Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

RS 485 - Błędy w komunikacji ?

elhomer 02 Gru 2013 10:54 879 3
 • #1 02 Gru 2013 10:54
  elhomer
  Poziom 9  

  Witam,

  Zajmuję się projektem automatyki central wentylacyjnych na pewnym obiekcie i zastanawiam się czy moje wątpliwości są słuszne. A mianowicie posiadam kilkanaście central wentylacyjnych dla których projektuje rozdzielnie zasilająco-sterujące, każda z central będzie obsługiwana przez indywidualną szafkę ze sterownikiem PLC i falownikiem do regulacji obrotów silnika. Sterownik z falownikiem będzie się komunikował po RS 485 a także z resztą szafek i falowników na jednej magistrali. Przy czym centrale wyciągowe znajdują się na innej kondygnacji niż centrale nawiewne. Problem zaczyna się jeżeli chodzi o zasilanie rozdzielni i falowników, ponieważ mam 3 różne źródła zasilania w żaden sposób nie zschronizowane ze sobą. 2 generatory ( opalane gazem) i stacja trafo, centrale będą zasilane z różnych źródeł energii a połączone jedną magistralą 2-żyłową. Tu nasuwa się moje pytanie czy komunikacja na tej magistrali nie będzie "wariować" ? ponieważ zapewne będą się pojawiały różne potencjały od różnych źródeł energii a na magistrali będą występowały spadki napięć, generatory mogą wytwarzać energię o z różnej częstotliwości. Czy ktoś się spotkał może z podobnym układem lub problemem ?

  Sterownik jak i falownik posiadają własną elektronikę (diody, transformatory,itp) to powinno ustrzec przed błędami w komunikacji ale czy na pewno ?

  Z góry dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam

  0 3
 • Relpol
 • #2 10 Gru 2013 19:43
  elpronet
  Poziom 17  

  A jakiej sieci chcesz użyć do komunikacji i sterowania ?

  Pozdrawiam

  0
 • Relpol
 • #3 10 Gru 2013 21:39
  elhomer
  Poziom 9  

  Witam,

  Sieć RS-485 wykorzystującą BACnet MS/TP.

  pozdrawiam.

  0
 • #4 12 Gru 2013 20:07
  Tomq
  Poziom 38  

  Cytat:
  Sterownik jak i falownik posiadają własną elektronikę (diody, transformatory,itp) to powinno ustrzec przed błędami w komunikacji ale czy na pewno ?

  Jeżeli ta elektronika zawiera izolacje optyczną (transoptory w torze transmisyjnym) i galwaniczną (najczęściej po prostu przetwornica w torze zasilania), to powinno być ok, bo nie przesyłasz prądu, tylko informację. Jeśli tak nie jest to możesz zastosować albo separatory/repeatery przy każdym urządzeniu, albo zrobić konwersję na światłowód.

  0
  Szukaj w 5mln produktów