Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Junkers\22-3\Cerapur Smart - Sprzęgło hydrauliczne a piec kondensacyjny

01 Gru 2013 21:51 10683 16
 • Poziom 9  
  Witam szanownych forumowiczów,
  mam pytanie do Was ponieważ pewna sprawa nie daje mi spokoju ale najpierw opisze moją instalację.
  Mam zainstalowany piec kondensacyjny Junkers 22-3 Cerapur Smart do tego zasobnik na c.w.u. ponadto instalacja składa się z grzejników płytowych Kermi dwóch grzejników drabinkowych w łazienkach oraz osobnego obwodu podłogówki ok 800m.
  Dom ma ok 200m2. Początkowo sytuacja wyglądała tak że obwód podłogówki był napędzany pompą LFP typ:25POr60C lecz efekt był taki że podłogówka grzała a kilka grzejników na piętrze było zimnych. Doradzono mi zamontowanie dodatkowej pompy na obiegu grzejnikowym i sprzęgła. Sytuacja teraz wygląda tak że wszystkie grzejniki grzeją jak i podłogówka. Zastanawia mnie jednak zasadność montowania sprzęgła ponieważ z tego co doczytałem ważna dla sprawności pieca kondensacyjnego jest temperatura powrotu, po sprawdzeniu temp. powrotu jest ona w zasadzie = temp. zasilania. Myślę że sprzęgło jest chyba źle dobrane lub wogóle niepotrzebne.
  Co o tym myślicie, ma to sens? czy jednak dałem się niepotrzebnie namówić na montaż sprzęgła.
 • Moderator - Systemy Grzewcze
  Jest OK. Sprzęgło w kondensatach również się stosuje. Różnica jest jedynie w wydajnościach pomp.
  Jeżeli jest możliwość to możesz zmniejszyć obroty pompy w kotle. Poprawi to trochę różnicę temperatur.
 • Poziom 29  
  A jak kontrolujesz temperaturę sprzęgła? Na zdjęciu widzę jakiś czujnik na zasilaniu i to nie wyglądający na junkersowy. Powinien być umieszczony w tulei zanurzonej wewnątrz sprzęgła. Tuleja w sprzęgle na ogół jest od góry. I podłączony do automatyki kotła. Powinieneś mieć np FW 120 i IPM 100. Sprzęgło jest bez izolacji. To też generuje straty i przekłamania. Sprawdź jaka jest moc tego sprzęgła, wygląda na małe dla 800mkw. Na marginesie, temu co wstawił kształtki ocynkowane to bym łapy... No wiesz co bym zrobił. Barbarzyństwo i ciemnota.
 • Poziom 9  
  Pompy na wyjściu są na biegu 3 a w piecu na 2. Dzisiaj zmienię tą w piecu na 1.
  Ten czujnik jest od sterownika który załącza pompą do obiegu wody w grzejnikach.
  Jak można sprawdzić moc sprzęgła? bo raczej nie przeczytam na nim dlatego że nie jest ono firmowe ze sklepu tylko ktoś to zrobił z materiału kwasoodpornego.
  Czyli temp. powrotu nie będzie miała wpływu na zużycie gazu przez piec? dobrze to zrozumiałem?
 • Poziom 32  
  ollaf napisał:
  Myślę że sprzęgło jest chyba źle dobrane lub wogóle niepotrzebne.
  Co o tym myślicie, ma to sens? czy jednak dałem się niepotrzebnie namówić na montaż sprzęgła.


  Junkers zaleca montaż sprzęgła dla instalacji o przepływie powyżej 1m3/h. Dla dt=15 stopni daje to moc > 17,5kW. Według mnie, na pierwszy rzut oka sprzęgło w twojej instalacji nie było potrzebne i jak dobrze zauważasz pogarsza sprawność kondensacji.
 • Poziom 9  
  mam jeszcze pytanie - jak będzie wyglądała sytuacja zużycia gazu w instalacji ze sprzęgłem? zważając na fakt że temp. powrotu jest praktycznie równa temp. zasilania. Sprawność pieca napewno spadnie ale czy zużycie gazu też?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 9  
  W chwili obecnej piec załącza się częściej to jest co ok 2-3 min i w tym czasie palnik działa od 20-30 sek. Przed założeniem sprzęgła nie załączał się tak często.
  Pompy na obiegu ustawiłem na 2 bieg a w piecu przestawiłem na 1.
  Mam pytanie - jakie sprzęgło byście polecili do mojej instalacji?
  To które jest założone u mnie ma bardzo blisko siebie umieszczone miejsca do podłączenia zasilania i powrotu, po przeczytaniu trochę informacji w internecie zastanawiam się czy jest to ok. W tych konstrukcjach które oglądałem rozstaw miejsc podłączeń rur jest raczej odsunięty od siebie. Są też takie konstrukcje które mają w sobie coś w rodzaju sitka.
 • Poziom 29  
  Reflex robi dobre i niedrogie sprzęgła. Myślę, że częste włączanie jest spowodowane brakiem czujnika temperatury sprzęgła oraz brakiem izolacji, powodującym szybkie wychłodzenie małego obiegu.
 • Poziom 9  
  Znalazłem takie sprzęgło - "Sprzęgło Hydrauliczne Ocieplane pianką PUR+SKAY SHE40-OC 25/65 GW 1" (do 40 kW)" myślicie że było by ok? ma miejsce do zamontowania czujnika i jest dłuższe. Zastanawia mnie jeszcze to, czy czujnik temperatury od sprzęgła można podłączyć do takiego pieca jaki mam zamontowany? jeden czujnik jest już w zasobniku z ciepłą wodą użytkową.
  Szukałem w sieci ale nigdzie nie mogę znaleźć w jaki sposób przymocowany jest taki czujnik do sprzęgła, samo sprzęgło ma co prawda miejsce do zamontowania ale pewno coś jeszcze musiałbym dokupić aby go tam umieścić.
  Czujnik to pewnie "Junkers SF3 czujnik temperatury zasobnika z wtyczką".
 • Poziom 10  
  Witam

