Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

mz etz 251 - CB radio w motocyklu.

kacperski5350 30 Nov 2013 21:12 1575 5
 • #1
  kacperski5350
  Level 13  
  Witam. Za tydzień jadę po mój wymarzony motocykl jakim jest MZ ETZ 251. I tak sobie pomyślałem, że fajnym gadżetem by było CB radio w motocyklu :). Po zakupie MZ mam zamiar zamontować gniazdo zapalniczki samochodowej. Teraz kwestia radia. Lepiej wybrać CB RADIO ALAN 42 MULTI czy może jakieś normalne CB jak np. ALAN 109 AM (chodzi o małe gabaryty aby zmieściło mi się to do jakiegoś schowka).
  Po zakupie radyjka przydałby się taki zestaw http://radiotelesklep.pl/lacznosc-motocyklowa...0-zestaw-audio-pmr-cb-do-kasku-otwartego.html aby można go było zamontować w kasku. Teraz pytanie: Czy w normalnym CB można podłączyć taki zestaw? Teraz opcja mikrofonu. Jak można podłączyć do CB jakiś włącznik wciskany na kierownicy aby łatwo palcem można było włączać mikrofon? Przydała by się jeszcze jakaś niewielka antena aby zwiększyć zasięg (wydaje mi się, że zasięg około 5-7km będzie wystarczający). I zapewne będę pożyczał te CB dla ojca.
 • #2
  mtracz
  Level 29  
  Kupujesz Alana 42 i zestaw z linku i masz wszystko pasujące. No oczywiście jeszcze jakaś dodatkowa antena. Mały, odporny, spasowany zestaw bez kombinacji.
  7km na pustyni może się uda. :-)
 • #3
  kacperski5350
  Level 13  
  Jednak chyba tak zrobię :D. Te 7 km to było zawyżone... W sumie to z 4km by mi starczyło chociaż im większy zasięg tym lepiej. Jaką antenę zastosować? Najlepiej jakąś małą, zgrabną. Nie chcę się wozić z 2metrową anteną, która będzie mnie tylko ośmieszała :D. Jeszcze jak rozwiązać ten włącznik mikrofonu? Wiadomo będzie trzeba chyba rozkręcić tego ALAN'a i tam coś pogrzebać ale nie chcę tego zepsuć :D.
 • #4
  mtracz
  Level 29  
  No przecież ten zestaw audio z linku ma w zestawie przycisk PTT, z opaska na rzepy by do kierownicy montować. Lewy róg zdjęć.
 • #6
  sp5wcx
  Level 33  
  Licz się ze stosunkowo silnymi zakłóceniami od układu zapłonowego. Jak byś kupił tą MZ-kę w wersji wojskowej, to byś miał cały układ zapłonowy zaekranowany. Nawet dla milicji i policji wersje te miały inaczej zrobione układy zapłonowe z uwagi na minimalizowanie zakłóceń radiostacji. Zagadnienia te były ładnie opisane w podręczniku "Łączność w jednostkach MO" a także w "Radiotelefonach" Wodzyńskiego.
  Daj znać o efektach jak to wszystko zamontujesz i uruchomisz.