Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung VPX-31R - Naprawa sprzęgła i konserwacja

02 Gru 2013 23:46 2730 17
  • Poziom 23  
    Dostałem od znajomego magnetowid do naprawy Samsung VPX-31R. Wymienione są już w nim paski, bieżnia sprzęgła, wyczyszczony przełącznik funkcji, oraz wyczyszczony i nasmarowany rozrząd. Obecnie uszkodzenie polega na tym że przy próbie przewijania bez podglądu w zależności od kasety i ilości nawiniętej taśmy na jej szpulę, ślizga się bieżnia sprzęgła, po rolce magnetowidu nawijającej taśmę. Również po wciśnięciu przycisku "stop", taśma nie jest do końca wciągana w kasetę. Bieżnia na sprzęgle jest nowa. Czy to może być wina bieżni, scentrowanego sprzęgła, czy może jest to jakaś inna przyczyna ? Wcześniej bieżnia ślizgała się również po rolce sprzęgła, ale to po pewnym czasie samo przeszło. Dodatkowo sprzęgło jest scentrowane, ponieważ przy wymianie bieżni chciałem go dokładnie wyczyścić i skrzywiłem plastik podczas jego rozkładania.
    Chciałem się jeszcze zapytać po czym poznać zużytą rolkę dociskową i czy standardowo się je wymienia ? Rolka dociskowa w tym magnetowidzie nie ma luzów bocznych, jest równa, tylko miejsce w którym się styka z taśmą jest bardziej błyszczące od reszty powierzchni.
  • Pomocny post
    Specjalista od sprzętów RTV
    Sprzęgło i idler w tych mechanizmach, przy takich objawach powinno być wymienione na nowe (sprawne). Dodatkowo same talerzyki, a dokładnie ich bieżnie, pewnie są wyślizgane od gumy idlera. Pod prawym talerzykiem, powinien być filcowy hamulec - odłącz go i zobacz jak zachowuje sie mechanizm.
    Skoro rolka jest jest błyszcząca, to powinieneś ją wymienić (lub dla prób, umyć)
    To typowy mechanizm dla m.in takich modeli Samsunga - VK-8220, VD-8225, SE 9000.
    Na pewno jest na forum, opis tego mechanizmu.
  • Poziom 23  
    marck1 napisał:
    Sprzęgło i idler w tych mechanizmach, przy takich objawach powinno być wymienione na nowe (sprawne). Skoro rolka jest jest błyszcząca, to powinieneś ją wymienić (lub dla prób, umyć)

Trudno jest teraz dokupić części do magnetowidu. Z elementów mechanicznych jedynie paski i bieżnie można dostać w sklepie. Zamówiłem przez Allegro uszkodzony magnetowid Samsung VK-1260. Jeżeli sprzęgło z idlerem będą pasować i będą sprawne, to je przełożę do naprawianego Samsunga.

marck1 napisał:
    Dodatkowo same talerzyki, a dokładnie ich bierznie, pewnie są wyślizgane od gumy idlera.

Bieżnie talerzyków są mocno błyszczące. Wcześniej czyściłem je płynem do czyszczenia soczewek laserowych, ale to tylko pogłębiło problem. Wtedy talerzyki wogóle się nie kręciły. Jednak teraz, po upływie czasu poślizg jest mniejszy i magnetowid sprawnie odtwarza kasetę. Czy można przywrócić w jakiś sposób talerzykom przyczepność, czy pozostaje tylko ich wymiana ?

marck1 napisał:
    Skoro rolka jest jest błyszcząca, to powinieneś ją wymienić (lub dla prób, umyć)

Spróbuję ją gdzieś dokupić, jeżeli się nie uda to ją umyję.

Obecnie magnetowid odtwarza kasetę. Przy przewijaniu na podglądzie w tył obraz jest prawidłowy, natomiast w czasie przewijania w przód na ekranie pojawiają się objawy nieprawidłowego trackingu. W tym czasie taśma pomiędzy rolką dociskową, wygina się, czyli najprawdopodobniej bieżnia idlera ślizga się po talerzyku, talerzyk nie nadąża nawijać taśmy, przez co jest ona zbyt luźno opasana na głowicy. Pojawia się też problem z przyjmowaniem kasety. Przy próbie jej włożenia zapala się kontrolka Power, jednak czasem nie podawane jest napięcie na silnik rozrządu i po kilku sekundach zaczyna migać kontrolka Stop. Pomaga wtedy postukanie trzonkiem śrubokręta w płytę główną, czyli najprawdopodobniej jest zimny lut w torze sterowania silnikiem.
    Obecnie magnetowid nie chce również oddać kasety. Po wciśnięciu przycisku Eject kaseta jest wysuwana, ale po osiągnięciu pozycji wyjściowej jest ona natychmiast wciągana z powrotem. Podejrzewam że procesor dostaje błędną informację o ponownym włożeniu kasety z powodu zimnych lutów, lub źle ustawionego mechanizmu windy, względem pozostałej mechaniki.
    Na razie czekam na przesyłkę z używanym magnetowidem, żeby zająć się wszystkim kompleksowo.
  • Pomocny post
    Wini 230 napisał:
    Zamówiłem przez Allegro uszkodzony magnetowid Samsung VK-1260. Jeżeli sprzęgło z idlerem będą pasować i będą sprawne, to je przełożę do naprawianego Samsunga.

