Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Gigabyte G31M-ES2L - Resetujący się bios.

01 Gru 2013 11:59 2145 15
 • Poziom 21  
  Witam, szukałem na forach problemu dotyczącego biosu a dokładniej jego resetowania się ale nic podobnego nie znalazłem.
  Sprawa wygląda tak. Zacznę może od specyfikacji komputera:
  Intel Core 2 Quad Q8200 OC 2800mhz
  3GB DDR2 Hynix 960Mhz OC
  HD502HI Samsung
  Cheftec GPS-700-A8
  Gigabyte GTX460 1GB
  I wymieniona w temacie płyta główna.
  Wyłączając komputer i odłączając go od sieci, po ponownym podłączeniu i uruchomieniu bios ma fabryczne ustawienia, nigdy wcześniej nie było z tym problemu.
  Raz było tak że włączyłem PC i nie pokazało się nawet okno biosu. Wentylatory od grafiki i procesora prawowały chyba na 100% możliwości mimo iż nic się nie grzało.
  Kilkakrotnie musiałem ustawiac w ciągu tego tygodnia datę i godzinę i pokazywało mi się takie fioletowe okno nawet nie potrafie tego opisać, ale była opcja default i mogłem kliknąc enter albo F1 aby powrócić do ustawien fabrycznych.
  Włozyłem baterię od płyty AMD i też musiałem ustawić datę i godzinę ale żaden błąd mi się nie pokazał, lecz wiadomo cały bios był na ustawieniach fabrycznych (nawet mi procesor przywróciło do fabrycznych 2333mhz na rdzen). Ustawiłem OC i bios tak jak mi odpowiada i specjalnie uruchomiłem kilka razy PC ale nie odłączałem od sieci no i było dobrze. Ale... do momentu ponownego odłączenia i podłączenia do sieci.
  Co mam z tym zrobić, bo nie ma sensu codziennie baterii od biosu wyciągać i potem znów robic OC procesora i ustawiać bios "pod siebie"?
 • Poziom 21  
  Gdyby zworka CMOS była źle ustawiona to bym miał to od początku, komputer mam prawie 4 lata i od połowy listopada zaczęły się problemy. Bateria ma napięcie 1.168V.
  Zauważyłem, że radiator od chipsetu płyty głównej jest bardzo ciepły, nie wiem jak było wcześniej bo nie sprawdzałem ale tak mniej więcej ma ok 60-65st.C.
 • Poziom 30  
  Zmiana baterii na nowa, i wymiana pasty i ew. termopadów jeżeli sa.
 • Poziom 21  
  McMarycha napisał:
  Zmiana baterii na nowa, i wymiana pasty i ew. termopadów jeżeli sa.


  Włozyłem baterię od innej płyty głównej ale... Program AIDA 64 pokazuje napięcie Baterii CMOS 1.2V. Komputer działa prawidłowo i nawet po kilkakrotnym odłączaniu go od sieci nie ma żadnych problemów.
  Wrzucam scr danych odczytanych w AIDA 64 (nie wiem dokładnie czy o dobrym napięciu mówię)
  Gigabyte G31M-ES2L - Resetujący się bios.
 • Poziom 21  
  DriverMSG napisał:
  Baterię zmierz miernikiem. Programy przekłamują napięcia - jak widać.
  Skoro jest lepiej, to problem już znaleziony.


  No nie zupełnie z tymi programami jest nie tak. Poprzednia bateria miała 1.168V, natomiast u brata na komputerze gdzie jest nowa płyta główna wraz z baterią (ok. 2 miesiące) w tym samym programie napięcie CMOS wynosi 3.150V.
 • Poziom 21  
  Przełożę od niego baterię i zrobię ponowny odczyt w programie i się upewnię.
 • Poziom 18  
  Dokładnie i pewnie sprawdzisz napięcie baterii tylko miernikiem , bateria po 4 latach ma prawo paść , zwłaszcza jak wyłączasz komputer na listwie na noc .A odnośnie czujnika i pomiarów napięć to w mojej starej płycie MSI K7N2 delta po wymianie CPU z jakiegoś AMD Athlon 1200 na Bartona 2500+ odczyt temperatury zwariował stary Athlon 1200 miał 40~45 oC a Barton w spoczynku 55 w stresie 65 oC !!!. Dopiero interwencja w MSI wyjaśniła problem po prostu płyta czytała temperaturę z diody CPU i właśnie Aida32 podawała tą temperaturę , a oryginalny program z płyty MSI PC Allert podawał prawidłową temperaturę niższą o około 15 oC . Jako ciekawostkę podam że napięcia eż odbiegały znacznie od prawidłowych podawanych przez PC allert,a od tych podawanych przez Aidę32 . Więc jednak miernik w dłoń i po płycie z pomiarem goń :)
 • Poziom 21  
  A więc tak. Bateria brata ma wg miernika (całkiem dobrego) 3.1V a moja 1.7V czyli pomiar z programu podaje bardzo przybliżone wartości. Bateria do wymiany.
 • Poziom 18  
  No czyli sprawa się rozwiązała bateria przy takim napięciu nie zapewni prawidłowej pracy Bios'u .
 • Poziom 21  
  Mały update, bateria zmieniona i dla porównania zrobiony ponowny odczyt napięcia (miernik pokazał 0,03V mniej).
  Gigabyte G31M-ES2L - Resetujący się bios.