Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płytka testowa/rozwojowa AVR by emailos92

emailos92 01 Gru 2013 19:33 11862 16
  • Płytka testowa/rozwojowa AVR by emailos92

Witam wszystkich. Prezentuję moją płytkę testową wzorowaną na płytce ATB v1.03 pana Mirosława Kardaś.

W stosunku do owej płytki moja posiada dodatkowo:
    -4 rejestry przesuwne,
    -zatrzask 8 bitowy,
    -gniazdo PS/2,
    -impulsator obrotowy.
    Natomiast brak na niej wyświetlacza 7-segmentowego.

Zamieniłem konwerter USB-TTL na układzie FT232 na rozwiązanie AVR-CDC wykonane na uC Atmega8, stronę domową projektu można odwiedzić tutaj.

Całość wykonana domowym sposobem na płytce dwustronnej, w konstrukcji zostały użyte tylko i wyłącznie elementy przewlekane.

Większość elementów posiadałem, więc koszty ograniczyły się do 80 złotych które wydałem w elektronicznym.
    Gdybym miał kupować wszystko, to znacznie lepiej byłoby kupić ową płytkę wraz z książką o programowaniu w C od pana Mirosława.

Poniżej zamieszczam pliki z eagle'a.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    O autorze
    emailos92
    Poziom 11  
    ELE-PRO.PL - mój techniczny zakątek ^^
    emailos92 napisał 54 postów o ocenie 143, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Stary Kisielin. Jest z nami od 2008 roku.
  • PCBway
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    1. Układy nie umieszczone w podstawkach - minus - a co jak się zepsują?
    2. brak soldermaski/lakieru - jak Ci spanie śrubokręt to będzie fajnie :D
    3. wiszący WP przy pamięci eeprom - niezgodnie z zaleceniami producenta
    4. pomysł z atmega8 zamiast ft232 - no jak ktoś lubi prowizorki, czemu nie

Poza tym cóż, płytka jak płytka wykonana poza uwagami w miarę estetycznie, bardziej szczegółowo się nie przyglądałem projektowi.
    Najważniejsze w tego typu konstrukcjach (bo odkrywcze to one nie są) to to, czy będzie to dla Ciebie przydatne, ale to sam sobie odpowiesz na to pytanie za jakiś czas.
    rafcio1300
    Poziom 11  
    Witam, sam kiedyś zrobiłem sobie podobną płytkę, przy lutowaniu i kompletowaniu potrzebnych części nawet miałem sporo frajdy ale później jak skończyłem została zapomniana na dnie szafy, do prototypów niezastąpiona staje się płytka stykowa, wg mnie jest bardziej uniwersalna. Ale mimo wszystko gratuluję projektu.
  • PCBway
    vinetu_
    Poziom 12  
    Mam kilka zastrzeżeń
    czy zamierzasz zabezpieczyć czymś płytkę? Nie zauważyłem ze kolega to już napisał.
    zamiast zworek, nie lepiej było zastosować dip-switch, trochę droższe, ale wygodniejsze.
    Myślałeś o baterii/kondensatorze dla RTC, czy będziesz go ustawiał za każdym razem? (swoją drogą DS1307, jest w podobnej cenie a ma wyjście VBAT, mniej kombinacji).
    Atmega z drobnicą - od 6zł, FT232 - od 9zł.
    Nie przesadzasz z reklamą mirka? bo to już jak spam.

Nie raz zdecydowanie wygodniej zainwestować w dużą(!) płytkę stykowa i wiązkę kabli, niż wyciągać taką płytkę, a rzeczy takie jak rs232 mieć w osobnym małym module. Przynajmniej takie jest moje zdanie.
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Projekt nawet ładny, wykonanie staranne. Co do sensowności to powiem tak: do nauki to jest dobre rozwiązanie, bo ma się wszystko w jednym miejscu. Ale z czasem płytka zrobi się za mała, i wtedy stykówka się przyda. Ja bym sugerował rozwiązanie pośrednie czyli płytka stykowa + różne moduły, w tym moduł z podstawką ZIF dla mikrokontrolera...
    emailos92
    Poziom 11  
    Układy nie umieszczone na podstawkach - myślę że nie spalę ich :) a jak już tak będzie to mam lutownicę.

