ,że lubię mieć nowości.Dokładne przeczytanie instrukcji i stosowanie się do uwag w niej zawartych pozwala cieszyć się bardzo dobrą jakością wyrobów GMS. Wszelka korespondencja z serwisem GMS i zadanie jakichkolwiek pytań nie stanowiły nigdy żadnych problemów. W gms 6701 miałem kłopot z komunikatami w AM lecz problem został rozwiązany z pomocą techniczną AM. Jeśli ktoś ma jakieś pytania odnośnie wymienionych przeze mnie stacji , które używałem i używam służę chętnie pomocą. Moim zdaniem są to urządzenia bardzo dobrej jakości.
    polon_g
    Poziom 9  
    Witam,
    od roku jestem posiadaczem GMS 6311 z wgraną Automapą 6.12_EU_1304 bo tak zalecał mi sprzedawca że niby jest ona stabilna i takową zainstalowałem i działa ok.
    Chciałbym jednak ją zaktualizować.

Pytanie nr 1 - czy mogę do map Automapy w wersji 6.12_EU_1304 wgrać tj. podmienić pliki samych map na pliki z Automapy 6.16_EU_1412 czyli na obecną chwilę najnowszą wersję map ?

Pytanie nr 2 - czy ewentualni wywalić starą Automapę 6.12_EU_1304 i wgrać najnowszą wersję Automapy tj. 6.16_EU_1412 - i tu pytanie czy będzie ona działać na moim GMS 6311 :?: :?: :?:

Bo np. od dwóch sprzedawców na Allegro otrzymałem informację że sprzedając tego GMS-a 6311 mogą zainstalować Automapę w najnowszej wersji tj. 6.16_EU_1412. Tylko jak ona się zachowuje tego nie wiem...

Z góry dzięki za pomoc.
    polon_g
    vffeadam
    Poziom 10  
    Jeśli masz aktualną licencję na AM to nie musisz wywalać AM 6.12 tylko przeprowadź aktualizację do najnowszej AM 6.16 z mapami 1412. Nie ma obawy jeśli chodzi o pracę w/w AM z GMS 6311. Mój syn ma zainstalowaną AM 6.16 1412 w GMS 6311 i wszystko jest OK. W AM trzeba tylko ustawić parametry pamięci na max. , wyłączyć zapis sśladu i wszystko będzie OK

Dodano po 1 [godziny] 38 [minuty]:

