Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator drgań sinusoidalnych tranzystorowy.

01 Gru 2013 13:17 2307 7
  • Poziom 7  
    Witam.

Jestem zainteresowany budowa generator drgań sinusoidalnych generator potrzebny mi jest aby uzyskać zaliczenie przedmiotu. Poglądowy układ zbudowałem przy użyciu programu Multisim i tam został przebadany. Generator powinien mięć częstotliwość drgań 1 kHz mi udało się osiągnąć 977 Hz. Niestety schemat układu nie może ulec dużym modyfikacjom. Układ starałem się budować o elementy które są łatwo dostępne do kupna. Chciałbym prosić o sprawdzenie i ewentualne sugestie.

Generator drgań sinusoidalnych tranzystorowy. Generator drgań sinusoidalnych tranzystorowy.
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Generator powinien mięć częstotliwość drgań 1 kHz mi udało się osiągnąć 977 Hz.
    To nie jest generator od którego można oczekiwać stabilnej częstotliwości, więc nie ma sensu ustawiać dokładnie 1000Hz.

Nie widzę powodu pracować przy tak dużym prądzie kolektora i używać tranzystorów dużej mocy.
    Rozwiązanie nie nadaje się do seryjnej produkcji, w każdym egzemplarzu musiał byś ustawiać R4.

R6 wyrzuć, po co dawać element który nijak nie wpływa na działanie układu.
  • Poziom 26  
    Ten generator był opisany 30 lat temu w książce "Proste układy elektroniczne" Jacek Sawicki i koledzy. Praca zbiorowa.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    domell987 napisał:
    Generator powinien mięć częstotliwość drgań 1 kHz mi udało się osiągnąć 977 Hz

To i tak dobry wynik. Szeregowo z R4 powinien być rezystor , jego brak spowoduje że przy ustawieniu R4 na minimalną rezystancję baza tranzystora dostanie pełne napięcie zasilania.
    Dlaczego tranzystory to Darlingtony ?
  • Poziom 7  
    Wykorzystałem tranzystory na układzie darlingtona ponieważ otrzymałem informacje iż mam użyć tranzystor z duży współczynnik wzmocnienia β. Potencjometr R4 zastosowałem ponieważ nie zawsze planuje pracować na napięciu zasilania 16V.

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy gdy zbuduje układ na realnych elementach kształt sinusoidy nie zmieni się bardzo bo już teraz jest trochę koślawy.
  • Moderator - Na Wesoło HydePark
    Zamiast BD681 spokojnie wystarczy BC549. Jeżeli zastosujesz elementy o niskiej tolerancji to będzie ok.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    Wykorzystałem tranzystory na układzie darlingtona ponieważ otrzymałem informacje iż mam użyć tranzystor z duży współczynnik wzmocnienia β.
    Dla tego układu to niewielka różnica, jeśli nauczyciel narzucił takie wymaganie powinieneś zapytać czy na pewno chodziło mu o Darlingtona, moim zdaniem tranzystor dobrany jest idiotycznie i układ pobiera niepotrzebnie dużo prądu, nie mam pojęcia czy to będzie oceniane, ale ja bym ci nie darował bo jestem wrednym draniem ;)
    Cytat:
    Potencjometr R4 zastosowałem ponieważ nie zawsze planuje pracować na napięciu zasilania 16V.
    Dobrze zrobiony układ nie wymaga zmiany elementów przy zmianie napiecia.

Cytat:

Chciałbym się jeszcze dowiedzieć czy gdy zbuduje układ na realnych elementach kształt sinusoidy nie zmieni się bardzo bo już teraz jest trochę koślawy.
    Może się zmienić, nawet pogorszyć, żeby był lepszy wzmacniacz powinien mieć lepiej kontrolowane parametry (ograniczone wzmocnienie i jakiś sposób stabilizacji amplitudy).
  • Poziom 7  
    Dziękuję za wszystkie odpowiedzi to rozwiązało moje wątpliwości.