Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Vaillant VUW 240/3-3m atmoTEC - Podłączenie wentylatora nawiewnego

30 Lis 2013 22:44 2313 1
  • Poziom 9  
    Witam,
    Podczas pracy mojego kotła powietrze zasysane jest z kanału wentylacyjnego zamiast z kanału nawiewnego i w kotłowni pojawiają się czasami pyłki/sadza, czasami czuć dym z sąsiednich kominów. Prawdopodobną przyczyną tego zjawiska jest różnica w przekroju kanałów (kanał nawiewny ma ok. 50cm2, zaś kratka wentylacyjna ma powierzchnię ok. 300cm2). Niestety nie mogę powiększyć czerpni powietrza, więc chciałbym zastosować wentylator nawiewny kanałowy o mocy 14W.
    Proszę o informację czy mogę podłączyć ten wentylator równolegle z wewnętrzną pompą układu grzewczego? Na tabliczce znamionowej pompy jest napisane, iż ma ona moc 58W (pierwszy bieg) oraz 83W (drugi bieg). Z drugiego biegu nie korzystam, więc teoretycznie jest wystarczający zapas mocy (25W).
    Mierzyłem napięcie na zaciskach pompy (między przewodem niebieskim i brązowym) i podczas pracy kotła wahało się od 30 V (grzanie c.w.u) do 230 V (podczas pracy centralnego ogrzewania). Przeważnie było ok. 190 V - 200V.

Chciałbym również się dowiedzieć, na jakiej zasadzie działa drugi bieg pompy. Czy jest dodatkowe uzwojenie podłączone do trzeciego przewodu (żółtozielonego) czy raczej jest to tylko przewód ochronny PE.
    Wiem, że można dokupić moduł wielofunkcyjny Vaillant VR 40 i podłączyć wentylator do przekaźnika i wysterować go programowo jako sterowanie klapą spalin, ale po pierwsze cena modułu ok. 300 pln jest dość wysoka, a poza tym wolałbym, aby wentylator działał z modulowaną mocą dostosowaną do aktualnej mocy kotła (jak pompa) zamiast zawsze na 100%.
    Jak maksymalny prąd może płynąć w układzie pompy?

Vaillant VUW 240/3-3m atmoTEC - Podłączenie wentylatora nawiewnego

Czy polimerowy bezpiecznik wystarczy, aby zabezpieczyć płytę kotła przed ewentualnym przeciążeniem i/lub uszkodzeniem?

z góry dziękuję za okazaną pomoc i proszę o życzliwość, gdyż jestem początkującym użytkownikiem forum
  • Relpol przekaźniki
  • Moderator - Systemy Grzewcze
    fort_knox napisał:
    i podczas pracy kotła wahało się od 30 V (grzanie c.w.u) do 230 V

30V? Żaden silnik nie ruszy, a co mówić pompować 24kW mocy przez wymiennik.
    Nie spotkałem jeszcze regulacji napięciowej pompą w kotle.
    No chyba, że 0-10V w kondensatach ale to inna sprawa.
    Pompa powinna być załączana poprzez przekaźnik.

Inna sprawa, że przy kotle atmosferycznym nie można stosować wentylacji mechanicznej.
    Jak to jest w stosunku do nawiewu nie wiem, może ktoś w temacie się wypowie.
    Osobiście bym zakwestionował.

Dodano po 3 [minuty]:

fort_knox napisał:
    Czy jest dodatkowe uzwojenie podłączone do trzeciego przewodu (żółtozielonego)

Jest drugie uzwojenie. Do przełączania pomiędzy nimi służy przełącznik na pompie.
    Przewód żółtozielony wyłącznie jako ochronny!