Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Próba szczelności instalacji gazowej na tzw. szkło - jakie uprawnienia

sunlux 02 Gru 2013 03:19 5616 4
 • #1 02 Gru 2013 03:19
  sunlux

  Poziom 20  

  Witam,

  zwracam się z zapytaniem jakie konkretnie uprawnienia należy posiadać aby wykonać próbę szczelności instalacji gazowej na tzw. szkło - aby taki protokół wystarczył dla gazowni (PGNiG) do ponownego podłączenia licznika.

  Konkretnie chodzi o test szczelności instalacji gazowej na odcinku od rur po liczniku do mieszkania kiedy ten licznik został już zdemontowany przeszło pół roku temu przez gazownie - taki protokół z próby szczelności instalacji gazowej na tzw. szkło (czyli bez gazu) jest wymagany przez gazownie (PGNiG) aby ponownie zainstalować licznik gazowy i podpisać ponownie umowę o dostarczaniu gazu do mieszkania.

  Przy okazji czy ktoś orientuje się gdzie można w atrakcyjnej cenie wykonać taki konkretny test w okolicach Poznania ?

  0 4
 • Pomocny post
  #2 02 Gru 2013 07:22
  mauri_b
  Specjalista - systemy grzewcze

  Należy posiadać świadectwo kwalifikacyjne na stanowisku eksploatacji w zakresie obsługi, konserwacji, remontów, montazu, kontrolno-pomiarowym dla przedmiotowych urządzeń, instalacji i sieci.

  1
 • Pomocny post
  #3 02 Gru 2013 07:51
  piracik
  Moderator - Systemy Grzewcze

  Ale czy aby podpisać protokół z takiej kontroli nie potrzebne przypadkiem są uprawnienia dozorowe?

  0
 • Pomocny post
  #4 02 Gru 2013 07:56
  W0jtek92
  Poziom 36  

  Nie potrzeba. Ja na kwalifikacji E mam wpis 'uprawniony do prób szczelności instalacji gazowych' no i gazownia nigdy nie ma o to żadnego 'ale'.

  0
 • #5 08 Mar 2016 23:05
  sunlux

  Poziom 20  

  Dziękuje za udział w temacie.

  Pomiar wykonała osoba posiadające uprawnienia E i D ale PGNiG nie interesuje nawet protokół z pomiaru szczelności i przy okazji trzeba wspomnieć, że protokół kominiarski też musi być - na wniosku do PGNiG aby zamontowali ponownie licznik wystarczy samo oświadczenie, że posiadamy taki protokół z próby szczelności i drożności przewodów kominowych.
  Pomiar był wykonany za pomocą wzorcowanego czy tam legalizowanego manometru tarczowego o odpowiednich cechach...

  Przy montażu licznika pracownicy PGNiG Operator i tak sami wykonali pomiary szczelności na tzw. szkło czyli sprawdzali czy po napompowaniu instalacji powietrzem za pomocą ust czy słup wody nie opadnie przed kilka minut.

  0