Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

3 unifony, 2 bramy i furtka -

02 Gru 2013 14:03 2511 10
  • Poziom 2  
    Witam. Mam do zrobienia nietypową instalacje domofonowom na dwie bramy i jedną furtkę. Proszę o pomoc w doborze sprzętu. Warunki jakie musi spełniać:
    - 3 unifony z możliwością sterowania 2 bram bez wywołania (furtka może być z wywołaniem), wszystkie dzwonią obojętnie z którego bramofonu
    - sygnalizacja który bramofon dzwoni przy unifonach
    - powiadomienie świetlne i głosowe
    - interkom pomiędzy unifonami
    - bramofon jedno przyciskowy
    Myślałem o Urmet z unifonami na dodatkowe przyciski funkcyjne. Z tego co wyczytałem są to przyciski zwierne i nie zabezpieczy bram w sytuacji gdy z dwóch lub więcej unifonów zostanie wciśnięty przycisk w cyklu otwierania lub zamykania bramy.
    Do identyfikacji która brama dzwoni myślałem o wykorzystaniu przekaźnika P1-E z diodami LED, ale musiał bym go rozebrać i wyprowadzić sygnały z LED do każdego unifonu z wzmocnieniem sygnału.
    Prócz tych dwóch warunków resztę można zrealizować bez problemu. Odległości od bramy do unifonów 100, 140, 200 m. Na początku chciałem dobrać coś na cyfrowym sprzęcie ale nic rozsądnego nie znalazłem. Proszę o podpowiedzi lub na namiary na sprzęt który to realizuje (PLC odpada)
  • Relpol przekaźniki
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne
    zibi1984 napisał:
    Z tego co wyczytałem są to przyciski zwierne i nie zabezpieczy bram w sytuacji gdy z dwóch lub więcej unifonów zostanie wciśnięty przycisk w cyklu otwierania lub zamykania bramy.

i tak warto wiedzieć czy brama otwiera się więc może na unifonach wskaźnik otwierania z pod lampy bramy.
    zibi1984 napisał:
    Do identyfikacji która brama dzwoni myślałem o wykorzystaniu przekaźnika P1-E z diodami LED, ale musiał bym go rozebrać i wyprowadzić sygnały z LED do każdego unifonu z wzmocnieniem sygnału.
    .

Przekaźniki urmeta tak czy inaczej musisz zastosować. W celu rozróżnienia która brama dzwoni dałbym wywołania prze dwutorowe przekaźniki. Jeden tor zwiera wywołanie drugi załącza diodę syg odpowiedzialną za konkretne wejście.

Przy tych odległościach i funkcjonalności nie wiem czy nie prościej i wcale nie drozej wyjdzie wideodomofon obsługujący min 4 wejścia. Będzie widać z którego wejścia pochodzi dzwonienie, czy otworzyła sie brama itp.
    Pozdrawiam
  • Relpol przekaźniki
  • Poziom 20  
    zibi1984 napisał:
    sygnalizacja który bramofon dzwoni przy unifonach

Jak może być realizowana sygnalizacja z bram, które są bez wywołania, a bramofon jest jeden?

Pozdrawiam

Dodano po 2 [minuty]:

Czy ma Pan napięcie sieciowe przy bramie? Jakie w ogóle przewody ma Pan ułożone?
  • Poziom 2  
    Przy każdej bramie bramofon. Przeważnie domofony które sprawdzałem obsługują jedną bramę bez wywołania a drugą po wywołaniu - takiego rozwiązania nie chcę. Głównie chodzi mi o kwestię zabezpieczenia bram przy sterowaniu z trzech różnych miejsc na przyciskach. Użytkownicy nie widzą bram i tak samo siebie. Może zdarzyć się że pierwszy zacznie cykl otwierania a drugi w tym czasie też będzie chciał otworzyć i po wciśnięciu brama się zatrzyma.

Chyba najlepszym rozwiązanie będzie podgląd wideo - sugestia suworow.

andziabb napisał:
    Czy ma Pan napięcie sieciowe przy bramie? Jakie w ogóle przewody ma Pan ułożone?

Napięcie przy bramach, przewody do ułożenia
  • Poziom 20  
    Urządzenia wideodomofonowe najczęściej obsługują 2 bramy, chyba że
    sięgniemy po system cyfrowy np. Farfisa system duo.
    Można oczywiście zrealizować to na urządzeniach domofonowych analogowych
    z logiką przekaźnikową np 2BE lub PB55.W jednej chwili czasowej tylko
    jeden bramofon podłączony jest do wzmacniacza i otwarcie uruchamia tylko
    jedną bramę lub furtkę, tą z której był zew.