I jeszcze jedna ważna uwaga. Jeśli korzystasz z plików mp3 na karcie SD to muszą one być zrobione tak jak mówi instrukcja GMS ( 128 b)
    polon_g
    Poziom 9  
    vffeadam - dzięki za info odnośnie działania AM 6.16 z mapami 1412 na GMS 6311 :D
    Zaktualizuję ją w takim razie do najnowszej wersji i będę testował.
    Odnośnie tych plików mp3 - to ja zgrywam z dysku twardego całą muzę jak leci i nie wnikam w bitrate czy ma 128 kb/s czy więcej - kawałki grają, to nie za bardzo wiem co jest w tym tak ważne??
    vffeadam
    Poziom 10  
    Żeby nie mieć kłopotów z działaniem AM z doświadczenia ze sprzętem GMS radzę , aby pliki mp3 miały bitrate max 128.Nie będziesz miał problemów ze zwalnianiem AM lub jej zawieszaniem. Oczywiście problemy mogą się pojawiać w czasie nawigacji i słuchania muzyki z SD jeśli bitrate mp3 jest za duże.
    david1989
    Poziom 10  
    Panowie czym rożni sie wersja GMS 6401 od wersji 6501 ? Czy w tych urządzeniach idzie odblokować WIN CE ? zależy mi na podłączeniu przez BT skanera ELM327 + jakis program do tego na WIN CE ?
    vffeadam
    Poziom 10  
    GSM 6401 6,5 cala , GMS 6501 6,75 cala.
    david1989
    Poziom 10  
    Ok a można podpiąć wideo rejestrator innej firmy niż zaleca producent oraz kamerę cofania ?
    vffeadam
    Poziom 10  
    Kamerę cofania można podpiąć jaką chcesz. Wideorejestrator jeśli inny niż firmy GMS będzie działał ale tylko podgląd jeśli rejestrator ma wyjście Video. Nie będzie natomiast sterowania kamerą w czasie odczytu (w tył , w przód , pauza, stop , play).W wiązce przewodów stacji GMS obsługujących wideorejestrator DVR są przygotowane konektory do podłączenia zarówno kamery cofania jak i videorejestratora
    david1989
    Poziom 10  
    A czy rejestrator działa nie zależnie od słuchania muzyki nawigowania ? tzn podczas nawigowania w tle nagrywa obraz z drogi ( czy obciąża wtedy to mocniej procesor ? )
    vffeadam
    Poziom 10  
    Nagrywanie trasy odbywa się w rejestratorze , a nie w radiu. Podczas nagrywania w radiu możesz mieć tylko podgląd z videorejestratora jeśli rejestrator posiada wyjście video. Nagrywanie nie obciąża więc procesora-w radiu. Po przełączeniu na DVR nie możesz mieć w tle żadnej muzyki , ani nawigacji , gdyż przełączasz wtedy źródło w GMS.
    MAPI86
    Poziom 2  
    Witam, zastanawiam się nad kupnem stacji 6501, ma ktoś doswiadczenia z tym modelem i jaka jest róznica miedzy 6501 a 6401 poza wielkością ekranu? Czy według was jest sens brać droższy model?
    Z góry bardzo dziękuję za pomoc :)
    david1989
    Poziom 10  
    Miałem kupić właśnie model 6501 ale byłem na 2 giełdach na śląsku pogadać z sprzedawcami car audio i każdy mi to odradził mówiąc ze nie handlują bo same reklamacje są a oni nie chcą mieć kłopotów, Zakupiłem Pioneer Avic f940bt i nie żałuje :)
    MAPI86
    Poziom 2  
    david1989 dziękuję za opinie :)
    Ciekawe czy faktycznie tak jest czy poprostu innym sprzętem opłaca im sie bardziej handlować...
    A ile cie kosztował ten sprzęt i czy masz w nim wbudowane navi czy trzeba coś dokupić?
    david1989
    Poziom 10  
    Dałem z pełnym wyposazeniem 1600zł, w tym mam nawi wbudowane :) Jakość dźwieku przebija mojego poprzedniego kenwooda, opinie 2 roznych sprzedawców z 2 giełd mi wystarczyły, zresztą jak nie wierzysz poszukaj na necie TOMCAR Chorzów koles handluje na giełdzie przez telefon Ci opowie co i jak i pomoze dobrac sprzet,

PS powiedział mi też ze STACJE PHANTOM są lepsze niż GMSY bo zdecydowanie mniej reklamacji z nimi ma :)
    Audiopol serwis1
    Poziom 11  
    david1989 napisał:
    Dałem z pełnym wyposazeniem 1600zł, w tym mam nawi wbudowane :) Jakość dźwieku przebija mojego poprzedniego kenwooda, opinie 2 roznych sprzedawców z 2 giełd mi wystarczyły, zresztą jak nie wierzysz poszukaj na necie TOMCAR Chorzów koles handluje na giełdzie przez telefon Ci opowie co i jak i pomoze dobrac sprzet,

PS powiedział mi też ze STACJE PHANTOM są lepsze niż GMSY bo zdecydowanie mniej reklamacji z nimi ma :)

Witam,

Sytuacja dokładanie taka jakiej można się było spodziewać najpierw atak na produkty polskiej firmy GMS opisywanie nieprawdziwych podstawionych zaczepek, żeby rozpocząć reklamę rosyjskiej firmy Phantom,

Rosyjska firma Phantom z siedzibą w Prószkowie widać ma takie sposoby podejścia do konkurencji lekko dywersyjne , dodam że kolega zakładający temat jest własnie mieszkańcem Pruszkowa z tego co udało się ustalić.

za to co ciekawe, że duża ilość klientów pyta nas często czy naprawimy produkty firmy Phantom ponieważ firma ta nie przyjmuje reklamacji i odsyła klientów z kwitkiem.
    I właśnie to ta rosyjska firma ma opinię słabego serwisu i bardzo dużej awaryjności urządzeń Phantom.

Piszących tu sprzedawców rosyjskiej firmy Phantom informujemy że urządzenia GMS sprzedawane od 5 już lat cieszą się najniższą awaryjnością,
    a firma Tomcar nie jest naszym dystrybutorem i nigdy nie była.

Od początku cały ten temat to tzw. ustawka żeby później rozpocząć reklamę produktów rosyjskiej firmy Phantom.

Ps: teraz mamy promocję na GMS 6501 więc pewnie zaraz chłopcy z fantoma zaczną pisać wywody o urządzniu GMS 6501 ;)

Pozdrawiamy Konkurencję.