Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

dell xps 1645 - trzeszczenie dźwięku na głośnikach laptopa

01 Gru 2013 17:17 4455 8
  • Poziom 13  
    witam,
    mam problem z dźwiękiem w laptopie - dell xps 1645, dźwięk na IDT.
    Gdy odtwarzam coś na wbudowanych głośniczkach, strasznie trzeszczy głośniczek basowy, wręcz gra nienormalnie, do tego cały dźwięk jest jakby przytłumiony ( jak przez szklankę przy uchu ). Gdy podłącze zewn. głośniki, wszystko ok.
    Zdarzało mi się to już sporadycznie kilka razy- przeważnie po jednym resecie laptopa było ok.
    Teraz nic nie pomaga - przeinstalowałem sterowniki IDT, płyty głównej, zmieniałem próbkowania, regulowałem korektorem, to zdecydowanie nie jest kwestia dźwięku samego w sobie. Co może być przyczyną ?
    Laptop ma już ponad 3 lata. Wymieniana była płyta główna na gwarancji, ok. rok temu.
  • Poziom 43  
    A jak sytuacja przedstawia się na słuchawkach?
  • Poziom 13  
    Właśnie sprawdziłem, na słuchawkach jest OK.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    luki2604 napisał:
    strasznie trzeszczy głośniczek basowy

Chodzi o subwoofer?
  • Poziom 13  
    tak, subwoofer totalnie brzydko gra, w zasadzie nie gra, tylko brzęczy i trzeszczy. Ale także głośniczki przy klawiaturze grają jakby... cicho, przytłumione, jakby przez szybę
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Z tego co wiem płyty Dell mają dwa wzmacniacze operacyjne audio.
    Albo któryś z głośników to powoduje albo owe układy i drobnica.
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Komputer trzeba dać do diagnozy.
  • Poziom 13  
    witam. Problem na razie rozwiązany.
    Wyjąłem moduł subwoofera - głośniczek z malutką plastikową skrzyneczką bas reflex. Membrana głośniczka była całkowicie odklejona ( pewnie czas zrobił swoje ).
    Bez subwoofera dźwięk nadal był dziwny, lecz dający się słuchać, jedynie pozbawiony niskich i średnich tonów.
    Podkleiłem membranę, podociskałem chipsety na płycie głównej, podłączyłem z powrotem subwoofer i ku mojemu zaskoczeniu wszystko wróciło do normy.
    Może była to kwestia pozbawienia zasilania? - odłączyłem zasilacz i wyjąłem baterie.
    A może chodzi o chipsety, może jakieś zimne luty... Bo raczej to nie zasługa samego sklejenia membrany czy odłączenia/podłączenia subwoofera.
    Czy ktoś wie dokładnie, które to chipsety dokładnie na płycie głównej ?
    Pozdrawiam.