Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

S7-1200 - , termopara i regulator PID

svenization 01 Gru 2013 21:25 2841 2
 • #1 01 Gru 2013 21:25
  svenization
  Poziom 2  

  Witam serdecznie.

  Pracuję nad aplikacją trzymającą stałą temperaturę. Do dyspozycji mam sterownik s7-1200 1214 DC/DC/DC z płytką sygnałową z wyjściami analogowymi, termoparę typu K, przetwornik napięciowo-prądowy(na wyj. 4-20mA), przekaźnik i grzałkę do wody, a w najbliższych planach jeszcze panel operatorski KTP600.

  Termoparę podłączam przez przetwornik U/I do wejścia analogowego(razem z opornikiem 500Ohm, żeby mieć na wejściu 0-10V, a nie sygnał prądowy), na wyjściu cyfrowym podłączam przekaźnik, który ma załączać/wyłączać przewód 230AC zasilający grzałkę. Napisałem prosty program w TIA Portalu, aby normował i skalował to wejście analogowe, następnie przez bramkę logiczną (większe od danej temp.) wyłączam automatycznie grzałkę. Czyli podłączenia i cały układ działa.

  Teraz pojawia się problem, ponieważ dostałem polecenie wprowadzenia tam regulatora PID, aby utrzymywać stałą wartość temp. tej wody. Po przestudiowaniu Easy Book'a, FAQ od Siemensa rozumiem funkcjonalność tego regulatora, ale nie bardzo już samą jego implementację. TIA oferuje mi dwa rodzaje PID_Compact i PID_3step. Ze względu na wychodzący sygnał dyskretny wydaje mi się, że 3step jest bardziej odpowiedni. Nie wiem, czy mam używać sprężenia zwrotnego czy nie. Wiem tyle, że na wejściu podaje sygnał analogowy z termopary, jako Setpoint ustawiam temperature jaka chce żeby mi trzymał układ.

  Regulator ustawię prawdopodobnie autotuningiem, ale żeby go ustawić musi on działać. Mógłbym prosić o screen/rozpisanie mi gdzie jakie dane mam przypisać do regulatora? Jak mam wyskalować wejście(jeżeli wartość Int mam od 5778(zerowa różnica temp.) do 12552(100 st. różnicy temp.)? Jak ustawić wszystkie opcje tego ustrojstwa :) ?

  %IW64-wej. analogowe z termopary
  %I0.1 - to jest set wyjscia cyfrowego do grzałki
  %I0.2 - reset wyjscia cyfr. do grzałki

  Gdy regulator już zadziała to chcę podłączyć panel KTP600, aby użytkownik mógł sam wprowadzać setpoint do programu, ale to dopiero gdy PID będzie śmigał.

  Dziękuje za pomoc

  0 2
 • Sklep HeluKabel
 • #2 03 Gru 2013 12:01
  svenization
  Poziom 2  

  @up.
  mógłbym prosić chociażby o jakaś wskazówkę z tą implementacją bo stoję w miejscu z pracą inż. a czas nieubłaganie mnie goni

  0
 • Sklep HeluKabel
 • #3 05 Gru 2013 19:21
  Smokey68
  Poziom 12  

  Dawno nie miałem do czynienia z S7-1200 (na szczęście) więc nie wiem czy coś się poprawiło w tym temacie przez ostatnie półtora roku, ale na wszelki wypadek zaimplementuj sobie pida, tudzież inny regulator sam i zaoszczędź sobie siwych włosów. W moich doświadczeniach z PIDem w 1200tce mogę powiedzieć, że: Implementacja nie jest zgodna z żadną ze standardowych implementacji, potrafi się wyłączyć nie informując o tym, ba, wszystkie dostępne flagi sugerowały, że wszystko jest w najlepszym porządku... czasami, również bez pochwalenia się dlaczego, wysterowywał skrajne wartości jak w niestabilnym układzie, nawet przy braku uchybu.
  Procesy grzania są przeważnie wolnozmienne, więc nawet na 1200 bez problemu starczy czasu na obrobienie nawet niezoptymalizowanego regulatora.

  0