Pozdrawiam
    andziabb napisał:
    Urządzenia wideodomofonowe najczęściej obsługują 2 bramy, chyba że

Obsługują bezpośrednio patrz monitor CDV 71BE :http://e-system.net.pl/Commax.php
    lub każdy inny z prezentowanych w powyższym linku przez moduł:http://www.gde.pl/Katalog_produkt%C3%B3w/Wideodomofony_COMMAX/Jednoabonentowe/Modu%C5%82y_dodatkowe/4624-Modu%C5%82_przeka%C5%BAnika_MD-KAM4.html

Zibi czy Ty możesz opisać jeszcze raz dokładnie i powoli o jaką funkcjonalność Ci chodzi. W twoich wypowiedziach jest sporo nieścisłości i wcale się nie dziwię że andziabb pytał:
    andziabb napisał:
    Jak może być realizowana sygnalizacja z bram, które są bez wywołania, a bramofon jest jeden?

Pytania pomocnicze.
    1. Sygnalizacja świetlna ( np trzy diody) i głosowa ( różne melodyjki) ma być dla każdego wejścia odrębna?
    2. po co interkom.
    3. To w końcu można otworzyć furtke bramę bez podnoszenia słuchawki czy nie ?. rozumiem że chcesz uniknąć wachlowania bramą prze dwóch trzech uzytkowników na raz Jest na to kilka sposobów które oczywiście można łaczyc ze sobą:
    - samodyscyplina ( nie otwieram jak nie podniosłem słuchawki a skoro podniosłem to słysze czy podniósł ją ktoś inny)
    - wskaźnik ruchu bramy
    - w systemie wideodomofonym jak i domofonowym opartym o przekaźniki do otwierania może służyć tylko jeden przycisk otwierający to wejście z którego przyszło wywołanie.
    - wydaje mi się że niektóre sterowniki bram posiadają funkcję następujących po sobie impulsów, jak nie nożna zbudować pewnie taki mechanizm w oparciu o przekaźnik
    czasowy.
    - można wykrywać podniesienie słuchawki i blokować przyciski w pozostałych unifonach
    I jeszcze jedno. użytkownik i tak pewnie znajdzie sposób na obejście Twoich zabezpieczeń.
  • Poziom 20  
    suworow napisał:
    Obsługują bezpośrednio patrz monitor CDV 71BE :http://e-system.net.pl/Commax.php
    lub każdy inny z prezentowanych w powyższym linku przez moduł:http://www.gde.pl/Katalog_produkt%C3%B3w/Wideodomofony_COMMAX/Jednoabonentowe/Modu%C5%82y_dodatkowe/4624-Modu%C5%82_przeka%C5%BAnika_MD-KAM4.html

Masz rację zapomniałam o Commaxie :-)
  • Poziom 2  
    Dobrze to jeszcze raz rozpiszę dokładniej. Potrzebuję sterować dwoma wjazdowymi bramami + jedna furtka przy bramie (bramo-furtka) z domofonu. Obiekt gdzie ma to funkcjonować to 3 hale, brak widoczności bram. Z każdej hali możliwość sterowania dwoma bramami bez wywołania - otwarcie bram bez przedzwonienia spod bramy, furtka może być po wywołaniu. Zestaw jaki potrzebuję: dwa bramofony - pierwszy na bramę i drugi na bramo-furtkę , trzy unifony słuchawkowe (ze względu na duże natężenie dźwięku) z przyciskami do otwierania bram i furtki , informację który bramofon dzwoni przy unifonach, sygnalizację dźwiękowa i świetlna wywołania z bram i interkomu w dwóch halach, informację o stanie bramy przy unifonach, interkom pomiędzy dwoma halami

Otwieranie bram bez przedzwaniania potrzebne ze względu na duży ruch, dużą ilość użytkowników i spore odległości od bram. Trzy miejsca pozwolą na skrócenie drogi do unifonu max 50m.Teraz trzeba przejść max 200m do przycisku dzwonkowego od bramy (działa na razie bramo-furtka)

Instalacja do położenia na nowo. Zasilanie doprowadzone pod bramy.

