Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER

Beniekk 02 Gru 2013 11:57 6738 5

• Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER

Witam
    Kolejny układ do kolekcji pt: "Xotic EP Booster" = WEEKENDOWY PROJEKT "COŚ z NICZEGO"
    Sama elektronika powstała na przełomie sierpnia i września 2013 roku.
    Obudowa miała być aluminiowa, jednak postanowiłem w ramach walki z nudą wykonać ja z laminatu.

Prosty booster który spełnia swoje zadanie w sposób przewidziany dla niego.
    Jak działa można posłuchać tutaj:
    http://youtu.be/GzJuDbzTGZI

Oparty o tranzystory J201 oraz 2N5088 i kilka elementów biernych.
    W oryginale zastosowano DIPswitch'e do wprowadzania zmian w "zakresie" działania (bass boost & bright), ja zdecydowałem się na wyprowadzenie ich na zewnątrz obudowy w postaci dwóch przełączników dźwigienkowych.
    Potencjometr o charakterystyce "C" zakupiony w zagranicznym sklepie internetowym, przy okazji zamawiania innych części
    W układzie nie przewidziałem zasilania bateryjnego.

Materiały do budowy pochodzą z http://www.guitarrista.com/phpbbforum/vi...29&t=60488

Płytka standardowo wykonana metodą termo-transferową w domowym
    zaciszu. Napisy zostały wydrukowane na papierze samoprzylepnym i zaklejone z wierzchu bezbarwną taśmą klejącą.

Koszt całości, dokładnie nie potrafię dokładnie określić. Jednak myślę ze wyniósł poniżej 50zł. Większość elementów pochodzi z "zapasów".

Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER
    Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER Efekt gitarowy Xotic EP-BOOSTER

Fajne!
  • #2 02 Gru 2013 12:02
    Prepond
    Poziom 19  

Możesz zamieścić próbki jak to brzmi? Obudowa genialnie wykombinowana ale czy dość wytrzymała?

• #3 02 Gru 2013 12:04
    Beniekk
    Poziom 16  

Witam
    Próbki będą umieszczone w najbliższym czasie. Czekam tylko aż kolega znajdzie chwile na nagranie ich :) Obudowa wytrzymała nacisk ponad 100kg, więc wydaje mi się że może być to spokojnie użytkowane.

• #4 02 Gru 2013 12:18
    Irvine Kinneas
    Poziom 17  

Patrząc na pierwsza fotkę pomyślałem, że komuś się pomyliło i wrzucił fabryczny efekt. Na szczęście widziałem postęp prac nad tą kostką także wiem że to prawdziwe DIY ;) efekt sam w sobie to gotowy projekt jednak staranność wykonania, pomysł na obudowę to prawdziwe działo sztuki. Na przyszłość tylko diodę zasilania umieściłbym pod przezroczystą gałką, a efekt będzie jeszcze lepszy :)

• #5 02 Gru 2013 14:21
    BartekWB
    Poziom 27  

Jestem pod ogromnym wrażeniem obudowy. Mógłbyś przybliżyć proces jej budowy?

• #6 02 Gru 2013 15:47
    Beniekk
    Poziom 16  

Zacząłem od natrasowania na kawałkach laminatu elementów które będą wchodziły w skład obudowy. Następnie wszystkie elementy zostały wycięte tarcza diamentową i dopasowane na żądany wymiar przy pomocy papieru ściernego. Następnie przystąpiłem do lutowania bocznych ścianek obudowy, tutaj warto było się postarać o "idealne" zachowanie kąta prostego, ułatwiło to późniejsze dopasowanie kolejnych elementów obudowy.

Kolejną czynnością jaką wykonałem była kontrola wymiarów, zaznaczam że nie wyszło to idealnie równo :) Ale trochę szlifowania papierem ściernym i obudowa "nabrała kształtów"

Kolejna czynność to trasowanie punktów w którym miały znaleźć się otwory. Po tej czynności wykonałem otwory przy pomocy wiertła stożkowego.

Obudowa wstępnie miała być kanciatym klockiem. Jednak nie byłem do końca zadowolony z efektów więc postanowiłem trochę nad nią popracować. Wszystkie krawędzie zostały zaokrąglone przy użyciu drobnego papieru ściernego, wszelkie niedociągnięcia zostały zaszpachlowane a następnie wyszlifowane na gładko. Docięta została również spodnia cześć obudowy.

Kolejnym etapem było malowanie, użyłem zwykłej farby w aerozolu. Naniosłem kilka warstw. Po tym wszystkim przystąpiłem do montażu elementów w obudowie.

Czas wykonania.. około kilku godzin :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME