Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw ewaluacyjny ARM vs Raspberry PI ?

20rafalo 02 Gru 2013 07:41 3702 21
  • #1 02 Gru 2013 07:41
    20rafalo
    Poziom 19  

Witam
    Wiem, że już było trochę tematów odnośnie wyboru zesawu uruchoomieniowego. Jednak nie udało mnie się znaleźć pasującego dla mnie. Jest duży wybór i nie chcę wpaść w przysłowiową "minę". Czy zestaw ewaluacyjny posiada od razu programator?
    Wiadomo, cena jak najnniższa ;P

Zestaw ma być rozwojowy. Podstawowa płytka dość tania. Ale... Jeśłi do danego zastosaowania będę potrzebował dodatkowego modółu, żeby były łatwo montowalne, tanie i dostępne.
    Np: http://allegro.pl/nrf24l01-wi-fi-wireless-2-4ghz-avr-arm-arduino-i3700667965.html

Interesuje mnie zestaw, który posiada:
    -wyjście Ethernet (+ wsparcie sprzętowe) lub WIFI -może być jako dodatkowy modół
    - jakiś nawet najprostszy wyświetlacz LCD - żeby wyświetlał ew komunikat
    -kilka LED
    -podstawowe biblioteki np do LCD, ethernet itp
    -działał pod Keil uVision oraz Eclipse.
    Może coś takiego? - http://kamami.pl/index.php?ukey=product&productID=180296
    Z góry dzięki.

0 21
  • #2 02 Gru 2013 09:07
    Anubirux
    Poziom 9  

Jakiś specjalny nacisk na konkretnego producenta uC ?
    Jeśli chodzi o debugger, to większość tanich zestawów ich nie posiada, w szczególności te bardziej rozbudowane chińczyki.
    Co do ceny to za płytkę z ethernetem trzeba się liczyć z kosztem około 200zł za płytkę z takim bajerem + debugger.
    Teoretycznie taka płytka by pasowała do Twoich wymagań ale jak patrze to jest w tej chwili nie dostępna.Link

0
  • #3 02 Gru 2013 09:23
    20rafalo
    Poziom 19  

Chciałem pobawić się komunikacją między PC a Płytką. Np sterowanie zdalne płytki przez PC. Sprzężenie płytki z routerem lub PC przez wi-fi.
    Jeśli modół wi-fi (sklep-10zł) nie sprawia problemów z komunikacją to chętnie użyję płytki bez ethernet- wtedy cena spadnie.
    + dodatkowo programator. Posiadam programator MultiTool. Programuje: •Programator procesorów AVR STK500 v2 (złącze IDC10 KANDA)
    •Programator procesorów firmy NXP LPC (8051, ARM7, Cortex)

0
  • #4 02 Gru 2013 09:30
    Anubirux
    Poziom 9  

Moduł który podałeś w linku to jest transceiver 2.4GHz, nie moduł wifi, za 10zł takowego raczej nie dostaniesz ;)
    Zdalne sterowanie można zrealizować na 2 sposob:
    1. jeśli to ma być mały zasięg to możesz urzyć 2 takich transceiverów, jeden z płytka podłączoną do kompa druga zdalna.
    2. TCP/IP i po ethernecie albo wi-fi, tylko tutaj programowo na uC sprawa sie komplikuje bo to nie takie proste.

0
  • #7 03 Gru 2013 13:54
    20rafalo
    Poziom 19  

A czy ten wyswietlacz TFT jest dotykowy?

0
  • #8 03 Gru 2013 13:59
    Badmaneq
    Poziom 23  

Tak. Ma panel dotykowy rezystancyjny.

0
  • #9 03 Gru 2013 19:30
    20rafalo
    Poziom 19  

A może raspberry PI ?
    Cena podobna, co myślicie?

0
  • #10 03 Gru 2013 20:32
    starob
    Poziom 25  

Do raspberry musisz być biegły w linuxie.
    Nic w Keilu nie podziałasz a postawić Eclipse jest trudne.
    Mało dostępnych portów I/0 ale można podłączyć ekspander po I2C.

Zaletą jest to, że dostępna jest duża większość linuksowych pakietów. Z podłączeniem czegokolwiek nie ma problemu.
    Sprzęcik bardzo dobry ale obawiam się, że nie spełni Twoich oczekiwań.
    Na Raspberry należy patrzeć raczej jak na PCta

0
  • #11 04 Gru 2013 05:37
    Badmaneq
    Poziom 23  

Podzielam powyzsza wypowiedz. Kolega posiada Raspberry PI, wiec widzialem i bawilem sie tym ustrojstwem. Bardziej mu do tableta/pc niz do mikrokontrolera. Raczej nie poluczysz sie programowania na niskim poziomie i wcale nie mam na mysli asemblera.
    Koledze po okresie pol roku uzytkowania Raspberry PI wydaje sie zbyt wolny, teraz gdyby kupowal bralby urzadzenie na ARM'ie 2 rdzeniowym.
    Tutaj masz opis uzytkownika po zakupie Raspberry PI
    http://forum.atnel.pl/topic3828.html
    http://forum.atnel.pl/topic3829.html

0
  • #12 04 Gru 2013 12:43
    20rafalo
    Poziom 19  

Badmaneq czy polecony przez Ciebie zestaw z LCD TFT I Ethernet posiada zintegrowany programator?
    Tak żebym nie musiał nic dokupować ;P