Raczej nie będzie,bo to inny mechanizm.
    Wini 230 napisał:
    W tym czasie taśma pomiędzy rolką dociskową, wygina się, czyli najprawdopodobniej bieżnia idlera ślizga się po talerzyku,

Nie, to wina rolki.
    Wini 230 napisał:
    Bieżnie talerzyków są mocno błyszczące. Wcześniej czyściłem je płynem do czyszczenia soczewek laserowych, ale to tylko pogłębiło problem. Wtedy talerzyki wogóle się nie kręciły.

No i prawidłowo, bo jeszcze bardziej je "wyślizgałeś" - jest na to "harcerski" sposób, ale musisz mieć 100% sprawne sprzęgło.
    No i na koniec - "biblia" - kondensatory elektroniczne w zasilaczu i oczywiście zimne luty.
    Przy okazji, poszukam jakichś części do tego modelu, tylko diabli wiedzą gdzie ja to mam?
  • Poziom 23  
    marck1 napisał:
    Przy okazji, poszukam jakichś części do tego modelu, tylko diabli wiedzą gdzie ja to mam?

Byłby wdzięczny, jeśli by Kolega znalazł i sprzedał mi to sprzęgło :please:
  • Pomocny post
    Nic nie obiecuję, ale poszukam i jeszcze jedno - sprawdź dokładnie jaki to typ tego VCR, bo co innego masz w tytule postu, a co innego w treści. Tak się składa, że były modele VPX-31R i VPR-31X, a to inne mechanizmy.
  • Specjalista od sprzętów RTV
    Dobrze, czyli jest to mech. o której mówimy.
    W linku, masz sklep, który może jeszcze mieć części do tego VCR, nie pisz, tylko dzwoń do nich i pytaj o "Part Set No.394"
    http://euroservice2000.abc24.pl/
    Reszta na pw.
  • Poziom 23  
    Dostałem przesyłkę z magnetowidem Samsung VK-1260, ale jest w nim zupełnie inne sprzęgło niż w magnetowidzie VPX-31R. Dlatego ponawiam swoją prośbę dotyczącą zakupu sprzęgła do magnetowidu VPX-31R, lub ewentualnie dysku wizyjnego do magnetowidu Samsung VK-1260
  • Poziom 23  
    Zauważyłem że przyczepność między bieżnią idlera, a talerzykami zwiększyła się samoistnie. Kiedyś sprzęgło po wymianie bieżni wogóle nie napędzało talerzyków, później ślizgało się tylko przy podniesionej rolce dociskowej, a teraz problem jest tylko z przewijaniem bez podglądu. Magnetowid odtwarza kasetę prawidłowo, prawidłowo przewija w tył na podglądzie, natomiast przy przewijaniu w przód obraz wykazuje objawy zaburzonego trackingu na lewym liderze. Przy wysuwaniu kasety, talerzyk zwija taśmę prawidłowo. Obecnie magnetowid ma tylko problemy z przewijaniem bez podglądu. Niektórych kaset nie przewija wogóle bez podglądu, a pozostałe w zależności od ilości nawiniętej taśmy na poszczególne rolki kasety. Również sprzęgło z biegiem czasu wyrównało się nieco w kierunku prawidłowego kształtu, ponieważ jego bicie w trakcie pracy jest już prawie niewidoczne. Raczej nie uda mi się wymienić sprzęgła, ponieważ nie ma go już w sprzedaży. Chciałem się jeszcze zapytać, czy istnieje jakiś sposób na zwiększenie przyczepności bieżni idlera do talerzyków ?
    Wini 230 napisał:
    Chciałem się jeszcze zapytać, czy istnieje jakiś sposób na zwiększenie przyczepności bieżni idlera do talerzyków ?

Spróbuj starym "harcerskim" sposobem - przetrzyj drobnym papierem ściernym bieżnie talerzyka.
    PS.
    Niestety, już nic z tej mechaniki nie mam - zostało mi tylko to:
    Samsung VPX-31R - Naprawa sprzęgła i konserwacja
  • Poziom 23  
    A czy jest jakieś ryzyko, że po przetarciu papierem ściernym, bieżnia będzie się ślizgała bardziej ?
    Jak zrobisz to z głową, to nie - chodzi o zwiększenie tarcia, guma - plastik.
  • Poziom 23  
    Zmatowiłem talerzyki i magnetowid już przewija kasety. Zdarzają się tylko poślizgi przy odtwarzaniu i przewijaniu w przód, ale nie zaobserwowałem pogorszenia jakości obrazu, z tego powodu, ani zmniejszenia naprężenia, czy też gięcia taśmy. Tylko podczas przewijania w przód, lekko zaburzony jest tracking, z powodu niewielkich poślizgów na lewym talerzyku i zmian naprężenia taśmy, co widać na filmiku, na jednej z bajek. Właściwie uznałbym już magnetowid za naprawiony, tylko na niektórych kasetach obraz jest krystaliczny, a na niektórych skacze i jest niewyraźny. Podejrzewam że jest to wina kaset, ale chciałem się jeszcze upewnić i zapytać, czy przyczyną tego może być jakieś nieprawidłowe działanie magnetowidu ? Nie jest on mój i chciałbym go oddać w pełni sprawnego.

http://www.youtube.com/watch?v=UTU51Nnoe88&feature=youtu.be
    Wini 230 napisał:
    Podejrzewam że jest to wina kaset

Słuszna diagnoza, zostaw tak jak jest, nic więcej z niego już nie "wyciągniesz" - i tak, jak na ten sprzęt, obraz jest "malina"
    Moje gratulacje za cierpliwość i przywrócenie go do życia.
  • Poziom 23  
    Dziękuję bardzo za pomoc, magnetowid uważam za naprawiony :wink:

Moderowany przez arko100:

Proszę używać przycisku "zamknij temat" (symbol kłódki)