Bateria do PCF'a jest, ale od spodu płytki zamontowana, bo nie dostałem obudowy takiej jak chciałem i na topie się nie zmieściła.

Soldermaska by się przydała, ale nie mogłem się doczekać uruchomienia, zresztą nigdy tak owej nie robiłem, nie wiem jak ją wykonać porządnie.

Swego czasu dużo robiłem na uC AVR w Bascomie, teraz chcę/muszę w końcu przerzucić się na C, więc mam wszystko w jednym miejscu, żeby oprogramować najczęściej używane układy, narzędzia. Zobaczymy, może kiedyś owa płytka wyląduje w szafie.

Co do propozycji Urgona, zgadzam się że modułowa budowa byłaby lepsza, w taki sposób wykonałem sobie moduł z uC MC9S12DG128 z tej strony.
    Czekam jeszcze na przesyłkę z Farnella, poskładam do tego programator i też coś będę działał bo mam dużo takich uC ;), oczywiście w C, a na płytce testowej poćwiczę ;)
    Urgon
    Poziom 36  
    AVE...

Możesz zawsze rozpuścić kalafonię w spirytusie i pomalować. Przed lutowaniem mogłeś też pomalować płytkę farbą do szkła i ceramiki, a następnie ją wypiec w piekarniku. Możesz użyć równie spreju uretanowego, na przykład Uniplast t7...
    pholat
    Poziom 9  
    Ładna płytka, tylko wiszące piny mi się nie podobają. Wątpię żeby miało się tu co szybko zepsuć, a nawet jeśli to umiejętności do robienia płytek już są, więc kolejny projekt = kolejna płytka. Same zrobienie płytki to 40 minut i mimo że czasem trzeba będzie zrobić parę iteracji to jest to moim zdaniem lepsze niż zabawa wiszącymi kabelkami.

Na przyszłość polecam węższe ścieżki sygnałowe 12 milsów spokojnie wychodzi termotransferem, lepsze upakowanie i skoro wiesz że smd nie gryzie, to wszystko co się da w smd, mniej wiercenia i szybciej się lutuje. Co do ścieżek to nie pamiętam jak jest w Eaglu, ale w KiCadzie możesz ustawic sobie dla różnych klas ścieżek różne grubości, a to najlepsze rozwiążanie.

Co do sensowności własnych płytek evo - wychodzą pewnie drożej niż ze sklepowej półki, jest więcej roboty, ale mamy to czego dokładniej chcemy i jak chcemy. Mój proto-board ma na 5x5cm wyświetlacz, usb, komunikację bezprzewodową, RTC, miejsce na kartę SD, atmegę8, 7 ledów, wyprowadzone 7 pinów ADC, 2 interrupty, AREF (i jakąś inną drobnicę) i nie zamienił bym go na sklepowy :) (Zwłaszcza Pana Mirosława - bo nie używam akurat tych rzeczy które są na tym evo.) Na sklepowych evo za to dużo szybciej uczy się programować (ale mniej dokładnie).
    badworm
    Poziom 18  
    A mógłbyś pokazać jakieś zdjęcie tej swojej płytki prototypowej?
    pholat
    Poziom 9  
    Po skleceniu wygląda to tak.