Szukam informacji czy istnieje system który to zrealizuje – domofon z identyfikacją z którego bramofonu jest dzwonione, informacje o stanie dwóch bram (na led lub video), sterowanie dwóch bram z trzech miejsc bez potrzeby przedzwonienia, bez podnoszenia słuchawki

andziabb napisał:
    Urządzenia wideodomofonowe najczęściej obsługują 2 bramy,

obsługują nawet i więcej z modułami przekaźnikowymi tylko aby się przełączyć na sterowanie konkretnej bramy trzeba zrobić wywołanie a tego nie chcę

andziabb napisał:
    chyba że

nie mogę znaleźć szczegółowych informacji i schematów

andziabb napisał:
    W jednej chwili czasowej tylko
    jeden bramofon podłączony jest do wzmacniacza i otwarcie uruchamia tylko
    jedną bramę lub furtkę, tą z której był zew

niestety, muszę to zrobić bez zew

Odpowiedzi na pytania pomocnicze
    suworow napisał:
    1. Sygnalizacja świetlna ( np trzy diody) i głosowa ( różne melodyjki) ma być dla każdego wejścia odrębna?

dla każdego taka sama wraz z interkomem, mają to być głośne i widoczne np: syrena od autoalarmu, lampa ostrzegawcza
    suworow napisał:
    2. po co interkom.

z powodu odległości i wykorzystania sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej która będzie montowana
    suworow napisał:
    3. To w końcu można otworzyć furtke bramę bez podnoszenia słuchawki czy nie ?
    bramy bez, furtkę obojętnie
    suworow napisał:
    rozumiem że chcesz uniknąć wachlowania bramą prze dwóch trzech uzytkowników na raz Jest na to kilka sposobów które oczywiście można łaczyc ze sobą:

po prostu musi to być 100% otwarcie bramy
    suworow napisał:
    - w systemie wideodomofonym jak i domofonowym opartym o przekaźniki do otwierania może służyć tylko jeden przycisk otwierający to wejście z którego przyszło wywołanie

i to jest największa niedogodność w tym przypadku, muszę zrobić to na osobnych przyciskach bez podnoszenia słuchawki i bez wywołań
    zibi1984 napisał:
    Dobrze to jeszcze raz rozpiszę dokładniej.
    Mamy dziękować czy co że postanowiłeś ten bełkot nieco wyprostować.?
    zibi1984 napisał:
    Szukam informacji czy istnieje system który to zrealizuje – domofon z identyfikacją z którego bramofonu jest dzwonione
    Nie wprost ale w oparciu o domofon analogowy + trochę przekaźników, parę ledów i sygnalizatory alarmowe.

zibi1984 napisał:
    suworow napisał:
    2. po co interkom.

z powodu odległości i wykorzystania sygnalizacji świetlnej i dźwiękowej która będzie montowana
    suworow napisał:

I dalej nie rozumiem. co ma wspólnego interkom z sygnalizacjami .
    zibi1984 napisał:
    suworow napisał:
    rozumiem że chcesz uniknąć wachlowania bramą prze dwóch trzech uzytkowników na raz Jest na to kilka sposobów które oczywiście można łaczyc ze sobą:

pogrzeb w instrukcji do bramy powinna być w sterowniku taka funkcja. Jak nie to można zablokować przekaźnikiem.

Ogólny opis.
    panele wywołania przekaźnik do obsługi dóch wejśc i unifony podłaczone w/g instrukcji poza wywołaniem. Na każdy panel wywołania zamiast sygnału wywołania wystawiamy + 12V. Wysterowujemy tym przekaźnik z dwoma parami styków NO. Przez jedna parę przepuszczamy sygnał wywołania na unifon przez drugą wysterowujemy sygnalizator optyczno akustyczny powieszony przy unifonie. A więc przy każdym unifonie mamy dwie syrenki odpowiedzialne za każdy z bramofonów ( Dla ułatwienia możemy sobie powiesić taką z czerwonym i niebieskim światełkiem i analogicznie kolorami oznaczyć przyciski na unifonie.) Jak chcemy mieć potwierdzenie że brama ruszyła w obudowach unifonów montujemy po dwie diody i wysterowujemy je np z wyjścia lampy sterownika bramy.
    Pozdrawiam
    Ps. da sie to tez zrobić w oparciu o wideodomofon.

|
  • Poziom 11  
    zibi1984 napisał:

Po prostu ustawiasz w napędzie impuls tylko na otwarcie bramy oraz automatyczne zamykanie np. po 2min - jeśli inna osoba naciśnie przycisk na innym unifonie i tak brama będzie się otwierać.

Faktycznie w oparciu o wideodomofon zrobisz to bez problemu.

suworow napisał:

zibi1984 napisał:
    Dobrze to jeszcze raz rozpiszę dokładniej.
    Mamy dziękować czy co że postanowiłeś ten bełkot nieco wyprostować.?

To pozostawię bez komentarza.

Pozdrawiam
  • Poziom 20  
    Niestety zibi1984 Twój dokładniejszy opis nie jest dokładny w 100%. Mam jeszcze kilka dodatkowych pytań, a mianowicie:
    1. Czy te hale mają być wywoływane oddzielnie z bramofonów?
    2. Jeżeli bramy mają być otwierane bez wywołania, to po co ten drugi bramofon?