0
  • #13 04 Gru 2013 15:48
    Badmaneq
    Poziom 23  

20rafalo napisał:
    [...]
    + dodatkowo programator. Posiadam programator MultiTool. Programuje: •Programator procesorów AVR STK500 v2 (złącze IDC10 KANDA)
    •Programator procesorów firmy NXP LPC (8051, ARM7, Cortex)

Programator już masz :) wg. wpisu na stronie MultiTool'a:
    Cytat:

Praca jako programator procesorów firmy NXP opisana została na naszym FORUM. Do programowania tych procesorów wykorzystywany jest program Flash Magic. Za pomocą tego oprogramowania zaprogramujesz m.in. nowe procesory Cortex-M0 LPC11xx, Cortex-M3 LPC13xx lub Cortex-M3 LPC17xx i wiele innych.

Podejrzewam, że programuje on LPC1768 przez uartowy bootloader :)
    Nawet gdybyś go nie posiadał zaprogramujesz go podłączając kabel usb do portu USB-COM płytki LPC1768-Mini-DK2.

0
  • #14 05 Gru 2013 09:51
    20rafalo
    Poziom 19  

Wiecie może czy są moduły can do ARM32?
    Czy to jest wsparcie sprzętowe czy też nie?
    Chciałem również pobawić się z komunikacją miedzy autem a uC przez CAN.

0
  • #15 05 Gru 2013 12:19
    Badmaneq
    Poziom 23  

W kontroler CAN jest wyposażona większość mikrokontrolerów ARM, w specyfikacji danego mikrkontrolera masz w co jest wyposażony. Jesteś zainteresowany konkretnym mikrokontrolerem, patrzysz w jego specyfikacje i wiesz czy posiada kontroler CAN.
    Jeżeli nawet takowego nie ma na wyposażeniu możesz skorzystać z modułu np. takiego http://arduinosolutions.com/pl/p/SN65HVD230-CAN-Board/349

0
  • #16 05 Gru 2013 19:01
    20rafalo
    Poziom 19  

Dzięki za odp.
    Jeszce jedno pytanie- w którą firmę lepiej wejść LPC czy STM?
    Za stm przemawia niższa cena.
    Ktoś chwalił dobre darmowe (z ograniczeniami) środowisko dla LPC..
    Ale jak ze środowiskami, łatwością programowania oraz zintegrowanymi układami tj ADC, CAN itd
    Przesiadam się z AVR-ów...

0
  • #17 05 Gru 2013 19:23
    Badmaneq
    Poziom 23  

Heh, trudno doradzic. Za STM'ami w Polsce przemawia ich cena. Kiedy przegladam Internet swiatowy nie sa juz tak popularne. Jakis czas temu zabralem sie za STM32, jednak nie przypadl mi do gustu.
    Rowniez wtedy z AVR przeszedlem na ARM. Pozniej przez przypadek wpadl mi w rece LPC1114, przy ktorym mam wrazenie jakbym nadal programowal AVR:) Latwo sie pisze pod nim tyle, ze szybko moze sie okazac ze ma male zasoby sprzetowe. LPC1768 to juz demon predkosci w stosunku do LC1114 i znacznie lepiej wyposazony, chociaz programy pisze sie troche inaczej.
    Na korzysc STM32 przemawia dostepnosc literatury po polsku jednak uwazam ze nie jest najwyzszych lotow. Poza tym na forum jest mnostwo postow poruszajacych tematyke STM32.
    Wybor nalezy do Ciebie :)

0
  • #18 08 Gru 2013 22:13
    20rafalo
    Poziom 19  

Zakupiłem już LPC1768-Mini-DK2 Development board + 2.8" TFT LCD ;P
    Zdam relację jak przyjdzie.
    PS. Myślę jeszcze dodać kamerkę. Czy kamerka wymontowana z laptopa nada się?;P

0
  • #19 08 Gru 2013 22:53
    Badmaneq
    Poziom 23  

Zalezy od kamerki :)
    Trzeba znac:
    1. sposob podlaczenia, rodzaj magistrali
    2. sposob inicjalizacj
    3. protokol komunikacyjny

Gdzie kupiles i za ile LPC1768-Mini-DK2 ?

Wyswietlacz sterowany rownolegle, czy szeregowo po spi ?

0
  • #20 09 Gru 2013 17:19
    20rafalo
    Poziom 19  

Zakupiłem po SPI- mniej kabli-chyba dobry wybór.

0
  • #21 01 Mar 2018 10:02
    upiechu
    Poziom 5  

Jeśli chcesz coś zrobić na szybko bez celów super precyzyjnych pomiarów jeśli chodzi o częstotliwości próbkowania to kup raspberry i działaj na python i jego bibliotekach do interfejsów. Jak chcesz mieć full kontrolę nad tym co się dzieje ale kosztem Twojego czasu to kup stm32.

0
  • #22 01 Mar 2018 11:42
    JacekCz
    Poziom 36  

mimo podobieństwa wzrokowego jedno to mikrokontroler, czyli programuje się na "gołym metalu" - bare metal), drugie komputer (tyle, że mały) z systemem (zwykle linux)
    Nieszczęście tych czasów polega na tym, że wymienia się to jednym oddechu. To są głęboko różne rzeczy.

0
  Szukaj w 5mln produktów