Może w weekend dam jakieś lepsze fotki :) Zależało mi żeby płytki były małe i mogły by być mniejsze, ale 5x5 to akurat najmniejszy rozmiar ze smart-prototyping skąd zamawiałem ostatnią wersję.
    Z widocznych rzeczy nad wyświetlaczem piny do wyboru 3.3/5V (wszystko współgra przy obu zasilaniach) i usb, po lewej od wyświetlacza widać miejsce na wyjście zasilania i gniazdo do wejścia zasilania z zewnątrz, po prawej widać jest ledki i wyjścia ADC , na dole wystaje nRF24l01+ i widać wejście do wyświetlacza, oraz wejście na kartę SD (tu jest kiepsko rozwiązane i na razie przeprojektowuję płytkę żeby dać jakieś ładne gniazdo).
    Świdru
    Poziom 12  
    Taka płytka spoko sprawa, bardzo ułatwia naukę tzn. przyśpiesza. Sam używam takich zestawów właśnie dlatego, że są dla mnie wygodne w użyciu - sporo rzeczy w jednym miejscu. Jak czegoś nie ma na płytce to obok staje płytka stykowa i wtedy nie ma praktycznie ograniczeń. Wykonana całkiem starannie, ale aż prosi się jakaś soldermaska nawet ze względów estetycznych ;-p
    Jak zawsze, najważniejsze jest to aby spełniła Twoje oczekiwania i pomogła Ci się rozwinąć. To miej za priorytet, a sprawy estetyczne na drugim miejscu.

Aaa i przyczepie się jeszcze o opis. Znalazłem na płytce dwa stabilizatory montowane powierzchniowo, wiec ta część "zostały użyte tylko i wyłącznie elementy przewlekane" nie pasuje ;-p

pholat miło spotkać Cie na forum ;-)
    badworm
    Poziom 18  
    pholat, dzięki za zdjęcia, czekm z niecierpliwością na kolejne :)
    aneuro
    Poziom 16  
    Do zabawy w programowanie wystarczy na początek ATTiny85 DIP8 i na pająka podpiąć jedną diodę, zostawić piny do programowania i I2C.
    2x ADC 10bit są wolne po lewej stronie, dodając do tego wyświetlacz I2C nie ma potrzeby na kompa wysyłać znaków do debugowania, a w razie czego przez I2C i tak można podpiąć PCta i wiele innych urządzeń... a nie bawić się z jakimiś USB, czy portem szeregowym...
    piotrva
    Moderator na urlopie...
    Tak, rzeczywiście początkujący nauczy się wielu aspektów programowania nie mając do dyspozycji nawet jednego portu 8-bit.
    Moim zdaniem to już nieco przesada, transmisja danych do komputera/innych urządzeń jest ważna, bo niestety na LCD nie zmieścisz 1000 linijek z danymi, które potem może fajnie jest obrobić na komputerze...
    Idąc tą drogą można wziąć attiny10...
    aneuro
    Poziom 16  
    piotrva napisał:
    Tak, rzeczywiście początkujący nauczy się wielu aspektów programowania nie mając do dyspozycji nawet jednego portu 8-bit.

Mi wystarcza do programowania i testowania ATTiny85 przed włożeniem do docelowego układu, albo do programowania w układzie coś takiego i na tym nauczyłem się programować AVRy.
    Przez LPT w trybie DAPA programuję i trwa kilka sekund może zaprogramowanie tych 8kB max flash'a ;)
    Do innych niż DIP8... przejściówka i też daje radę...
    Komunikowałem się z AVRem za pomocą... nieco zmodyfikowanego 0 i 1 kowego alfabetu ala Morse'a na 1ej diodzie na początku zanim obczaiłem I2C i obyło się bez portu 8bit :D

Link

Każdy jak przez chwilę to oglądnie to zauważy, że dłuższy sygnał to 1ka, a 3x krótszy to 0 i bez problemu bez kompa można zrozumieć co mikroprocesor do nas mówi :arrow:
    emailos92
    Poziom 11  
    Tak ;P Masz racje jest stabilizator smd bo taki miałem akurat z demontażu a że jest on "low-drop voltage" więc go wolałem dać jak lm7805 ;)