  Dom nowo wybudowany pierwsza zima. Podłogówka w całym domu, grzejniki jedynie w garażu i w łazienkach drabinki. Sercem instalacji jest kocioł Junkersa Cerapur Acu-3A z wmontowanym do niego regulatorem pogodowym FW200. W salonie jest zdalny sterownik do regulatora pogodowego FB100. W kotłowni jest jeszcze IPM1 który steruje podłogówką na parterze i IPM2 do sterowania 2 obwodami. Pierwszy steruje grzejnikami w łazienkach i w garażu. Drugi steruje podłogówką na piętrze. Wszystko spięte jest sprzęgłem hydraulicznym. Schemat jest w załączniku.
  Mam pytanko do bardziej doświadczonych forumowiczów. Jak sterować temperaturą na obiegu kotła z sprzęgłem. W sprzęgle jest wpięty czujnik temperatury i podpięty do IPM2 do złącza VF ale w ustawieniach tej elektroniki niema nigdzie takiej opcji żeby ustawić temperaturę na sprzęgle. Pytam bo kocioł mocno grzeje w tym małym obiegu. Junkers\22-3\Cerapur Smart - Sprzęgło hydrauliczne a piec kondensacyjny
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Kocioł tak mocno grzeje sprzęgło jak mu wylicza automatyka FW w zależności od zapotrzebowania obiegów grzewczych. Nie ma bezpośrednich ustawień temperatury sprzęgła. Można oczywiście to regulować do poziomu który nas interesuje. Tylko w założeniu to krzywe grzewcze obiegów oraz temperatury w pomieszczeniach jak i tryby pracy ( grzanie/oszczędzanie) mają zapewnić temperaturę wystarczającą do zapotrzebowania. W funkcji info można zobaczyć jaka jest wymagana temperatura na poszczególne obiegi jak i wymaganą temp. sprzęgła. Proponuję poeksperymentować z ustawieniami na regulatorze nie tylko w odniesieniu do temperatur pokojowych.
 • Poziom 10  
  Już trochę kombinowałem z tymi ustawieniami i na razie nic nie wskórałem. Mam 3 obiegi z czego jeden ustawiony jako grzejnikowy. Czy on może wymuszać wyższą temperaturę?

  Nie rozumiem za bardzo działanie 1 obiegi(grzejniki). Na tym obiegi jest tylko pompa podłączona do IPM2 a w ustawieniach pokazuje żądaną temperaturę zasilania i aktualna temperatura zasilania. Rozumiem że żądaną temp. wylicza z krzywej. Z tego co zauważyłem to aktualna temperatura zasilania jest to temperatura czujnika ze sprzęgła. Trochę to dziwne dla mnie . Jak patrze na ustawienia ogóle ogrzewania w FW200 to jest tam zewnętrzna temperatura zasilania (to ta ze sprzęgła) i aktualna temperatura zasilania. To właśnie ta na piecu (aktualna temperatura zasilania) podnosi się do 80 stopni a na sprzęgle najwyżej do 50 stopni.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Osobiście spróbowałbym zmniejszyć krzywą na grzejniki. Ustawiłbym parametr punkt początkowy/końcowy i dałbym dla przykładu pp.25, pk.60. Oczywiście a może przede wszystkim trzeba sprawdzić czystość filtrów o ile instalator je zamontował. A czy sprzęgło było dobierane czy może kupione jak leci? A pompy dobrane? Jakie ustawienia na nich? Pytań jest wiele a za mało informacji. Może jakieś zdjęcie kotłowni by bardziej pomogło.
 • Poziom 10  
  Walker29 napisał:
  Kocioł nie daje rady produkować ciepła o odpowiedniej temp. by na sprzęgle nie spadała dlatego pracuje na wysokich parametrach.


  ???????????????????
 • Użytkownik usunął konto