Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka Indesit WIXL105 EU(y) - wyłącza sie po przekroczeniu 240V

egon42 02 Dec 2013 13:41 3273 14
    egon42
    Level 37  
    Pralka jak w temacie przy zasilaniu do 240V działa bez problemu problem zaczyna się gdy napięcie zasilania sieci przekroczy 240V u klienta w domu jest 245V i wtedy pralka nie działa. włączy się do pracy blokada drzwi się załączy czasami kontrolka blokady miga ( to już chyba oznacza przekroczenie napięcia bo przy normalnym zasilaniu kontrolka nie miga tylko świeci cały czas) i jak włączymy do pracy to się włączy jak przekroczy zasilanie 240V to gaśnie kontrolka blokady pralka staje (świeci tylko kontrolka wirowania) i stoi jak zasilanie spadnie po niżej napięcie 240V idzie chwilę dalej aż znowu się wyłączy i tak w kółko. Może ktoś opanował ten problem i wie jak to ominąć to zabezpieczenie lub też przesunąć do powiedzmy 250V.
    movzx
    Level 39  
    euro2L wrote:
    Wzywać elektrownie
    I co im powiedzieć? W sieci ma prawo być 250V.
    Niech serwis/producent doprowadzi sprzęt do stanu zgodnego z odnośną normą dotyczącą dopuszczalnych napięć zasilania - PN-EN 50160.
    egon42
    Level 37  
    movzx wrote:
    Niech serwis/producent doprowadzi sprzęt do stanu zgodnego z odnośną normą dotyczącą dopuszczalnych napięć zasilania
    Tylko problem w tym że producent powie że sprzęt jest stary i on już go nie wspiera serwisowo i klient ma sobie kupić nowy.
    movzx
    Level 39  
    egon42 wrote:
    producent powie że sprzęt jest stary i on już go nie wspiera serwisowo
    Słuszna uwaga, ale jeśli faktycznie tak jest to znaczy że wcześniej działało. Albo wzrosło nagle napięcie, albo coś się uszkodziło - innego wyjścia nie widzę.
    euro2L
    Level 41  
    Ja bym jeszcze skupił się na przetwornicy -pomierzył napięcia wyjściowe z przetwornicy jeśli by faktycznie były za wysokie jest szansa obniżenia tylko -a jeśli napięcia powróci do normy to co ? znowu majstrować w module?
    I tak dokoła Maćka
    egon42
    Level 37  
    Z powodu częstych awarii energetyka przeprowadziła pełną modernizację sieci na całym odcinku bo prądu nie było kilka tygodni, tak mówi klient i chyba po tym zaczęły się problemy. Przetwornica działa dobrze jest na układzie TNY264PN i napięcia są stabilne, Bardziej podejrzewam że info o napięciu zasilania jest podawane inaczej po za przetwornicą na procesor tylko jak?. Na tabliczce znamionowej pralki jest info że zakres pracy jest 220V-240V. Siedzę teraz na analizą tego modułu ale postępy są minimalne jak coś wymyślę to dam znać.
    egon42
    Level 37  
    egon42 wrote:
    włączy się do pracy blokada drzwi się załączy czasami kontrolka blokady miga ( to już chyba oznacza przekroczenie napięcia bo przy normalnym zasilaniu kontrolka nie miga tylko świeci cały czas) i jak włączymy do pracy to się włączy jak przekroczy zasilanie 240V to gaśnie kontrolka blokady pralka staje (świeci tylko kontrolka wirowania) i stoi
    Klient też mówił że zdarza się że wszystkie diody pulsują ale ja tego nie widziałem.
    egon42
    Level 37  
    Kondensatory są wymienione i dalej to samo.
  • Helpful post
    ciepel92
    Level 11  
    euro2L wrote:
    Dla sprawdzenia można było się pokusić zmienić warystor na zasilaniu na 230V

Mysle ze wymiana warystora nie ma tutaj najmniejszego znaczenia, ponieważ warystor działa na zasadzie bezpiecznika napięciowego i jesli zostanie przekroczony jego próg , zwyczajnie wybucha i robi przerwę w obwodzie.
  • Helpful post
    iskrownik
    Moderator of Home appliances
    egon42 wrote:
    Klient też mówił że zdarza się że wszystkie diody pulsują ale ja tego nie widziałem

Ta elektronika(Arcadia) nie tylko mierzy sobie wartość skuteczną napięcia zasilania ale i też "jakość" tego napięcia. Działa poprawnie do 255V, ale jeśli stwierdzi za dużo śmieci (harmoniczne, itp...) to zastrajkuje nawet przy 205V, przy 190V nie podejmuje pracy.
    egon42 wrote:
    Klient też mówił że zdarza się że wszystkie diody pulsują ale ja tego nie widziałem.
    To jest właśnie objaw zaśmiecenia częstotliwości 50 Hz.
    euro2L wrote:
    Z powodu częstych awarii energetyka przeprowadziła pełną modernizację sieci na całym odcinku bo prądu nie było kilka tygodni, tak mówi klient i chyba po tym zaczęły się problemy

Coś w tym jest. W moim miejscu zamieszkania zaczęła fiksować pralka(AWO/D 4113/P)po tym jak energetyka zmieniła przyłącza na "warkocze", miała jakieś dziwne stany nieustalone podczas normalnego cyklu prania. Potrafiła się zerwać na obroty pięć razy wyższe niż przy normalnym cyklu prania. W gruncie czego, się przemieszczała po łazience.
    Problem ustąpił gdy za licznikiem zrobiłem spore uziemienie(ok. 3m 2 blachy z chromonikieliny zakopanej poniżej gruntu ok 3,5m2, do tego bateria kondensatorów 3 razy 28uF podłączona za licznikiem w gwiazdę.
    egon42
    Level 37  
    Pralkę oddałem klientowi bo nic nie znalazłem. sprawdzałem ją u siebie też na warsztacie i to nie problem zakłóceń tylko zabezpieczenie przed zbyt wysokim napięciem bo problem też występował u mnie jak podniosłem zasilnie powyżej 245V. U klienta też nie działała jak napięcie było za wysokie wystarczyło włączyć większe obciążenie np. grzejnik i wszystko wracało do normy. Poradziłem klientowi skontaktować się z energetyką aby obniżyli zasilanie o kilka V. Temat zamykam.