
Witajcie ponownie,
Dziś prezentujemy ostatni (w tym roku

Wyróżniają go miniaturowe wymiary (elektronika nie wiele większa od typowego smartfona) oraz możliwość zasilania z portu USB komputera! Do zegara pasują też lampki o takim samym układzie wyprowadzeń jak Z573(M).


Bardzo chcieliśmy ukończyć tą konstrukcję przed świętami, aby obdarować oryginalnym i niepowtarzalnym prezentem naszych znajomych i bliskich w Wigilię. Jest to świetny gadżet, któremu, sądząc po dotychczasowych doświadczeniach niewiele może dorównać. Może i Wam przypadnie ta konstrukcja do gustu.
Do rzeczy. Konstrukcja oparta jest na tej samej, sprawdzonej platformie elektronicznej co pozostałe zegary z serii electroNIXclock. Tu też za wszystko odpowiada AVR ATMEGA16. Zmiany napotkamy jedynie w przetwornicy i wartościach niektórych elementów.
Oto schemat:

Skoncentrujemy się na opisie najciekawszego elementu, czyli przetwornicy.
Uparliśmy się, że tym razem zegar będzie zasilany z gniazdka USB komputera lub ładowarki telefonu micro-USB.
Na początku nie zdawaliśmy sobie z problemów jakie niesie z sobą konstrukcja przetwornicy podwyższającej napięcie prawie 40 razy (5V->~200V). Próby w oparciu o klasyczną topologię boost wykazały, że sprawność jest fatalna i przekraczamy dopuszczalne 0,5A z portu USB. Powodem tego było zastosowanie mosfeta na wysokie napięcie, który ma słabe parametry bramki i napięcie DS.
Oprócz tego dławik o dużej indukcyjności miał dużą rezystancję i bardzo się nagrzewał. Podwyższenie częstotliwości kluczowania i zmiana dławika na o mniejszej rezystancji nie wiele dała...
Już mieliśmy się pogodzić z zasilaniem z 12V, ale dosłownie tuż przed wysyłką projektu prototypu płytki do wykonania udało się rozwiązać problem.
Inspiracją była nota katalogowa jakiegoś drivera LED (http://www.hendonsemiconductors.com/om5448.asp), w której to prezentowane jest podbijanie napięcia z 2,4V na 45V i 56V. Jest to hybrydowa przetwornica boost+powielacz napięcia.
Na początku byliśmy trochę sceptycznie do niej nastawieni, ale po zbudowaniu prototypu wątpliwości zniknęły. Sprawność nawet przy wysokonapięciowym mosfecie, była zadowalająca. Finalnie, po wprowadzeniu wszystkich usprawnień otrzymujemy sprawność na poziomie:>80%, w stosunku do 40% z poprzedniego rozwiązania.
Pcb - czarna, jak w dużym zegarze Z566M. Demontowany montaż lampek zapewnia zastosowanie przejściówek PCB. Dodatkowo wymyśliliśmy specjalną podstawkę z MDFu ułatwiającą estetyczny i prosty montaż przejściówek.




Obudowa, z drewna dębowego, jak zwykle obrobiona na maszynie CNC.





W całości prezentuje się całkiem nieźle:









Pozostałe nasze zegary:
4xZ566M+Z573M: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2664325.html
4xLC516: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2473509.html
Cool? Ranking DIY