Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przetwornica 12/230 i częstotliwość

02 Gru 2013 21:02 6072 7
  • Poziom 12  
    Witam robiłem sobie dzisiaj przetwornice 12/230 V. Z tego schematu:

Zrobiłem sam układ bez transformatora.
    Wszystko było ok. i zmierzyłem częstotliwość. Najpierw za rezystorem 22 om. potem dodałem 1 tranzystor 2N3055 i częstotliwość dalej wynosiła 50 Hz. Jednak na jego kolektorze było 0 Hz... Po dodaniu drugiego takiego tranzystora dokładnie ta sama sytuacja. Napięcie na kolektorach wynosiło 11V, a częstotliwość równa była 0... Wie ktoś o co może chodzić ?
  • AdexAdex
  • Poziom 38  
    No a skąd miało by się wziaść tam napięcie i częstotliwość, skoro nie podłączyłeś uzwojenia transformatora?
    Jeszcze długa droga przed Tobą, a zaczynasz od przetwornic (co prawda dość prostych). :D
  • AdexAdex
  • Poziom 24  
    kwantor napisał:
    No a skąd miało by się wziaść tam napięcie i częstotliwość, skoro nie podłączyłeś uzwojenia transformatora?

gdyby nie podłączył uzwojeń to na kolektorze nie miałby zasilania. podejrzewam że ten generator astabilny nie jest wstanie wysterować 2n3055, zastosuj jakiś dodatkowy driver do tych tranzystorów lub zastosuj mosfety.
    2n3055 mają 7A bazy, a przez rezystor 470R i 22R może popłynąć max 24mA co jest stanowczo za mało aby przez 2n3055 popłynął jakiś sensowy prąd w tym układzie, zastosuj driver w postaci klucza (połówki generatora astabilnego).
  • Poziom 38  
    twierdza10 napisał:
    Zrobiłem sam układ bez transformatora.

bambus94 napisał:
    gdyby nie podłączył uzwojeń to na kolektorze nie miałby zasilania
    :|

Pozostałe uwagi kolegi są słuszne.
  • Poziom 30  

Dodano po 6 [minuty]:

Do kolegi twierdza10

Mając na uwadze próbę budowy przez Ciebie prostej przetwornicy DC 12V/230V o nie dużej mocy proponuję skorzystać z załączonego powyżej schematu przetwornicy, która wiele lat temu została przeze mnie zaprojektowana, zbudowana, uruchomiona i praktycznie sprawdzona.
    Przetwornica ta posiada zabezpieczenie przed zwarciem gniazda wyjściowego (~230V) i zabezpieczenie przed zmianą biegunowości przewodów zasilających z akumulatora.
    Jedynym mankamentem tego typu przetwornic jest to, że podczas spoczynku przetwornicy napięcie na wyjściu jest powyżej ~230V (około ~270V - brak ogranicznika napięcia wyjściowego), które przy zakładanym obciążeniu spada i kształtuje się na poziomie ~220...230V.
    Możesz także na podstawie tego schematu dalej próbować poprawiać swoją konstrukcję przetwornicy, korzystając dodatkowo z uwag kolegów oraz "Google" wpisując hasło "Przetwornica DC 12/230 schemat..." lub podobne.
    Jeszcze tak mała uwaga - nie możesz sprawdzić poprawnego działania takiej przetwornicy bez udziału transformatora.

Pozdrawiam
  • Poziom 12  
    Dzięki za odpowiedzi. Kupie trafo i zobaczę jak to będzie działać. Nie potrzebuje przetwo o większej mocy ;) Wystarczy mi 23W (Nie wiem ile VA). Tj antena i ruter ;)

I mam jeszcze takie pytanie. Skąd wiedzieć jaką moc na przetwornica ??
  • Poziom 43  
    Cytat:
    Tj antena i ruter
    Chcesz do przetwornicy podłączyć zasilacze do urządzeń niskonapięciowych? Czyli przetwarzać z 12V na 230V żeby później znowu przetwarzać na kilka-kilkanaście V?
  • Poziom 10  
    Witam. Jakie zmiany należy wprowadzić do układu Krzysztofa 723, żeby zwiększyć jej moc do ok 200W?
    Znalazłem ten sam schemat przerobiony na wyższą moc więc mam już odpowiedź na moje pytanie. Czy ktoś mógłby napisać jak zrealizowane jest zabezpieczenie przed zwarciem wyjścia w tym układzie?