Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterownik rolet zasilany baterią

02 Gru 2013 21:58 1395 2
 • Poziom 2  
  Moje uszanowanie!

  Chciałbym nieco zautomatyzować proces podnoszenia/upuszania rolet. Obecnie muszę stać przy włączniku centralnym lub lokalnym i trzymać klawisz aż do skończenia pracy silników (mają krańcówki). Niestety do puszek włączników doprowadzone są tylko kable sterownicze, a wszystkie sterowniki dostępne na rynku potrzebują zasilania z sieci. Dom mam wykończony, więc pozostaje tylko zasilanie bateryjne sterownika. Pomęczyłem się trochę i opracowałem poniższy schemat.
  Sterownik rolet zasilany baterią
  Pogrupowałem go na sekcje. Następujące kolory oznaczają:
  czerwony - układ "idioto-oporny", czyli uniemożliwia załączenia dwóch stanów pracy opuszczania i wznoszenia rolet jednocześnie.
  zielony - układ automatycznego odcięcia zasilania po skończeniu pracy (oszczędzanie energii, brak trybu czuwania); zasilanie wszystkich podzespołów jest wyzwalane naciśnięciem jednego z klawiszy włącznika; zakładam tutaj czas trwania zestyku powyżej 100ms, aby układy zdążyły propagować swoje stany
  niebieski - składowe przekaźników

  Uwagi:
  Czas trwania impulsu przy R=1MΩ oraz C=100µF to ok. 110s, ale chcę go regulować potencjometrem.

  Uważam, że czegoś mi na tym schemacie brakuje. Mam więc następujące pytania:
  1. Jaki tranzystor mocy zastosować do odcinania zasilania (wyliczyłem całkowity pobór ok. 60mA przy 9V)?
  2. Czy moc wyjściowa (OUT) układu NE556 (na schemacie dwa timery 555) będzie dostateczna aby zasilić przekaźnik (typowe parametry to 5VDC, oporność cewki: 207Ω, jakieś 30mA)? Szczerze mówiąc nie bardzo rozumiem dokumentację techniczną tego układu.
  3. Czy przy pinach Control Voltage (na schemacie "ctl") mogę zastosować zamiast dwóch kondensatorów 10nF jeden wspólny?
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 31  
  Kolego, są w handlu sterowniki bezprzewodowe. Możesz wykorzystać przewody, które masz do zasilania, a silniki podłączyć do sterownika. Daje się wszystko upakować w obudowie rolety
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 2  
  Są, mógłbym nawet wepchnąć do puszki rolety sterownik przewodowy, ale jak napisałem, sterowanie jest zbudowane na przekaźnikach. Zasilanie kończy się gdzieś w ścianie (puszce pod tynkiem), a z niej do puszki rolety dochodzą już tylko sterownicze i na silnik. Musiałbym rozkuć ścianę, żeby móc podpiąć sterownik.