Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tablica świetlna - kursy walut - nie działa, POMOCY !

23 Mar 2005 08:38 2795 8
  • Moderator Projektowanie
    Witam Specjalistów.

Wpadła mi do serwisu tablica świetlna zbudowana na wyświetlaczach 7-dmio segmentowych LED. Tablica wyświetla kursy walut. Po włączeniu na wyświetlaczach migają śmieci, po wciśnięciu przyciusku "T" (pewnie od TEST) zapalają się wszystkie segmenty - więc same wyświetlacze sprawne.
    Tablica wewnątrz ma kontroler na Z-80, podejrzewam że jakiś "fachowiec" już w tym grzebał i EPROM nie ma zaślepki, wprawdzie po otwarciu natychmiast zakryłem okienko, ale prawdopodobnie jest już wykasowany...
    Sprawdziłem baterię podtrzymującą, była zużyta, po wymianie nic się w zachowaniu tablicy nie polepszyło.
    Może ktoś się tym bawił, może ktoś ma taką i mógłby odczytać EPROM ?
    Załączam parę fotek, jeśli będą potrzebne większe i dokładniejsze to też posiadam.

Pozdrawiam i liczę na pomoc :-)
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
  • Poziom 21  
    czsesto widziałem takie tablice w banku ale nigdy na nich jakiejś tam uwagi nie zwracałem. Nie wiem w jaki sposób sa tam wczytywane informacje o wielkosci kursy na giełdzie, ale z przypuczeń wydaje m isie że przez złocze równoległe komputera poprzez jakistam program.
    Moim zdaniem Eprom służy tylko do zapamiętywania podanych wyników i poprzez jakistam przetwornik lub dekoder przesłya do układów ICL7107
    W sumie nie wiem co moze być przyczyna że wyświeltacze nie reagują na podany sygnał, nie wiadomo co było przyczyną zepsucia takiej tablicy,
    mozesz szukać usterki w ukłądach wejsciowych jak zarówno wyjściowych (przed i za epromem)
    Niestety nic narazie wiecej nie moge powiedzieć.
    Spróbuj wsadzić czystego Eproma w podstawke i jak bedzie wyswietlał dalej takie same śmieci jak wcześniej, moze sie cos zmieni.
    Trudna sprawa
  • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
    zapomniałem dodać że z boku tablicy jest taki panelik przycisków - cyfrowe + kursory + kilka funkcyjnych. Prawdopodobnie tablica się w jakiś sposób zawiesiła i pomoże jej reset, tylko nie wiem jak - wewnątrz nie ma switcha czy czegoś w tym rodzaju. W zasadzie baterię podtrzymującą wymieniłem, więc swojego rodzaju reset wykonałem...
    Sprawdzę jeszcze z innym epromem, ale obawiam się że to jednak program był w EPROMie, a dane zapisują się w RAMie podtrzymywanym baterią.

POPRAWKA :
    - bez EPROMU - cisza - nic sie nie dzieje
    - z innym EPROMEM też cisza, nic nie świeci
    - z właściwym coś się chociaż dzieje, wyświetlacze migają tak na oko na 2 Hz ;) więc raczej zawiera program i raczej jest on w miarę OK.
  • Poziom 23  
    gretzky - delikatnie mówiąc to nie tak jak piszesz. I możesz mi powiedzieć po co tam układ ICL7107???

Kuniarz - dokładnie tak jak piszesz w drugim poście. Bateria służy do podtrzymania układu RAM (osobny układ scalony). Generalnie trudno coś poradzić na odległość. Sprawdź napięcie zasilania, jaka jest zawartość EPROM, sygnał reset masz na nóżce 26 układu Z80.

P.S. Już trochę pozapominałem o układach Z80, spróbuj napisać do Tasza, z tego co wiem ona też się zajmowała swojego czasu Z80.

www.
    Marek Jaglarz
  • Poziom 21  
    ICL7107 zawsze jest przy wyświetlaczach numerycznych LED
  • Poziom 23  
    a co steruje wyświetlaczami ??? hehe chyba nie tranzystory !!!

Pozdrawiam!
    dj_stopa(malpa)poczta.fm
  • Poziom 23  
    Zawsze ?????

dj_stopa - to chyba było do mnie? Co steruje? Np. układ portów równoległych 8255, jeśli słyszałeś o czymś takim.

Kuniarz - co to są za układy przy wyświetlaczach? O ile ze zdjęć wnioskuję że kolumny są sterowane przez tranzystory (pewnie z układu 7442), to jeden układ (te po lewej stronie wyswietlaczy) steruje 3 wierszami wyświetlaczy. Czy mógłbyś opisać co dokładnie widać na wyświetlaczach? Przycisk T do czego jest podłączony?

www.
    Marek Jaglarz
  • Specjalista techniki cyfrowej
    gretzky napisał:
    ICL7107 zawsze jest przy wyświetlaczach numerycznych LED

Zawsze, kiedy jest to woltomierz wykonany na układzie ICL... :P
    Ten ICL to woltomierz cyfrowy ze zintegrowanym driverem wyświetlaczy LED.
    A stosowanie woltomierza do wyświetlania kursu walut było by conajmnej nieporozumieniem :D równie dobrze można by dać mierniki wskazówkowe, albo magiczne oko i podziałkę :P :D

W EPROMIE na 100% siedział program. Procki Z80 nie mają wewnętrznego Flasha.
    Reset raczej tu i tak nie pomoże
    Chyba jedyne, co pozostaje, to znaleźć tego, kto tą tablicę wyprodukował.
    Układy sterujące wierszami to na 99% 8255, idealnie by w takim układzie pasowały, a poza tym zgadza się obudowa - DIP40.

Jeżeli nie uda się znaleźć producenta, to albo będzie trzeba rozrysować schemat i program napisać od nowa, albo zrobić od nowa cały kontroler na jakimś "świeższym" procku, np. ATmega. (oczywiście pod warunkiem, że to wina skasowanego EPROMu)
    Te śmieci, które się wyświetlają są bardzo ważne :D
    1. Czy śmieci są na wszystkich wyświetlaczach naraz, czy pokazują się na nic w jakiejś kolejności?
    2. Czy się zmieniają, czy są cały czas takie same?
    3. Jeżeli się zmieniają, to z jaką szybkością?
    1. wszystkie na raz, na każdym wyświetlaczu inne, przeważają ósemki, ogólnie widać że układ pracuje, ale nie ma "treści" do wyświetlenia.

2. Są cały czas takie same, całość miga z częstotliwością około 2 Hz

3. nie zmieniają się

Nie mam pojęcia kto to cudo produkował, nigdzie sie nie pochwalił...