Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

XP i EPSON GT-8000 - Brak komunikacji ze skanerem przez LPT

01 Gru 2013 18:49 1281 5
  • Poziom 28  
    Otóż chcę podłączyć do komputera z systemem Windows XP skaner EPSON GT-8000 (przez LPT) i mam następujący kłopot:
    Po uruchomieniu na tym samym sprzęcie Windows 98 skaner ładnie działa natomiast w XP dają się zainstalować wszystkie sterowniki ale nie ma komunikacji ze skanerem. Pewnie chodzi o zabezpieczenie portów I/O... Można to jakoś pominąć, wyłączyć?

Próbowałem już użyć UserPort ale bezskutecznie. Mogę jedynie uruchomić program do obsługi skanera - "EPSON Scan! II32" - ale przy próbie uruchomieia skanowania pojawia się komunikat "Scanner not ready, Check that the scanner is turned on".
  • Poziom 29  
    XP dają się zainstalować wszystkie sterowniki

Zainstalować można wszystko, ale czy te sterowniki są do XP czy do 98
  • Poziom 28  
    Sterownik mam stąd, dla Win 98. Niestety chyba nie ma nowszego. Co prawda są strony z informacją, że sterownik z nich pobrany nadaje się nawet dla Win 7, ale to ten sam zestaw plików co tu dla Win 98.
  • Poziom 37  
    Witam.
    Link z forum gazeta.pl
    Link z naszego Forum
    Po lekturze powyższych linków (nie dotyczą one skanera z tematu, ale opisują podobny problem) nasuwa się wniosek: aby skaner zadziałał poprawnie pod systemem Windows XP należałoby zaopatrzyć się w sterowniki do skanera dedykowane dla systemu Windows XP, a że tych sterowników Kolega nie może znaleźć, to rozwiązanie problemu będzie utrudnione. Problemy z niemożnością bezpośredniej obsługi portu pod XP nie mają tu raczej wpływu na sytuację.
    Czy Kolega próbował kontaktować się z supportem EPSON-a w tej sprawie?
    Z tego co sprawdzałem, to na Vistę, 7 i 8 nie istnieją serowniki do obsługi tego skanera. Jeśli podobnie jest z XP, to należałoby - tak jak wyżej zasugerowałem - zapytać kogoś z EPSON-a, lub ewentualnie spróbować zmodyfikować sterownik z systemu Windows 98.
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Mam podobny problem z swoim "zabytkowy" skanerem PLUSTEK, brak sterowników pod XP
    Jedyne rozwiązanie jaki mi przyszło do głowy to zainstalowane Win 98 jako drugi system ( tylko dla tego skanera.
  • Poziom 28  
    Nie wiem jakim cudem kompletnie zapomniałem o temacie, na szczęście elektroda się upomniała o jego zakończenie. Tak więc próbowałem kontaktu z EPSON. Kazali mi podać model skanera, jego numer seryjny, datę i miejsce zakupu (ciekawe po co im to; i tak musiałem nazmyślać bo skaner znalazłem przy śmietniku), po czym poradzili "Proszę spróbować poprzez sterowniki systemu Windows. Niestety nie ma dostępnych sterowników dla systemu XP." Ponieważ nic z tego nie wyszło, zainstalowałem Windows 98 na wydzielonej małej partycji. Od tej pory skaner działa, i choć jest bardzo stary i wielki, jakością obrazu oraz plików wynikowych przewyższa chyba wszystkie współczesne tanie skanery. :)